21.06.2017
Savoir-vivre przy misce
Aleksandra Więcławska
Ten tekst przeczytasz w 2 minuty
Pewnemu bokserowi stawiano jedzenie w misce… do prania, bo tylko tak można było ochronić mieszkanie przed zabrudzeniem. Znamy lepsze sposoby!
fot. Shutterstock
Ach, to by była bajka – pies grzecznie czekający na swoim miejscu, aż właściciel postawi miskę z jedzeniem i odpowiednią komendą zaprosi do posiłku. Takie obrazki można zobaczyć na filmach w internecie, ale czy da się je oglądać we własnym domu?
Metody na raptusa
Niektóre psy połykają jednym chapsem całą zawartość miski (dobrze, że miska zostaje!). Są sposoby, by trochę ostudzić ich zapał.
- Specjalna miska z wypustkami, która ma utrudniać szybkie pochłanianie karmy, bo pies podczas jedzenia musi je omijać.
- Wrzucenie do zwykłej miski kilku ciężkich kulek (np. szklanych lub ceramicznych) albo piłek tenisowych. Przepychanie ich nosem, by odsłonić kolejne chrupki karmy, spowolni każdego żarłoka.
- Podawanie pupilowi karmy na raty, po garstce – wtedy musi zrobić sobie przerwę!
W spokojnym oczekiwaniu na posiłek psu pomoże umiejętność przebywania na swoim miejscu. Gdy będziemy mogli go tam odesłać („Azor, na miejsce!”), przygotowywanie jedzenia dla pupila i stawianie mu miski na ziemi bez towarzyszącego nam śliniącego się pyska stanie się znacznie łatwiejsze. Tym miejscem może być psie legowisko, ale też położona w pobliżu psich misek mata lub zwykła wycieraczka.
Nauczenie jedzenia na hasło („jedz”, „proszę”, „smacznego”, „możesz”) jest dość proste – wystarczy za każdym razem, gdy zwierzak zaczyna jeść, wypowiadać tę komendę. Z czasem zacznie mu się ona kojarzyć z rozpoczęciem posiłku. Później można wymagać, by nasz przyjaciel zaczynał jeść dopiero wtedy, gdy usłyszy przećwiczone hasło, utrudniając mu dostęp do jedzenia (np. zakrywając miskę ciężkim talerzem), gdy chce zacząć jeść, zanim komenda zostanie wypowiedziana.
Instynkt nakazuje psu złapać co lepsze kąski i oddalić się z miejsca, w którym upolowano zwierzynę, by nikt ze stada nie zabrał mu jego części. Gdy w odosobnieniu zje wyniesioną porcję, zwykle wraca do „stołu” po kolejną. Aby temu zaradzić, trzeba zapewnić mu spokój i poczucie bezpieczeństwa w miejscu, w którym stoi miska. Jeśli to nie pomoże, pozostaje… się z tym pogodzić. Inną przyczyną może być sama miska – nie każda odpowiada każdemu psu. Wówczas warto poszukać naczynia z innego materiału lub w innym kształcie.
Certyfikowana trenerka psów (kurs ukończony w Centrum Kynologicznym Canid). Ukończyła też liczne kursy i uczestniczyła w kilkunastu seminariach z zakresu zachowania, żywienia i opieki nad psami.
Zobacz powiązane artykuły
13.12.2024
Poznaj 4 naturalne sposoby na czyszczenie zatok okołoodbytowych
Ten tekst przeczytasz w 3 minuty
Zdrowe gruczoły okołoodbytowe u psa nie sprawiają żadnych problemów. Dlatego niektórzy opiekunowie mogą nawet nie zdawać sobie sprawy z ich istnienia. Inaczej wygląda sytuacja, kiedy gromadzi się tam wydzielina, co z kolei prowadzi do zaczopowania kanalików. Co wtedy robić? Poznaj naturalne sposoby na czyszczenie zatok okołoodbytowych!
undefined
12.12.2024
Głuchy pies. Dlaczego pies nie słyszy i jak sobie z tym radzić?
Ten tekst przeczytasz w 9 minut
Niektóre psy głuchną wraz z wiekiem, jednak głuchota może być także wadą wrodzoną. Po czym poznać, że pies nie słyszy i jak można ułatwić sobie życie z głuchym psem?
undefined
09.12.2024
Jak spacerować z psem?
Ten tekst przeczytasz w 5 minut
Po co psu spacer? Jak często wyprowadzać czworonoga? Sprawdź, co musisz wiedzieć o tym, jak spacerować z psem!
undefined