08.05.2018
Co robić, jeśli psa użądli osa lub pszczoła albo ukąsi żmija?
psy.pl
Ten tekst przeczytasz w 2 minuty
Jak postąpić w takiej sytuacji? Jakie mogą być konsekwencje, jeżeli nie zareagujesz od razu?
fot. Shutterstock
Użądlone przez osy i pszczoły psy wykazują bardzo silny niepokój i szybko puchną. Osa w odróżnieniu od pszczoły może żądlić wielokrotnie, ale nie zostawia żądła. W wypadku pszczoły zbiorniczek z jadem wyrywany jest razem z żądłem.
Wtedy tkwiące w ciele psa żądło, choć odłączone już od ciała owada może przez długi czas, rytmicznie kurcząc się, wtłaczać jad z woreczka jadowego.
Gdy psa użądli osa lub pszczoła
Trzeba wtedy jak najszybciej zlokalizować i usunąć żądło. Następnie, aby ulżyć zwierzęciu, należy na opuchnięte miejsca zrobić zimne okłady z roztworu sody oczyszczonej (płaska łyżeczka sody na szklankę wody).
W wypadku bardzo licznych użądleń w szczególnie niebezpieczne miejsca, np. wewnątrz jamy ustnej, trzeba natychmiast szukać pomocy lekarza weterynarii. Żeby nie doszło do zapaści, a nawet do śmierci zwierzęcia, konieczne jest bowiem podanie leków przeciwwstrząsowych, przeciwobrzękowych, sprawniających krążenie i oddychanie. Niekiedy nawet zaintubowanie (włożenie rurki do tchawicy) zwierzęcia.
Aby uniknąć takich sytuacji, nie zostawiajmy psa bez kontroli tam, gdzie może być narażony na użądlenia (np. w pobliżu ula, skupiska kwitnących akacji czy lip).
Gdy psa ukąsi żmija
Niezwłoczna pomoc lekarza weterynarii jest konieczna zawsze wtedy, gdy psa ukąsi żmija. Zanim jednak dotrzemy do lecznicy, trzeba jak najszybciej założyć opaskę uciskową powyżej miejsca ukąszenia, a samo to miejsce chłodzić zimnymi okładami. Ukąszonemu psu trzeba podać najszybciej jak tylko można surowicę oraz leki wspomagające.
Niezbędne jest także opatrzenie miejsca pokąsania. Może się niestety zdarzyć, że lekarz w swoim gabinecie nie będzie akurat miał potrzebnej surowicy. Dlatego dobrze, jeśli towarzyszy nam druga osoba, która, gdy zwierzę będzie reanimowane, pojedzie po nią do apteki.
Autor: Artur Dobrzyński
Psy.pl to portalu tworzony przez specjalistów, ekspertów ale przede wszystkim przez miłośników zwierząt.
Zobacz powiązane artykuły
24.03.2025
Masz dojrzałego psa? Koniecznie zadbaj o jego zdrowie!
Ten tekst przeczytasz w 3 minuty
Psiaki, które ukończyły 7 lat, potrzebują specjalnej troski. Jak sprawić, by jak najdłużej cieszyły się dobrym zdrowiem i kondycją?
undefined
24.03.2025
Czy twój pies się stresuje? Poznaj sygnały, które o tym świadczą
Ten tekst przeczytasz w 3 minuty
Psy w stresujących sytuacjach często mają widoczne białka oczu, spięte mięśnie; mogą nerwowo dyszeć, odwracać głowę. Po czym jeszcze poznać, że twój pies się stresuje?
undefined
09.12.2024
Jak spacerować z psem?
Ten tekst przeczytasz w 5 minut
Po co psu spacer? Jak często wyprowadzać czworonoga? Sprawdź, co musisz wiedzieć o tym, jak spacerować z psem!
undefined