09.04.2020
Czy zjeżone futro u psa zawsze oznacza agresję?
Aleksandra Prochocka
Ten tekst przeczytasz w 2 minuty
Zjeżone futro u psa nie zawsze oznacza, że czworonóg ma złe zamiary. Poznaj inne powody, dla których psia sierść na karku się unosi!
fot. Shutterstock
Zjeżone futro u psa potrafi w wielu ludziach wzbudzić niepokój. Taki widok kojarzy nam się bowiem z agresją i uważany jest często za zwiastun nadchodzącego ataku. Jednak tak jak machanie ogonem, tak i jeżenie sierści na psim karku wcale nie jest jednoznaczne!
Czemu psu jeży się sierść?
Podnoszenie futra to nie zachowanie – to niezależna od psiej woli reakcja organizmu. Pod wpływem silnych emocji mięśnie na grzbiecie psa napinają się, co skutkuje uniesieniem się sierści, zwanym piloerekcją. Mechanizm ten działa identycznie jak powstawanie wywołanej emocjami gęsiej skórki u ludzi. U domowych czworonogów pełni jednak dużo ważniejszą rolę. Sterczące do góry psie futro sprawia, że zwierzak wydaje się większy i groźniejszy. Służy więc psom za mechanizm obronny, który ma odstraszać potencjalne zagrożenie. Zjeżone futro u psa możemy zaobserwować nie tylko na karku – u niektórych czworonogów stają także włosy u podstawy ogona, a nawet wzdłuż całego kręgosłupa!
Piloerekcja występuje u wszystkich psów, niezależnie od rasy. Jednak u niektórych czworonogów, takich jak chow-chow, pomeranian, pudel czy grzywacz chiński może być niewidoczna ze względu na specyficzną budowę sierści u tych psów.
Co oznacza zjeżone futro u psa?
Podnoszenie się psiej sierści na plecach oznacza jedno – nasz czworonóg przeżywa właśnie bardzo silne emocje. Nie jest to jednak jednoznaczne z szykowaniem się do ataku. Oto inne powody, dla których psia sierść staje do góry:
- strach,
- ekscytacja,
- zaskoczenie,
- frustracja,
- niepewność.
W ocenie prawdziwych intencji zjeżonego psa należy wziąć pod uwagę całą mowę jego ciała. Ułożenie uszu, ogona i sposób poruszania się, a także sam kontekst mogą pomóc nam zrozumieć, co spowodowało piloerekcję u czworonoga. Zjeżone futro u psa, do którego właśnie podbiegł obcy pies bez smyczy, będzie najprawdopodobniej objawem zaskoczenia i niepewności. Nastroszenie sierści na plecach podczas szaleńczej zabawy może świadczyć o ogromnym pobudzeniu czworonoga.
Również witanie gości w progu mieszkania bywa powodem do zjeżenia się – połączenie niepewności i ekscytacji odczuwa niemal każdy psiak, który słyszy dzwonek do drzwi! Jeśli jednak oczekujący na przybysza zwierzak ma rozluźnioną postawę ciała i macha poziomo ogonem, najprawdopodobniej nie mamy się czego obawiać.
Jak reagować, gdy widzimy zjeżone futro u psa?
Emocje, jakie towarzyszą piloerekcji u psów, nie zawsze są dla nas niebezpieczne. Jednak strach, nadmierne pobudzenie czy frustracja mogą spowodować, że nasz zwierzak stanie się reaktywny lub bardzo gwałtownie zareaguje. Dlatego jeśli zauważymy, że sierść naszego pupila się podnosi, warto jak najszybciej go uspokoić. Najlepiej jest zrobić to poprzez zabranie psa z trudnej dla niego sytuacji lub odwrócenie jego uwagi. Brak reakcji ze strony opiekuna może faktycznie skończyć się awanturą lub pogryzieniem, bo psiak po prostu nie wytrzyma napięcia.
Specjalista do spraw żywienia psów, zoopsycholog, wolontariusz w Schronisku na Paluchu. Absolwentka studiów magisterskich na Wydziale Nauk o Zwierzętach, SGGW.
Zobacz powiązane artykuły
24.03.2025
Masz dojrzałego psa? Koniecznie zadbaj o jego zdrowie!
Ten tekst przeczytasz w 3 minuty
Psiaki, które ukończyły 7 lat, potrzebują specjalnej troski. Jak sprawić, by jak najdłużej cieszyły się dobrym zdrowiem i kondycją?
undefined
24.03.2025
Czy twój pies się stresuje? Poznaj sygnały, które o tym świadczą
Ten tekst przeczytasz w 3 minuty
Psy w stresujących sytuacjach często mają widoczne białka oczu, spięte mięśnie; mogą nerwowo dyszeć, odwracać głowę. Po czym jeszcze poznać, że twój pies się stresuje?
undefined
09.12.2024
Jak spacerować z psem?
Ten tekst przeczytasz w 5 minut
Po co psu spacer? Jak często wyprowadzać czworonoga? Sprawdź, co musisz wiedzieć o tym, jak spacerować z psem!
undefined