PUDELPOINTER
Pudelpointer to niemiecka rasa psów należąca do sekcji wyżłów kontynentalnych. Powstał ze skrzyżowania wyjątkowych dwóch ras i łączy ich najlepsze cechy. Dowiedz się więcej o tym niezwykłym wyżle!
Pudelpointer – opis rasy
Pudelpointer jest psem, który powinien mieć ciężką budowę pointera. Najlepiej gdy kufa jest długa i szeroka, zdecydowanie różniąca się od wąskiego i spiczastego pyska pudla. Grzbiet nosa również przypomina kształtem nos pointera. Szyja jest sucha i muskularna. Oczy są duże. Uszy są średniej długości, bardziej spiczaste, niż okrągłe. Ogon typowy dla pointera. Prosty i noszony horyzontalnie.
Dorosłe samce osiągają od 60 do 68 cm wysokości w kłębie. Suczki są nieco mniejsze. Z wyglądu pudelpointer bardziej przypomina dziwnego szorstkowłosego pointera, niż pudla. Mimo tego wymaga regularnego szczotkowania, jak swój francuski przodek.
Pudelpointer – szata
Gęsta sierść pudelpointera nazywana jest drucianą. Składa się z krótkiego miękkiego podszerstka i dłuższego szorstkiego włosa okrywowego. Jest średniej długości. Dolne części kończyn są wręcz krótko owłosione.
Okrywa pudelpointera zdecydowanie nie przypomina okazałego kręconego futra pudla. Umaszczenie najczęściej jest brązowe, ale są też osobniki czarne lub jaśniejsze koloru zboża. Wzorzec FCI nie dopuszcza koloru białego, poza drobnymi znaczeniami lub niewielkimi łatkami.
Pudelpointer – charakter i temperament
Pudelpointer to pies stworzony do wszechstronnej pracy łowieckiej. Swój silny instynkt myśliwski zawdzięcza pointerowi. Przodek w postaci pudla dodał mu inteligencji, żywiołowości i bardziej otwartego nastawienia do ludzi.
Psy tej rasy kochają wodę i pływanie, co bez wątpienia odziedziczyły po pudlu. Również zamiłowanie do aportowania mają po tym owłosionym kuzynie.
Pudelpointer – szkolenie i wychowanie
Pudelpointer to rasa psów stworzona do pracy. Intensywny instynkt łowiecki i olbrzymia potrzeba ruchu, to coś, z czym musi się zmierzyć każdy opiekun tej mieszanki pointera z pudlem. Ten inteligentny pies uwielbia pracować, więc jest cenionym psem myśliwskim.
Pudelpointer od małego wymaga zaangażowania w zaspokajanie jego potrzeb i szkolenie. Warto skorzystać z pomocy osób, które mają doświadczenie z wyżłami. Przy odpowiedniej socjalizacji i nauce posłuszeństwa, czworonóg może być wspaniałym towarzyszem rodziny na wiele lat.
Przeznaczenie psa rasy pudelpointer
Celem stworzenia pudelpointera było uzyskanie psa na polowania, który będzie wszechstronny, lekki i łatwy do wychowania. Udało się to doskonale. To świetny pies myśliwski, który może pracować w wodzie i w różnorodnym terenie, na każdą zwierzynę. Ma świetny węch i jest szybki. Jako rasa podlega próbom pracy.
Pudelpointer – dla kogo?
Mimo że pudelpointery powstały dla myśliwych, z powodzeniem mogą być psami rodzinnymi. Jednym z warunków jest jednak zapewnienie im odpowiednio dużej dawki ruchu. Kolejną, nie mniej ważną kwestią jest stymulacja umysłowa. Psy tej rasy muszą wykorzystywać swoje wybitne predyspozycje do współpracy z człowiekiem.
Aktywność i regularne zajęcie – bez tego pudelpointer nie będzie szczęśliwy. Właściwe zadbanie o niego w mieszkaniu w bloku, będzie zatem nie lada wyzwaniem. Nie niemożliwym do wykonania, ale wymagającym dużego zaangażowania.
Wady i zalety pudelpointera
Jaki jest pudelpointer? Poznaj jego wady i zalety!
Wady
- wymaga bardzo dużo ruchu
- potrzebuje systematycznej pracy umysłowej
- miewa problemy z zostawaniem samemu
Zalety
- zdrowa rasa
- nastawiony na współpracę z człowiekiem
- inteligentny i szybki
Pudelpointer – cena
Pudelpointer jest rasą unikatową. Trudno znaleźć hodowlę poza rodzimym krajem. Chcąc kupić szczenię rasy pudelpointer najlepiej szukać hodowców zrzeszonych w międzynarodowej organizacji kynologicznej FCI. W Polsce będą to miłośnicy rasy zarejestrowani w Związku Kynologicznym w Polsce.
