09.08.2017
Weź psa na smycz
Aleksandra Więcławska
Ten tekst przeczytasz w 2 minuty
Warto pamiętać, że smycz nie jest żadnym złem, a czasem nawet warto zapiąć na nią psa.
fot. Shutterstock
W wielu dużych miastach właściciel psa, który biega luzem w miejscu innym niż do tego przeznaczone, może dostać mandat. Takie są przepisy. Są nawet takie miejsca, w których wymaga się, by zwierzak nie tylko był na smyczy, ale dodatkowo miał założony kaganiec. Ale nie chodzi tylko o prawo.
Wyobraźmy sobie, że na spacer do parku wybrała się osoba z psem na smyczy. Pies ten bardzo boi się innych psów, a swój lęk okazuje agresją. Jest w trakcie szkolenia. Nagle podbiega do niego przemieszczający się luzem po parku twój pupil.
Jest przyjaźnie nastawiony, chce się tylko przywitać, ale nie wie, że tym razem trafi na czworonoga, który na kontakty z psami nie jest przygotowany. Ty jesteś na tyle daleko, że właściciel psa lękliwego nie ma jak cię poinformować, że prosi o odwołanie twojego podopiecznego. Jeśli twój pupil zostanie pogryziony, kogo uznamy za winnego tej sytuacji?
W jakich sytuacjach zapiąć psa na smycz?
Opisana scenka była tylko przykładem. Spójrzmy na problem szerzej – w jakich sytuacjach i dlatego warto zapiąć psa na smycz? Co może się stać, gdy twój pies zawsze i wszędzie będzie biegał luzem?
- Może go potrącić samochód.
- Może skoczyć na starszą osobę lub dziecko, a więc kogoś wystraszyć lub przewrócić.
- Może trafić na agresywnego psa, a ty będziesz za daleko, by od razu zareagować.
- Twojemu psu może z jakiegoś powodu nie spodobać się inny, i to twój – na co dzień przyjazny – pies zaatakuje innego czworonoga.
- Nagle w okolicy może coś strzelić lub rozlegnie się inny dźwięk, którego twój pies się przestraszy i ucieknie.
- Twój pies może zjeść coś trującego.
Pies na smyczy – bezpieczeństwo
Oczywiście nie namawiamy was, abyście na każdym spacerze, zawsze i wszędzie zapinali swoje psy na smycz, odbierając im w ten sposób możliwość swobodnego eksplorowania terenu.
Ale rozważcie, czy w każdym momencie jest na to miejsce i pora? Czy wasz pupil biegający wolno jest bezpieczny? Czy nie zagraża bezpieczeństwu innych psów i ludzi? Starajmy się, by parki, polanki i inne tereny były przyjazne dla wszystkich!
Certyfikowana trenerka psów (kurs ukończony w Centrum Kynologicznym Canid). Ukończyła też liczne kursy i uczestniczyła w kilkunastu seminariach z zakresu zachowania, żywienia i opieki nad psami.
Zobacz powiązane artykuły
27.03.2025
Dlaczego warto wybrać szelki bezuciskowe dla psa?
Ten tekst przeczytasz w 3 minuty
Od pewnego czasu furorę wśród psiarzy robią tak zwane szelki bezuciskowe. Na pierwszy rzut oka wydają się wyglądać podobnie do standardowych, są jednak bardziej zabudowane. Co sprawia, że są tak chętnie wybierane przez psich opiekunów? Jakie zalety wyróżniają szelki bezuciskowe dla psa? Sprawdźmy to.
undefined
05.03.2025
Tu mieszka pies! 5 sytuacji, które zdarzają się tylko w psim domu
Ten tekst przeczytasz w 3 minuty
W psim domu dzieją się naprawdę niestworzone rzeczy, niepojęte dla zwykłych śmiertelników… Na co musisz się przygotować, chcąc przygarnąć psa?
undefined
28.02.2025
Koniec ze wspólnym spaniem! Czas na legowisko - czyli jak odzyskać swoją sypialnię bez łamania psiego serca
Ten tekst przeczytasz w 6 minut
Czy twój pies uważa twoje łóżko za swoją osobistą posiadłość? Czy budzisz się rano na skrawku materaca, podczas gdy twój czworonożny przyjaciel rozłożył się wygodnie, zajmując 90% powierzchni? Czy znasz ten szczególny rodzaj akrobatyki, kiedy próbujesz przewrócić się na drugi bok, nie budząc psa, który postanowił spać dokładnie na środku? Jeśli odpowiedziałeś "tak" na którekolwiek z tych pytań, ten artykuł jest właśnie dla ciebie!
undefined