BULDOG AMERYKAŃSKI
Buldog amerykański to czworonóg popularny w Stanach Zjednoczonych. Mimo tego nigdy nie został uznany przez międzynarodową organizację kynologiczną FCI. W Polsce zalicza się go do ras agresywnych. Poznaj bliżej tego kontrowersyjnego buldoga!
Buldog amerykański – opis rasy
Buldog amerykański to pies o sylwetce atlety. Jest potomkiem molosów. Samiec może osiągnąć nawet 71 cm wysokości w kłębie. Suczki są zwykle mniejsze. Umięśnione ciało to jedna z charakterystycznych cech amerykańskiego buldoga. Kolejną jest duża głowa z szeroką kufą. Uszy są raczej małe, maksymalnie średniej wielkości i wysoko osadzone. Jeśli nie zostały skopiowane, opadają.
Istnieją dwa typy buldoga amerykańskiego. Masywniejszy nazywany jest bully. Przypomina z wyglądu bardziej bulmastiffa. Drugi typ to Scott. Jest wyższy, ale smuklejszy. Pochodzi od pitbulla.
Umaszczenie tych amerykańskich pupili może być białe lub białe z łatami, pręgowane, płowe, brązowe lub mahoniowe.
Charakter buldoga amerykańskiego
Buldog amerykański to pies silny i pewny siebie. Jest też wyjątkowo zwinny i szybki. Chętnie się uczy, choć z natury bywa uparty. W stosunku do członków swojej rodziny ten amerykański mięśniak jest czuły i przyjacielski. Bardzo przywiązuje się do opiekuna. Wobec obcych jest jednak bardzo nieufny. Co więcej, jest terytorialny i z zapałem pilnuje posesji.
Wychowany od małego z dziećmi, żyje z nimi w zgodzie. Ważne, by pociechy potrafiły jednak prawidłowo zachowywać się przy zwierzaku. Spore gabaryty i duża ruchliwość, może spowodować przypadkowe kłopoty, takie jak na przykład przewrócenie dziecka. Nigdy nie powinno się więc zostawiać małych dzieci z buldogiem sam na sam.
Usposobienie buldoga a inne zwierzęta
Jeśli buldog będzie od szczeniaka przyzwyczajony do innych pupili w domu, raczej nie będzie miał problemów z dogadaniem się z nimi. Jednak wobec obcych czworonogów może być bardzo agresywny. Szczególnie tyczy się to psów tej samej płci.
Buldog amerykański – szkolenie i wychowanie
Buldog amerykański widnieje na liście psów uznawanych za agresywne. Psy trafiają na nią nie bez powodu. Poza załatwieniem formalności, takich jak na przykład uzyskanie zgody na posiadanie od wójta, czy burmistrza, należy się nastawić na konieczność gruntownego wychowania. W przypadku psów, których przodkowie byli wykorzystywani do walk na arenach, nie można tego zbagatelizować.
Wybranie szczenięcia z dobrej hodowli, która przykłada się do socjalizacji, to absolutna podstawa. Po wszystkich niezbędnych szczepieniach obowiązek odpowiedniego poprowadzenia psiaka w kierunku dorosłości spoczywa na nowym opiekunie. Jeśli się tego nie zaniedba, jest spora szansa, że buldog amerykański jako dorosły pies będzie zrównoważony i posłuszny.
Przeznaczenie amerykańskiego buldoga
Buldogi amerykańskie zostały wyhodowane do pracy w gospodarstwach. Miały pilnować bydła oraz dobytku amerykańskich farmerów. W USA mówi się na nie „catch dog” od ich sprawnego łapania i doprowadzania bydła. Radzą sobie z tymi zadaniami tak dobrze, że są do tego wykorzystywane w swoim rodzimym kraju do dziś.
Buldogi są czujne, oddane i odważne. Świetnie sprawdzają się więc w roli psa stróżującego. Chętnie podejmują się również funkcji obronnych.
Dla kogo jest pies rasy buldog amerykański?
Myśląc o zakupie szczeniaka, trzeba brać pod uwagę przede wszystkim spore potrzeby ruchowe oraz silny charakter. Psa tej wielkości należy dobrze wychować i mieć pod kontrolą, żeby nie zagrażał ludziom i innym zwierzętom.
Buldog amerykański uwielbia kontakt ze swoimi właścicielami. Doskonale odnajduje się zarówno w życiu w mieście, jak i na wsi. Do pilnowania gospodarstwa, czy też innego terenu najczęściej używani są przedstawiciele rasy typu bully. Buldogi typu scott mające w swojej historii pitbulla świetnie radzą sobie w pracy z bydłem.
Czy buldog amerykański jest dobrym psem rodzinnym?
Niezależnie od typu, buldogi amerykańskie muszą trafiać w ręce osób doświadczonych i konsekwentnych. Mogą być i psami typowo pracującymi na farmie i świetnymi psami rodzinnymi. Jak w przypadku każdego rasowego pupila, należy pamiętać o jego pochodzeniu i pierwotnej funkcji.
