07.06.2019
Jak spędzić wolny czas z psem? Mamy kilka pomysłów!
Aleksandra Prochocka
Ten tekst przeczytasz w 2 minuty
Wakacje tuż za pasem… A to oznacza mniej obowiązków i więcej czasu, który można poświęcić domowemu pupilowi! Jak spędzić wolny czas z psem?
Fot. Shutterstock
Już niedługo nadejdą wakacje, a wraz z nimi więcej wolnego czasu. Zamiast spędzać długie godziny na zajęciach i szkoleniach, można będzie w końcu poświęcić więcej czasu czworonogowi. Jak w tani i miły sposób spędzić wolny czas z psem?
Więcej czasu na wspólną zabawę!
Wolne przedpołudnie to idealny moment na zabawę z pupilem. Mogą to być zarówno aktywności czysto rozrywkowe, jak rzucanie psu piłki w ogrodzie czy zabawa szarpakiem, jak i takie, które zaangażują również mózg czworonoga. Proste w wykonaniu zabawy umysłowe spodobają się nie tylko młodym psiakom. Również starsze zwierzaki szybko łapią zasady gry i cieszą się z kolejnej rundy!
Więcej czasu na węszenie!
Jeśli nie musisz rano spieszyć się na zajęcia, poświęć dodatkowy czas na pierwszy spacer z psem. Wybierz standardową trasę porannej przechadzki, jednak tym razem nie poganiaj psiaka. Zrelaksuj się, ciesz się piękną pogodą, a czworonogowi pozwól dokładnie obwąchać każdy krzaczek i mijany słupek. W końcu masz przed sobą cały wolny dzień…
Zwiedzaj nowe miejsca!
Zawsze chciałeś odwiedzić z psiakiem leśne jeziorko leżące po drugiej stronie miasta? Teraz masz na to idealną okazję! Kąpiel w wodzie to najlepsze, co można podarować psu w gorący, wakacyjny dzień. Pamiętaj, że w lesie psy należy bezwzględnie trzymać na smyczy lub lince. Również podczas kąpieli w rzece czy większym jeziorze będzie to wskazane. Dzięki lince w prosty sposób będziesz mógł wyciągnąć z wody psa, jeśli nagle zacznie się topić. Zabezpieczysz także zwierzaka przed ucieczką na drugi brzeg.
Ucz psiaka nowych umiejętności!
Wolny czas z psem to najlepsze chwile na regularne trenowanie komend, które wymagają konsekwencji i dokładności. Wakacyjny czas możesz poświęcić na naukę umiejętności, które przydadzą się psu nie tylko w miejskim życiu. W przypadku niektórych psów nauka przywołania zajmuje wiele czasu i wymaga cierpliwości od opiekuna – nie ma więc lepszego momentu na taki trening! W wakacje możesz także trenować z psem jazdę autobusem, spokojne mijanie psów na smyczy lub wraz ze znajomymi zorganizować spotkania socjalizacyjne dla czworonogów.
Wolny czas z psem – po prostu bądźcie ze sobą!
Nikt oczywiście nie każe wam spędzać czasu aktywnie. W przypadku starszych lub chorych psów wspólne spędzanie czasu może również polegać na dłuższym wylegiwaniu się w łóżku z czworonogiem lub wspólnym opalaniu na tarasie. Po prostu róbcie to, co sprawia wam przyjemność!
Specjalista do spraw żywienia psów, zoopsycholog, wolontariusz w Schronisku na Paluchu. Absolwentka studiów magisterskich na Wydziale Nauk o Zwierzętach, SGGW.
Zobacz powiązane artykuły
18.11.2024
5 niebezpieczeństw, które stwarzają nieodpowiedzialni opiekunowie psów
Ten tekst przeczytasz w 3 minuty
Niefrasobliwość niektórych psiarzy potrafi zadziwiać! Jakie błędy popełniają nieodpowiedzialni opiekunowie, narażając tym swojego psa na niebezpieczeństwo?
undefined
10.10.2024
Pies czuje się samotny? 5 sygnałów, że powinieneś poświęcać psu więcej uwagi
Ten tekst przeczytasz w 4 minuty
Po czym poznać, że pies czuje się samotny i potrzebuje więcej uwagi ze strony opiekuna? Oto 5 najczęstszych sygnałów, które mogą o tym świadczyć!
undefined
09.10.2024
Pies w rytmie miasta - jak zarządzać czasem między pracą, a opieką nad pupilem?
Ten tekst przeczytasz w 6 minut
Jeszcze do niedawna całkiem powszechny był pogląd, że pozostawianie psa w samotności na czas naszej pracy jest dla niego męczarnią – a na posiadanie pupila powinny decydować się tylko osoby, w których domu cały czas jest ktoś obecny. Podobne opinie można było usłyszeć o mieszkaniu z psem w bloku. Psy trzymane cały dzień w ogródku, pod okiem starszych członków rodziny czy niepracującej pani domu, miały być o wiele szczęśliwsze i lepiej “wybiegane” niż ich miastowi współplemieńcy. Czasy jednak się zmieniły…
undefined