ŁAJKA WSCHODNIOSYBERYJSKA
Łajka wschodniosyberyjska to pies myśliwski wywodzący się z rejonów wschodniej i środkowej Syberii. Łajka jest silna, odważna i niezależna, a także nieufna wobec obcych ludzi i psów.
- Wzorzec rasy
- Opis rasy
- Charakter łajki wschodniosyberyjskiej
- Szkolenie i wychowanie
- Dla kogo jest ta rasa?
- Wady i zalety
- Cena szczeniaka
- Zdrowie i długość życia
- Pielęgnacja łajki wschodniosyberyjskiej
- Żywienie łajki wschodniosyberyjskiej
- Historia rasy
Wzorzec rasy łajka wschodniosyberyjska
FCI | grupa 5 FCI, sekcja 2, nr wzorca 305 |
Kraj pochodzenia | Rosja |
Charakter | wszechstronny pies myśliwski, zaprzęgowy oraz pociągowy, zrównoważony i żywy |
Wielkość | w kłębie psów 55-63 cm, suk 53-61 cm |
Waga | 25-30 kg |
Szata | włos okrywowy długi, gruby i prosty, na szyi i łopatkach tworzy się kołnierz. U psów – grzywa na kłębie. Podszycie gęste i miękkie. |
Maść | pieprz i sól, biała, szara, czarna, czerwona i brązowa we wszystkich odcieniach; łaty, nakrapianie; na kończynach dopuszczalne nakrapianie koloru dopasowanego do szaty. |
Długość życia | 10-12 lat |
Odporność na warunki atmosferyczne |
dobrze znosi mróz, wrażliwa na upały |
Koszty utrzymania | od 250 zł miesięcznie |
Cena psa z rodowodem | rasa niedostępna w Polsce |
Opis rasy łajka wschodniosyberyjska
Łajka wschodniosyberyjska to mocny, dobrze umięśniony pies średniej wielkości. Wysokość w kłębie psów tej rasy wynosi od 53 do 63 cm. Łajki wschodniosyberyjskie klinowatą, szeroką głowę i dość długą, suchą kufę. Oczy u psa tej rasy są owalne, nieduże i ciemne, a uszy są stojące i trójkątne. Klatka piersiowa u psa rasy łajka wschodniosyberyjska jest głęboka, szeroka i umięśniona. Ogon łajki powinien być zawinięty nad grzbietem i gęsto owłosiony.
Łajki syberyjskie mają długą, grubą sierść i gęsty podszerstek. Występują w kilku umaszczeniach:
- pieprz i sól,
- białym,
- szarym,
- czarnym,
- czerwonym,
- brązowym.
Mogą występować u nich łaty i nakrapiania w różnych odcieniach.
Charakter łajki wschodniosyberyjskiej
Łajki wschodniosyberyjskie są lojalne w stosunku do ludzi ze swojej rodziny. Chętnie towarzyszą im we wszystkich domowych czynnościach, choć z reguły nie są natarczywe. Lubią bawić się z dziećmi, przy czym mogą być dość niedelikatne, dlatego ich kontakty z maluchami muszą odbywać się pod opieką rodzica. Łajki nie przepadają natomiast za obcymi osobami i nawet gościa mogą potraktować jak niebezpiecznego intruza i groźnie go oszczekać. Dzięki temu sprawdzą się w roli domowego stróża, choć nie powinny być utrzymywane wyłącznie w ogrodzie ani w kojcu. Odizolowane od rodziny staną się sfrustrowane i mogą sprawiać poważne problemy.
Łajki dość dobrze dogadują się z psami tej samej rasy. Natomiast podczas kontaktów z mniejszymi od siebie zwierzętami mogą zachowywać się niebezpiecznie. Wszystko z powodu silnie rozwiniętego instynktu myśliwskiego. Rasa ta nie sprawdzi się w domu z kotem ani innymi mniejszymi zwierzętami.
Szkolenie i wychowanie łajki wschodniosyberyjskiej
Podobnie jak inne psy ras pierwotnych, łajki syberyjskie nie są łatwe w wychowaniu ani zbyt posłuszne. Te inteligentne psy szybko wyczują słabość opiekuna i będą wiedziały, jak postawić na swoim. Dlatego przy szkoleniu łajki należy zachować konsekwencję i cierpliwość. Nie należy natomiast uciekać się do przemocy ani krzyku. Źle traktowana łajka z pewnością będzie się bronić.
