27.11.2017
Psy dla alergików. Czy istnieją rasy psów, które nie uczulają?
Aleksandra Prochocka
Ten tekst przeczytasz w 5 minut
Alergia na sierść psa bywa prawdziwą udręką dla miłośników zwierząt. Jakie są najpopularniejsze rasy psów dla alergików? I jak można ograniczyć objawy alergii, mieszkając z domowym czworonogiem?
fot. Shutterstock
- Jak objawia się alergia na psy?
- Czy istnieją psy hipoalergiczne?
- Co w psach uczula najbardziej?
- Jakie rasy najczęściej poleca się alergikom?
- Czy rasy psów dla alergików naprawdę mniej uczulają?
- Jak zmniejszyć objawy alergii na psa?
Najprawdopodobniej co piąta osoba na świecie uczulona jest na psy i koty. Jednak alergia na czworonogi nie zawsze idzie w parze z awersją do tych futrzastych zwierzaków! Uczulenie na psy w przypadku osób pragnących posiadać rozmerdanego pupila może być prawdziwą udręką… Osoby takie zmuszone są do porzucenia swoich marzeń o psie albo są skazane na branie leków lub drogie i nie zawsze skuteczne odczulanie. Coraz częściej jednak słyszy się, że niektóre rasy czworonogów, szczególnie te pozbawione podszerstka, nie wywołują u ludzi objawów alergii. Czy psy hipoalergiczne naprawdę istnieją? Jaka rasa będzie dobrym wyborem dla osoby uczulonej na sierść psa?
Jak objawia się alergia na psy?
U osób wykazujących uczulenie na psa objawy alergii mogą obejmować łzawienie oczu, kichanie, swędzenie skóry, a nawet poważne duszności. Intensywność reakcji alergicznej na psa to kwestia indywidualna. Niektórzy ludzie reagują tak samo silnie na wszystkie czworonogi, inni wrażliwsi są tylko na konkretne rasy. Część alergików wykazywać będzie objawy uczulenia już po kilku minutach przebywania w pomieszczeniu z psem, u innych reakcja wystąpi dopiero po bliskim kontakcie z psem lub jego śliną. Czasem okazuje się, że osoba mieszkająca w domu z jednym psiakiem nagle dostaje alergii po adopcji drugiego czworonoga... Niestety choroby alergiczne są często nieprzewidywalne, co dodatkowo utrudnia alergikom codzienne funkcjonowanie.
Czy istnieją psy hipoalergiczne?
Mianem hipoalergicznych psów określa się najczęściej rasy pozbawione podszerstka i psy z włosem zamiast sierści. Powszechnie uważa się, że takie psy pozostawiają w swoim otoczeniu znacznie mniej alergenów niż pozostałe czworonogi. Dzięki temu miałyby nie wywoływać tak silnych reakcji alergicznych u osób uczulonych na sierść psów. W myśl tej zasady do psów najczęściej polecanych alergikom zalicza się często takie rasy, jak pudel, bichon frise, yorkshire terrier, maltańczyk czy chiński grzywacz. Psy tych ras wcale lub prawie wcale nie gubią sierści i dzięki tej właściwości miałyby stanowić idealne towarzystwo dla alergików... Jednak sprawa nie jest aż tak prosta!
Co w psach uczula najbardziej?
Okazuje się, że największym źródłem psich alergenów wcale nie jest sierść! Badania wielokrotnie wykazały, że za uczulenie na psa odpowiadają białka znajdujące się w ślinie, moczu i na skórze psa. Dlatego nawet psy całkowicie pozbawione sierści również mogą wywołać alergię.
Jednym z czynników potencjalnie alergizujących dla ludzi jest lipokalina Can f1 - białko występujące przede wszystkim w psiej ślinie, a także znajdujące się na sierści i naskórku psa. Białko Can f1 przedostaje się do organizmu człowieka drogą wziewną. Może powodować objawy alergii obejmujące duszności i katar u osób przebywających w pomieszczeniach, w których przebywa lub niedawno przebywał pies. Do lipokalin należy także białko Can f2, które u 35% osób uczulonych na psy wywołuje ataki silnej astmy.
Za wiele przypadków alergii na psa odpowiada także kalikreina Can f5, czyli białko wydzielane przez psią prostatę i przenikające do moczu samców. Osoby wrażliwe na białko Can f5 uczulone będą wyłącznie na psy płci męskiej, a reakcja alergiczna najintensywniejsza będzie podczas kontaktu z psami niekastrowanymi.
Do pozostałych czynników o potencjale alergizującym dla człowieka należą również białka Can f3, Can f4 i Can f6 obecne w ślinie domowych czworonogów. Mogą one powodować reakcje krzyżowe z mięsem, mlekiem i alergenami wydzielanymi przez koty.
Jakie rasy najczęściej poleca się alergikom?