Średnia cena za szczenię, biorąc pod uwagę trudną dostępność, może oscylować w granicach 5-6 tysięcy złotych.
Zdrowie pudelpointerów
Pudelpointer nie posiada charakterystycznych dla siebie chorób. Uważne dobieranie par hodowlanych, by ujednolicić rasę, przyczyniło się do powstania zdrowego, silnego psa. Z uwagi na wielkość warto kupować psiaka z hodowli, która bada swoje zwierzaki pod kątem dysplazji stawu biodrowego. Zdarzają się też przypadki padaczki.
Pudelpointer – długość życia
Pudelpointery mimo tego, że są sporymi psami, żyją dość długo. Zwykle około 13-14 lat.
Pielęgnacja pudelpointera
Regularna pielęgnacja wskazana u pudelpointera polega głównie na systematycznym szczotkowaniu. Po kąpieli warto czworonoga wysuszyć. Jak u każdego psiaka dużo biegającego po miękkiej nawierzchni, pudelpointerowi trzeba kontrolować stan pazurów.
Pudelpointer – żywienie
Podstawą w żywieniu psa dużej rasy jest niepodawanie zbyt dużej dawki jedzenia na raz. Pudelpointer stanowi tego doskonały przykład. Jest wyjątkowo aktywny, a żaden pies nie powinien pracować z pełnym żołądkiem. Zbytnia aktywność może doprowadzić wtedy do rozszerzenia i skrętu żołądka.
O tendencje do tycia raczej nie trzeba się martwić. Przy takiej żywiołowości, dobrej jakości karma, czy to sucha, czy mokra, raczej nie doprowadzi psa do otyłości. Jeśli chcesz karmić czworonoga gotowanym jedzeniem, zawsze najpierw zaleca się konsultację z psim dietetykiem lub przynajmniej lekarzem weterynarii. Odpowiednie zbilansowanie poszczególnych składników jest bardzo ważne.
Podstawowe informacje o historii rasy pudelpointer
Pod koniec XIX wieku w Niemczech postanowiono uzyskać wszechstronnego psa myśliwskiego. Użyto do tego celu pudla i pointera. Prace nad dostosowaniem szczeniąt do jednakowych standardów trochę trwały. Aktualnie obowiązujący wzorzec rasy pochodzi z 1999 roku. Jest to pierwsze zmieszanie pudla z inną rasą psów, uznane oficjalnie za powstanie nowej rasy.
Mimo iż charakterystyka pudelpointera i jego świetny temperament, czynią z niego dobrego myśliwego i członka rodziny, nigdy nie zyskał on wielkiej popularności poza ojczyzną.
Ciekawostki o krzyżówce pudla z pointerem
Przy krzyżowaniu dwóch ras, będących przodkami pudelpointera, dużym problemem były dominujące geny pudla. Z tego powodu pudle uczestniczyły w krzyżowaniu w mniejszości.
W niektórych krajach nadal można kopiować ogony. Skraca się je tam u szczeniąt płci żeńskiej na wysokości dolnej części sromu. U samców natomiast skraca się ogony tak, by zakrywały jądra.
Aktualnie bardzo popularne jest krzyżowanie pudli z różnymi rasowymi psami. Takie mieszanki są przez swoich hodowców nazywane hybrydami i sprzedawane za olbrzymie pieniądze. Prawda jest taka, że powstanie nowej rasy trwa wiele pokoleń i wymaga olbrzymiego zaangażowania i wiedzy specjalistycznej. Bez tego są to tylko miksy dwóch ras, u których nie wiemy, jakie cechy swoich przodków przejmą, ani nawet jak będą wyglądać.
Wszystko, co musisz wiedzieć, zanim kupisz pudelpointera
140 lat, to raczej krótka historia rasy. Bez wątpienia jednak połączenie pudla i pointera przyniosło ciekawy efekt. Pudelpointer nie jest zbyt popularny wśród psów rasowych. Stworzony jako pies pracujący o drucianej sierści, doskonale odnajdzie się również jako pies dla rodziny. Trzeba tylko pamiętać, do czego go hodowano. Pasję do myślistwa, ruchu i pracy z człowiekiem ma we krwi.
Już jako szczeniak pudelpointer musi zostać prawidłowo zsocjalizowany. Dzięki temu jest duża szansa, że będzie przyjazny zarówno wobec innych psów, ludzi, jak i innych zwierząt. Jak u każdego wyżła należy zwrócić uwagę na naukę rezygnacji z podejmowania tropów i pogoni za innymi zwierzętami. Bez tego wypracowanie reakcji na przywołanie będzie wyjątkowo ciężkie.