24.11.2021
Wątróbka dla psa. Czy pies może jeść wątróbkę?
Aleksandra Prochocka
Ten tekst przeczytasz w 2 minuty
Wątróbka to dla wielu psów prawdziwy przysmak! Czy psy mogą ją jeść? Ile wątróbki może dziennie zjeść domowy czworonóg i jak najlepiej ją przygotować?
fot. Shutterstock
Wątróbka drobiowa, wieprzowa czy wołowa to dość specyficzny przysmak, który nie przypadnie do gustu każdemu…. Jednak większość czworonogów wprost za nią szaleje! Podając psu wątróbkę, trzeba jednak zachować ostrożność, umiar i pamiętać o kilku niezwykle ważnych rzeczach.
Co zawiera wątróbka?
Wątróbka nie jest mięsem – z kulinarnego punktu widzenia należy do podrobów. Narząd ten ma jednak znacznie więcej wartości odżywczych niż zwykłe mięso mięśniowe. To niskokaloryczne i niskotłuszczowe uzupełnienie diety, które dostarcza nam dużej dawki pełnowartościowego białka, cennych witamin z grupy B, witaminy A i E oraz niezbędnych składników mineralnych, w tym żelaza. Trzeba jednak pamiętać, że wątroba to prawdziwa bomba witaminowa i kumuluje w sobie ogromne dawki witaminy A – tak duże, że zbyt częste jej spożywanie szybko doprowadzi do niebezpiecznej hiperwitaminozy. Z tego względu wątroba powinna być spożywana z umiarem.
Czy pies może jeść wątróbkę?
Wątróbka drobiowa lub wołowa mogą stanowić zdrowe uzupełnienie domowej diety psa lub wyjątkowy przysmak podawany podczas treningu. Jednak tak jak w przypadku ludzi, jej nadmierne spożywanie przez psa może mieć poważne, negatywne konsekwencje zdrowotne. Z tego względu wątroba nigdy nie powinna być podstawą diety czworonoga! Narząd ten może stanowić nie więcej, niż 5% diety psów karmionych BARF-em lub domowymi posiłkami. Natomiast zwierzaki otrzymujące pełnoporcjową karmę dla psów, która zawiera już wystarczającą dawkę witamin i białka, powinny na co dzień unikać takich dodatków – w ich diecie pojawić się może jedynie symboliczna ilość tego przysmaku. Duże ilości wątroby podane na raz zwierzakowi mogą wywołać u niego także silną biegunkę.
Wątróbkę drobiową lub wołową możemy podawać psom na surowo, po ugotowaniu lub w formie suszonych przysmaków. Wątroba wieprzowa i z dzika może natomiast zawierać śmiertelny dla psów wirus wścieklizny rzekomej i nigdy nie powinna znaleźć się w psiej misce! Niewskazane dla psów będą także wątroby zwierząt dziko żyjących. Sarny i jelenie mogą być nosicielami niebezpiecznych dla psów i ludzi pasożytów, które często umiejscawiają się właśnie w wątrobie.
zdjęcie główne: Shutterstock
Specjalista do spraw żywienia psów, zoopsycholog, wolontariusz w Schronisku na Paluchu. Absolwentka studiów magisterskich na Wydziale Nauk o Zwierzętach, SGGW.
Zobacz powiązane artykuły
09.12.2024
Jak spacerować z psem?
Ten tekst przeczytasz w 5 minut
Po co psu spacer? Jak często wyprowadzać czworonoga? Sprawdź, co musisz wiedzieć o tym, jak spacerować z psem!
undefined
08.12.2024
Twój pies je łapczywie? Sprawdź, jak go spowolnić!
Ten tekst przeczytasz w 5 minut
Zbyt szybkie jedzenie może być przyczyną przeróżnych problemów zdrowotnych. Dlaczego pies je łapczywie i jak sprawić, by psiak zjadał posiłek w normalnym tempie?
undefined
07.12.2024
Jak uspokoić zdenerwowanego psa? Oto 7 skutecznych sposobów!
Ten tekst przeczytasz w 3 minuty
Twój pies nadmiernie stresuje się, słysząc głośne dźwięki lub kiedy zostaje sam w domu? Dowiedz się, jak uspokoić zdenerwowanego psa - oto 7 skutecznych sposobów!
undefined