Często uważa się, że mniej liniejące psy rozsiewają mniejsze ilości alergenów – wszak wypadającemu podszerstkowi towarzyszą duże ilości martwego naskórka. Przypuszcza się również, że niektóre rasy wydzielają mniej alergenów występujących w psiej ślinie i naskórku. American Kennel Club sporządził nawet listę 23 ras psów dla alergików, biorąc pod uwagę różnice w stężeniu Can f1. Znalazły się na niej:
4. Amerykański terier bezwłosy
8. Irish soft coated wheaten terrier
9. Barbet
13. Sznaucer olbrzym
14. Sznaucer średni
16. Chart afgański
17. Pudel duży
18. Maltańczyk
19. Bolończyk
20. Coton de Tulear
21. Bichon frise
22. Pinczer małpi
23. Lwi piesek
Czy rasy psów dla alergików naprawdę mniej uczulają?
Na liście potencjalnie mniej alergizujących psów znalazły się bardzo różnorodne rasy - zarówno nagie, jak i z dość obfitym włosem okrywowym, a nawet z dwuwarstwową sierścią. Wybór ras hipoalergicznych tłumaczony jest specyficzną strukturą sierści, która miałaby odpowiadać nie tylko za roznoszenie lipokaliny, ale także innych alergenów, takich jak roztocza kurzu domowego. Mimo to badania porównujące ilość alergenów w domach, w których żyją psy uznawane za hipoalergiczne i w najbliższym otoczeniu psów z podszerstkiem, nie wykazały żadnych różnic. Stężenie alergenów było takie same, niezależnie od tego, czy domowy pupil należał do rasy uznawanej za hipoalergiczną, czy też nie.
Okazuje się także, że ilość wydzielanych przez psa alergenów może znacząco różnić się pomiędzy osobnikami należącymi do tej samej rasy. Dlatego brak alergii na jednego maltańczyka nie oznacza, że dana osoba dobrze toleruje wszystkie psy tej rasy... Za ciekawostkę można uznać fakt, że największe ilości uczulających białek znaleziono na sierści bichona frise! Szacuje się, że stężenie białka Can f1 u tej rasy jest ponad czterokrotnie wyższe, niż na przykład u cocker spanieli czy pomeranianów.
Jak zmniejszyć objawy alergii na psa?
W domu, w którym obecny jest czworonóg, alergeny psa znajdują się praktycznie wszędzie – na meblach, na dywanie, na ubraniach… Właściwości aerodynamiczne alergenów psa sprawiają, że cząsteczki o potencjale alergizującym dla człowieka wzbijają się w powietrze wraz z najlżejszym nawet podmuchem powietrza.
Istnieje jednak wiele osób, które mimo alergii nie potrafią odmówić sobie towarzystwa domowego pupila. Niektóre z nich decydują się na odczulanie, inne wspomagają się na co dzień lekami. Oto, co jeszcze możesz zrobić, by zmniejszyć uciążliwość uczulającego czworonoga:
- zrezygnuj z dużych psów należących do ras śliniących się,
- nie wpuszczaj psa do sypialni,
- dodawaj do prania wybielacz, by zredukować ilość alergenów,
- zawsze myj ręce po głaskaniu psa,
- używaj oczyszczacza powietrza zaopatrzonego w odpowiednie filtry wyłapujące alergeny,
- wietrz pomieszczenia, w których przebywa pies,
- zrezygnuj z dywanu,
- regularnie odwiedzaj z psem groomera, który wyczesze, wykąpie i ostrzyże zwierzaka,
- wybieraj meble pokryte skórą lub ekoskórą zamiast tapicerowanych,
- kąp psa często, by zredukować złuszczanie naskórka i gubienie podszerstka.
Trzeba jednak wyraźnie zaznaczyć, że osoby z bardzo silną alergią nie powinny mieć żadnego zwierzaka. Zwłaszcza jeśli wśród objawów uczulenia pojawia się nie tylko kichanie, łzawienie oczu czy problemy skórne, ale też duszność – nie warto ryzykować i narażać na problemy siebie i czworonoga!
Specjalista do spraw żywienia psów, zoopsycholog, wolontariusz w Schronisku na Paluchu. Absolwentka studiów magisterskich na Wydziale Nauk o Zwierzętach, SGGW.
Zobacz powiązane artykuły
21.11.2024
Psi węch. Poznaj potęgę psiego nosa
Ten tekst przeczytasz w 6 minut
O tym, że psi węch jest nieporównywalnie lepszy od naszego, wiedzą wszyscy. Warto jednak zdawać sobie sprawę także z tego, że niektóre rasy psów czują więcej niż inne.
undefined
19.04.2024
10 ras psów, które nie gubią sierści
Ten tekst przeczytasz w 4 minuty
Nie przepadasz za psią sierścią w kawie? W takim razie musisz zadbać o to, aby twój pupil należał do jednej z ras, które nie gubią sierści. Sprawdźmy, o jakich czworonogach mowa.
undefined
18.04.2024
Psy podobne do niedźwiedzi. Poznaj 10 ras psów, które wyglądają jak misie
Ten tekst przeczytasz w 4 minuty
Psy podobne do niedźwiedzi? To możliwe, choć te gatunki w ogóle nie są spokrewnione! Istnieją jednak takie rasy, które są podobne do niedźwiedzi – zarówno tych dużych i groźnych, jak i mniejszych i raczej słodkich z wyglądu. Poznaj je!
undefined