06.12.2019
Masz charta? W takim razie musisz też mieć na niego pozwolenie!
Aleksandra Prochocka
Ten tekst przeczytasz w 3 minuty
Czy zezwolenie na charty to dokument, który musi posiadać tylko hodowca takich psów? Jak wygląda sprawa z perspektywy zwykłego opiekuna charta?
fot. Shutterstock
Dwuletni chart uciekł swojej opiekunce na spacerze w dużym mieście. Zrozpaczona kobieta przez kilka dni szukała czworonoga, aż w końcu odnalazła go w… boksie pobliskiego schroniska. Popędziła od razu do obsługi, przedstawiła książeczkę zdrowia psa, rodowód i pokazała liczne zdjęcia ukochanego whippeta, by udowodnić, że jest opiekunką czworonoga. Jednak schronisko nie wydało jej psiaka, bo nie miała zezwolenia na posiadanie go! Okazało się, że kobieta nie miała pojęcia, iż takie pozwolenie jest wymagane. Nie dostała takiej informacji nawet od hodowcy, od którego kupowała pupila… Choć nie wszyscy o tym wiedzą, zezwolenie na charty to dokument obowiązkowy dla każdego opiekuna psa takiej rasy!
Zezwolenie na charty – czemu jest konieczne?
Charty to wyjątkowe psy. Obdarzone są silnym instynktem pogoni i niemal odruchowo pobiegną za wszystkim, co ucieka. Czworonogi te są niezwykle szybkie i bez problemu dogonią sarnę czy zająca. Z tego względu mogą być bardzo niebezpieczne dla leśnej zwierzyny… I wyjątkowo użyteczne dla kłusowników! Z tego względu posiadanie chartów i psów w ich typie podlega kontroli i ścisłym regulacjom. Ustawa z dnia 13 października 1995 r. Prawo łowieckie określa ograniczenia, jakie dotyczą posiadania chartów lub ich mieszańców.
Art. 10. Posiadanie i hodowanie lub utrzymywanie chartów rasowych lub ich mieszańców wymaga zezwolenia starosty.
Art. 52. Kto: 4) hoduje lub utrzymuje bez zezwolenia charty rasowe lub ich mieszańce, podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do roku.
Według ustawy posiadanie charta (nawet niewielkiego charcika włoskiego) bez odpowiedniego zezwolenia jest więc łamaniem obowiązującego prawa. Takie zezwolenie należy uzyskać jeszcze przed przyniesieniem do domu szczeniaka!
Jak uzyskać zezwolenie na charty?
Aby otrzymać zezwolenie na posiadanie charta lub psa w tym typie, należy złożyć odpowiedni wniosek do właściwego dla miejsca zamieszkania Urzędu Miasta – Wydziału Ochrony Środowiska. Należy także wnieść opłatę w wysokości 82 zł (przelewem lub osobiście) i zabrać ze sobą dowód wpłaty oraz wypełnić oświadczenie o nieużywaniu posiadanego psa do celów łowieckich. Niektóre urzędy wymagają też przedstawienia im książeczki zdrowia psiaka, odpisu metryki czy numeru czipa.
Procedura wydania pozwolenia trwa zazwyczaj 30 dni. W zależności od miejsca zamieszkania, warunki w jakich będzie miał mieszkać chart mogą zostać skontrolowane przez urzędnika. Sprawdzi on przede wszystkim, czy teren, na którym mają przebywać psy, jest odpowiednio zabezpieczony. Uzyskane w ten sposób zezwolenie dotyczy konkretnego psa i konkretnego miejsca, w którym będzie utrzymywany. Oznacza to, że przy zakupie kolejnego charta lub przy przeprowadzce o taki dokument należy ubiegać się ponownie. Natomiast jadąc z takim psem na wakacje (szczególnie poza miasto), należy zawsze posiadać ze sobą kopię otrzymanego zezwolenia. W przypadku kontroli i braku odpowiednich dokumentów psiak może nawet zostać odebrany!
Czy chart wrócił do swojej opiekunki?
Właścicielka whippeta stoczyła zaciętą walkę z władzami schroniska, by odzyskać pupila mimo braku zezwolenia, jednak pozostały one nieugięte. Kiedy okazało się, że prawa nie da się ominąć, opiekunka psiaka udała się do urzędu i złożyła podanie o dokumenty pozwalające jej na utrzymywanie psa tej rasy. Po niecałym miesiącu uzyskała zezwolenie na charty i wtedy już bez problemu odzyskała swojego pupila.
Specjalista do spraw żywienia psów, zoopsycholog, wolontariusz w Schronisku na Paluchu. Absolwentka studiów magisterskich na Wydziale Nauk o Zwierzętach, SGGW.
Zobacz powiązane artykuły
27.03.2025
Dlaczego warto wybrać szelki bezuciskowe dla psa?
Ten tekst przeczytasz w 3 minuty
Od pewnego czasu furorę wśród psiarzy robią tak zwane szelki bezuciskowe. Na pierwszy rzut oka wydają się wyglądać podobnie do standardowych, są jednak bardziej zabudowane. Co sprawia, że są tak chętnie wybierane przez psich opiekunów? Jakie zalety wyróżniają szelki bezuciskowe dla psa? Sprawdźmy to.
undefined
05.03.2025
Tu mieszka pies! 5 sytuacji, które zdarzają się tylko w psim domu
Ten tekst przeczytasz w 3 minuty
W psim domu dzieją się naprawdę niestworzone rzeczy, niepojęte dla zwykłych śmiertelników… Na co musisz się przygotować, chcąc przygarnąć psa?
undefined
28.02.2025
Koniec ze wspólnym spaniem! Czas na legowisko - czyli jak odzyskać swoją sypialnię bez łamania psiego serca
Ten tekst przeczytasz w 6 minut
Czy twój pies uważa twoje łóżko za swoją osobistą posiadłość? Czy budzisz się rano na skrawku materaca, podczas gdy twój czworonożny przyjaciel rozłożył się wygodnie, zajmując 90% powierzchni? Czy znasz ten szczególny rodzaj akrobatyki, kiedy próbujesz przewrócić się na drugi bok, nie budząc psa, który postanowił spać dokładnie na środku? Jeśli odpowiedziałeś "tak" na którekolwiek z tych pytań, ten artykuł jest właśnie dla ciebie!
undefined