BRAQUE D’AUVERGNE
Jedna z francuskich ras wyżłów. Wyżeł owerniacki jest doskonałym pomocnikiem myśliwego, ale także przemiłym psem do towarzystwa. Łagodny wobec ludzi i zwierząt, łatwy do ułożenia, czuły i wrażliwy, wymaga delikatnego podejścia.
Charakter rasy braque d'Auvergne
Wyżeł owerniacki to duży i silny pies, o krzepkiej budowie przystosowanej do górzystego terenu. Tak jak jego przodkowie – francuskie gończe – jest lekki i elegancki podczas pogoni. Choć mocny, nie powinien być ciężki. Jego charakterystyczna sylwetka wpisuje się w kwadrat, a nie prostokąt, jak u większości psów.
Umiejętności
To przede wszystkim pies myśliwski – ogromną większość owerniaków hoduje się pod tym kątem. Bardzo wytrzymały, może pracować cały dzień w trudnym terenie i różnych warunkach atmosferycznych. Wystawia przeważnie w pozycji stojącej, przy czym naturalna stójka pojawia się mniej więcej u półtorarocznego psa.
Podczas pracy nie lubi się oddalać od przewodnika. Okładając pole, cały czas stara się zachować kontakt wzrokowy z myśliwym. Potrafi pracować dolnym i górnym wiatrem, dlatego można go wykorzystywać wszechstronnie. Bardzo dobrze sprawdza się w pracy w wodzie. We Francji cieszy się opinią najlepszego psa do polowania na drobną zwierzynę.
Równocześnie jest to świetny pies do towarzystwa. Bez problemu przystosuje się do życia w mieście, jeśli tylko zapewni się mu dostateczną ilość ruchu. Przemiły, serdeczny i łagodny, ma zrównoważony charakter i tworzy głęboką więź z opiekunami. To doskonały towarzysz zarówno dla dorosłych, jak i dla dzieci, wobec których jest bardzo wyrozumiały i cierpliwy. Nie jest agresywny w stosunku do ludzi ani zwierząt.
Szkolenie i wychowanie
Jego inteligencja czyni pracę z nim nadzwyczaj przyjemną – szybko się uczy i łatwo go ułożyć. Należy jednak pamiętać, że jest dość wrażliwy i nie znosi brutalności. Układanie go powinno się opierać na rozwijaniu wrodzonych predyspozycji.
Dla kogo ta rasa
Nadaje się dla osób aktywnych, ponieważ jako pies myśliwski nie lubi nudy. Zdarzają się jednak także wyjątkowe pieszczochy, które ponad wszystko cenią sobie wygodną kanapę…
Wady i zalety rasy braque d'Auvergne
Wady
- potrzebuje sporo ruchu
- ma silny instynkt łowiecki
- wrażliwy, wymaga delikatnego podejścia
Zalety
- łagodny wobec ludzi i zwierząt
- doskonały przyjaciel rodziny
- łatwy do układania
- nieskomplikowany w pielęgnacji
Zdrowie rasy braque d'Auvergne
Wyżeł ten nie jest obciążony chorobami genetycznymi. Dysplazja biodrowa zdarza się sporadycznie, ale troskliwi hodowcy na wszelki wypadek badają zwierzęta używane do rozrodu.
Żywienie
Owerniak nie jest szczególnie wymagający pod względem żywienia. Należy pamiętać, że pies aktywnie pracujący wymaga większej dawki energetycznej w pożywieniu.
Pielęgnacja
Pielęgnacja przedstawiciela tej rasy jest nieskomplikowana, wystarczy go od czasu do czasu przeczesać szczotką dla psów krótkowłosych. Jak u wszystkich czworonogów o oklapniętych uszach ta część ciała wymaga uwagi ze względu na słabsze przewietrzanie.
Historia rasy braque d'Auvergne
Braque d’Auvergne to jedna z kilku francuskich ras wyżłów w typie kontynentalnym, określanych jako „braque” (czyt. brak) w odróżnieniu od „epagneul” (czyt. epaniel), czyli wyżłów w typie spaniela.
Na temat jej pochodzenia istnieją różne hipotezy. Jedna z nich mówi, że jest to lokalna rasa, wyhodowana na bazie dawnych francuskich wyżłów. Niektórzy twierdzą, że mogła zostać uszlachetniona przez dodanie krwi angielskiego pointera.
Według innej teorii pochodzenie wyżła owerniackiego wiąże się z zakonem rycerskim Kawalerów Maltańskich. Gdy pod koniec XVIII w. Napoleon zdobył Maltę i rozwiązał zakon, większość rycerzy wróciła do Francji, zabierając z sobą także psy myśliwskie. Miały dać początek nowej rasie.
Tak czy inaczej, jest ona obecna od ponad 200 lat na terenie francuskiego Masywu Centralnego, w okolicach współczesnego departamentu Cantal. Obejmuje on część dawnej prowincji Auvergne (Owernia), natomiast rejon współcześnie określany jako
Owernia to obszary nienależące do dawnej prowincji. Dosyć blisko leży Gaskonia i można przypuszczać, że także gończe gaskońskie miały swój wkład w rasę. Podczas II wojny światowej owerniaki prawie zupełnie wyginęły. Rasę odtworzono około 1955 r.
Największą popularnością owerniak cieszy się w swojej ojczyźnie. Kilka hodowli jest w krajach sąsiadujących z Polską i w Stanach Zjednoczonych. Pierwsze psy tej rasy trafiły do nas kilka lat temu. Obecnie mamy jedną hodowlę – urodziły się w niej trzy mioty tych uroczych psiaków.
Wzorzec rasy braque d'Auvergne
Braque d’Auvergne (wyżeł owerniacki) – grupa VII FCI, sekcja 1, nr wzorca 180
- Pochodzenie: Francja
- Charakter: pies łagodny, bardzo czuły, inteligentny; dobrze się dostosowuje do życia rodzinnego
- Wielkość: psy 57-63 cm, suki 53-59 cm
- Waga: 22-30 kg
- Szata: krótka, lśniąca i miękka
- Maść: czarna z białymi znaczeniami różnej wielkości; znaczenia mogą być dropiate (cętkowane) lub dereszowate (jednolicie przesiany włos czarny i biały, co daje wrażenie barwy szarej); głowa powinna być czarna, preferowana biała strzałka na kufie (jednak białe i dropiate ucho lub część głowy nie są uznawane za wadę)
- Długość życia: 12-13 lat
- Podatność na szkolenie: duża
- Aktywność: dosyć duża, ale przy codziennej dawce ruchu w domu pies jest spokojny
- Koszty utrzymania: od 250 zł miesięcznie
- Odporność/podatność na choroby: bardzo odporny; sporadycznie zdarza się dysplazja stawów
- Możliwość nabycia szczeniaka: w Polsce jest jedna hodowla tej rasy
- Cena psa z rodowodem: 2500-3500 zł, za granicą ok. 700 euro
Ciekawostki o rasie braque d'Auvergne
Wyżeł owerniacki nazywany jest także „blue Auvergne”, choć w rzeczywistości nie jest wcale niebieski – takie wrażenie sprawia jednak przemieszanie włosów czarnych i białych u psów o ciemniejszej maści.