Jako jedna z ras psów uznawanych za agresywne wymaga wyjątkowo poważnego podejścia do odchowania, codziennego zaspokajania potrzeb i nauki posłuszeństwa.
Wady i zalety amerykańskich buldogów
Jaki jest amerykański buldog? Poznaj jego wady i zalety!
Wady
- skłonność do agresji
- miewa problemy z zostawaniem samemu
- źle znosi niskie temperatury oraz upały
- sporo typowych dla rasy problemów zdrowotnych
Zalety
- łatwa pielęgnacja
- dobry stróż
- świetny pies pracujący do bydła
- przywiązany do swojej rodziny
Ile kosztuje szczeniak buldoga amerykańskiego?
Chociaż buldog amerykański nie istnieje oficjalnie w ewidencji międzynarodowej federacji kynologicznej, hodowców psów tej rasy można znaleźć na całym świecie. W Polsce jest kilka hodowli. Nie są one jednak prowadzone pod sztandarem ZKwP. Tym ważniejsze jest sprawdzenie, czy spełnione zostały wymogi dotyczące pozwolenia na hodowanie przedstawicieli tej rasy.
Planując zakup, należy się przygotować na wydatek rzędu 5-6 tysięcy złotych.
Buldog amerykański – hodowla i zdrowie
Buldog amerykański to sprawny i wytrzymały czworonóg. Ma jednak predyspozycje do kilku różnych problemów zdrowotnych. Jako rasa brachycefaliczna miewa problemy z oddychaniem. Typ scott jest bardziej krępy i ma inną budowę pyska, jest więc mniej podatny na złe znoszenie upałów.
W rasie pojawiła się niestety dysplazja stawów bioder i łokci. Zwierzaki często cierpią z powodu alergii i nużycy. Są też podatne na infekcje uszu i choroby oczu.
Buldog amerykański – długość życia
Buldogi amerykańskie żyją od 11 do 14 lat.
Pielęgnacja buldoga amerykańskiego
Pielęgnacja buldoga amerykańskiego nie jest ani trudna, ani czasochłonna. Krótką sierść można szczotkować raz w tygodniu. Systematyczności wymaga kwestia czyszczenia oczu i uszu.
Skłonność do alergii może powodować zatykanie się gruczołów okołoodbytowych. Warto w tym zakresie wspomagać się pomocą lekarza weterynarii.
Żywienie amerykańskiego buldoga
Buldogi amerykańskie są podatne na różnego rodzaju alergie. Warto o tym pamiętać dobierając im odpowiednie pożywienie. Z uwagi na tendencje do tycia, należy pilnować właściwej dawki jedzenia.
Buldog amerykański – historia
Buldog amerykański pochodzi od buldoga angielskiego. Czworonogi te przyjechały do stanów USA razem z migrantami z Wielkiej Brytanii. Były krzyżowane między innymi z dogami, bokserami i pitbullami.
II wojna światowa nieomal doprowadziła do całkowitego wyginięcia amerykańskiego buldoga. Przetrwała dzięki dwóm hodowcom, którzy jednocześnie stworzyli dwa różne typy buldogów. Do dziś istnieją dwie linie hodowlane. Występuje też dość licznie typ hybrydowy, który łączy cechy obu odmian.
Rasa american bulldog jest odrębną rasą jedynie dla United Kennel Club. Potwierdzenie tego miało miejsce jeszcze w 1999 roku. Żadna inna organizacja, w tym American Kennel Club, jak dotąd tego nie zrobiła.
Ciekawostki o amerykańskich buldogach
Buldog amerykański znajduje się na polskiej liście ras agresywnych. Wymieniono tam 11 ras:
- amerykański pitbulterier,
- pies z Majorki,
- buldog amerykański,
- dog argentyński,
- dog kanaryjski,
- tosa inu,
- rottweiler,
- akbash dog,
- anatolian karabash,
- moskiewski stróżujący,
- owczarek kaukaski.
Dwie głównie linie buldoga amerykańskiego zostały stworzone przez dwóch hodowców, którzy uratowali rasę przed zniknięciem. Byli to panowie Scott oraz Johnson. Psy wyhodowane przez pierwszego nazywa się typem scott lub standardowym. Psy stworzone przez Pana Johnsona to typ klasyczny, określany także bully. Są to czworonogi bardziej masywne i niepracujące ze zwierzętami gospodarskimi.
Wszystko, co musisz wiedzieć, zanim kupisz szczenię amerykańskiego buldoga
W przypadku buldoga amerykańskiego najważniejsze przed zakupem jest upewnić się, że chcemy psa z taką historią. Niektóre buldogi amerykańskie mają naprawdę trudne charaktery i początkujący właściciele nie dadzą sobie z nimi rady.
To czworonogi aktywne i potrzebujące kontaktu z człowiekiem. Kiepsko znoszą samotność. Bez odpowiedniej socjalizacji i wychowania mogą stanowić zagrożenie dla ludzi i innych zwierzaków. Warto się zastanowić, czy dysponuje się odpowiednią ilością czasu, który można będzie poświęcić psu. Dla pupila tej wielkości krótkie spacerki dookoła bloku to będzie zdecydowanie za mało.