16.08.2019
Dlaczego psy przynoszą nam swoje zabawki? Znamy odpowiedź!
Aleksandra Prochocka
Ten tekst przeczytasz w 3 minuty
Piłki, gryzaki, pluszaki… Psy często przynoszą przeróżne zabawki swoim opiekunom. Dlaczego to robią? Oto kilka możliwości!
www.facebook.com/bulkapiesulka/
Wiele psów lubi nosić w pysku swoje ukochane zabawki. Trzymanie czegoś w zębach dodaje im pewności siebie i uspokaja w stresujących chwilach. Pozwala także w bezpieczny sposób wyładować ekscytację czworonoga i część instynktu łowieckiego. Rozbawienie na twarzy opiekuna widzącego swojego psiaka z pluszakiem w pysku także działa na wiele zwierzaków jak najwspanialsza nagroda i zachęca do noszenia zabawek. Jednak przynoszenie zabawek swojemu opiekunowi może mieć zupełnie inne znaczenie. Czemu psy przynoszą nam zabawki?
Psy przynoszą zabawki… bo są podekscytowane!
Wracasz po dłuższej nieobecności do domu, a psiak na twój widok od razu biegnie po piłkę lub pluszaka? To znak, że twój czworonóg wyjątkowo się podekscytował i szuka sposobu, by wyładować nadmiar emocji w akceptowalny dla otoczenia sposób. Zachowania takie silne są szczególnie wśród owczarków i retrieverów, jednak każdy psiak – niezależnie od rasy – może przejawiać takie skłonności.
Inne typowe dla podekscytowanych zwierzaków zachowania to skakanie na opiekuna, szczekanie lub nawet łapanie za nogawki. Jeśli twój psiak nauczył się noszenia zabawki w pysku zamiast wyładowywać swoją energię w niepożądany sposób, należy mu się pochwała! Jeśli zaś masz pupila, który w dalszym ciągu odreagowuje nadmiar emocji na tobie, spróbuj w takich chwilach podsunąć mu pod nos pluszaka lub gumowy gryzak. Często takie rozwiązanie całkowicie eliminuje problem skakania na wchodzące do domu osoby!
Psy przynoszą zabawki… bo dostają za to nagrodę!
I nie chodzi tu tylko o nagrodę w formie jedzenia. Nawet twój uśmiech, miłe spojrzenie czy wypowiedzenie kilku słów do psiaka, który rozbawił cię swoim zachowaniem, już dla większości czworonogów będzie nagrodą. Czworonogi używają takich zabawnych zachowań także po to, by ściągnąć na siebie uwagę opiekuna i poprosić o chwilę zabawy lub głaskania. Jeśli przyniesioną przez psiaka piłką chwilę się z nim pobawisz, psiak szybko nauczy się, że przyniesienie ci zabawki nagrodzone zostanie wspólną aktywnością!
Psy przynoszą zabawki… bo chcą się nimi pochwalić!
Przychodzący do ciebie z zabawką w pysku psiak rzuca ci łobuzerskie spojrzenie i kładzie zabawkę obok twojej stopy, ale kiedy się po nią schylasz, od razu ją zabiera? To zaproszenie do zabawy w zabieranie skarbu! Unoszący do góry głowę psiak trzymający zabawkę stara się pokazać ci, jak wspaniały i wartościowy przedmiot posiada. Często może ją także podrzucać, udawać, że kładzie ci ją na kolana… Wszystko po to, by jego ukochana piłka zauroczyła również ciebie i byś chciał o nią trochę zawalczyć!
Psy przynoszą zabawki… bo nas kochają!
Pluszowa kaczka to największy skarb twojego psiaka? Oferowanie ci jej przez psa z jego własnej inicjatywy to oznaka zaufania i miłości, jaką cię darzy! Chęć podzielenia się z tobą swoimi rzeczami świadczy o poczuciu bezpieczeństwa, jakie czworonóg odczuwa w twojej obecności i chęci przebywania blisko. Dlatego swoją ukochaną zabawkę również położy jak najbliżej ciebie!
Specjalista do spraw żywienia psów, zoopsycholog, wolontariusz w Schronisku na Paluchu. Absolwentka studiów magisterskich na Wydziale Nauk o Zwierzętach, SGGW.
Zobacz powiązane artykuły
24.03.2025
Jak działa układ pokarmowy psa? Poznaj jego tajemnice!
Ten tekst przeczytasz w 4 minuty
Ile zajmuje psu strawienie suchej karmy? Jakie pH ma żołądek domowego czworonoga? Tłumaczymy, jak działa układ pokarmowy psa!
undefined
13.03.2025
Skąd się biorą zmiany koloru nosa u psów?
Ten tekst przeczytasz w 3 minuty
Każdy nos psa jest jedyny w swoim rodzaju – tak jak nasze odciski palców. Psy zazwyczaj mają czarne nosy, jednak ich kolor może się zmieniać, np. zimą. Ale nie tylko! Dlaczego nos psa zmienia kolor i czy trzeba się tym martwić?
undefined
18.02.2025
Jakich ludzi psy nie lubią? Sprawdź, czy nie jesteś TAKI!
Ten tekst przeczytasz w 4 minuty
Psy nie lubią niektórych osób. Czy kierują się jakimś kluczem? Nie tolerują pewnych zachowań czy cech? Oto czym możesz nieświadomie zrazić do siebie psa!
undefined