Ze względu na dużą niechęć w stosunku do obcych i silny instynkt myśliwski opiekun musi zadbać o odpowiednią socjalizację łajki wschodniosyberyjskiej. Dobre skojarzenia z ludźmi i nauka prawidłowej komunikacji z innymi psami zmniejszą ryzyko reaktywności i agresji. Ten aktywny pies będzie także potrzebował długich, ciekawych spacerów i interesującego zajęcia.
Przeznaczenie rasy łajka wschodniosyberyjska
Pierwotnie łajki wschodniosyberyjskie używane były do polowań na niedźwiedzie i tropienia zwierzyny w trudnych warunkach. We wschodniej Syberii wykorzystywane były także w psich zaprzęgach transportujących ludzi i towary. Obecnie to wciąż doskonały, choć bardzo samodzielny pomocnik myśliwego. Łajki syberyjskie rzadko wybierane są przez zwykłych opiekunów psów ze względu na wyjątkowo silny instynkt łowiecki i trudny charakter.
Dla kogo jest ta rasa?
Łajka wschodniosyberyjska wymaga aktywnego opiekuna, który zapewni jej odpowiednią dawkę ruchu i możliwość realizowania naturalnych instynktów. Pies ten nie sprawdzi się w mieszkaniu – potrzebuje dużej przestrzeni i spokojnej okolicy. Większość łajek pozostaje w rękach doświadczonych hodowców i myśliwych.
Wady i zalety rasy łajka wschodniosyberyjska
Łajka wschodniosyberyjska – jaka jest? Poznaj jej wady i zalety!
Wady
- ma silny instynkt łowiecki,
- może uciekać na spacerach,
- nie przepada za innymi psami,
- wymaga starannej socjalizacji,
- jest dość szczekliwa,
- obficie linieje.
Zalety
- dobry pomocnik myśliwego,
- czujny stróż,
- bardzo oddana rodzinie.
Ile kosztuje łajka wschodniosyberyjska?
Łajki wschodniosyberyjskie nie są hodowane w Polsce. Cena szczeniaka z zagranicznej hodowli wynosi około 2 000 dolarów.
Zdrowie rasy łajka wschodniosyberyjska
Łajki wschodniosyberyjskie to wytrzymałe, zdrowe psy, które doskonale znoszą silne mrozy. Nie czują się natomiast zbyt dobrze podczas upałów, dlatego latem należy ograniczyć im spacery w najgorętszych godzinach. Wśród najczęstszych problemów zdrowotnych w tej rasie wymienia się:
- dysplazję stawów biodrowych i łokciowych,
- rozszerzenie i skręt żołądka,
- postępujący zanik siatkówki,
- zaćmę,
- wnętrostwo.
Ile żyje łajka wschodniosyberyjska?
Średnia długość życia łajki wschodniosyberyjskiej wynosi około 11 lat. U psów w podeszłym wieku warto wykonywać przynajmniej raz w roku profilaktyczne badania. Pozwolą one wykryć ewentualne choroby i wdrożyć leczenie mogące znacząco wydłużyć psu życie.
Pielęgnacja łajki wschodniosyberyjskiej
Długa, twarda sierść łajki wymagać będzie częstego czesania, szczególnie w okresie intensywnego linienia. Opiekun powinien zaopatrzyć się w metalowy grzebień o różnym zestawie sierści, odpowiedni furminator i szczotkę pudlówkę. Łajce należy także regularnie sprawdzać stan oczu i uszu, a w razie potrzeby także skracać pazury.
Czym karmić łajkę wschodniosyberyjską?
Pracujące łajki wschodniosyberyjskie wymagać będą wysokokalorycznej diety o zwiększonej zawartości tłuszczu. W żywieniu psów tej rasy sprawdzą się przede wszystkim suche karmy dla psów aktywnych i domowe posiłki złożone z surowego lub gotowanego mięsa. Domowe jedzenie dla psa powinno być uzupełniane uważnie dobranymi suplementami.