07.11.2018
Problemy ze szczeniakiem? Wiemy, jak je rozwiązać!
Magdalena Olesińska
Ten tekst przeczytasz w 3 minuty
Szczeniaki są małe i niezwykle słodkie, ale też niejednemu opiekunowi potrafią dać w kość. Już od samego początku należy zadbać o prawidłową socjalizację szczeniaka, inaczej możemy mieć później poważne kłopoty. Nim się obejrzymy, szczeniak podrośnie, a wraz z nim… jego problemy.
fot. Shutterstock
Któż z nas potrafi oprzeć się szczeniakom? Istnieje jednak duże prawdopodobieństwo, że tak jak w przypadku dzieci, czworonożne maluchy są cudowne, kiedy… nie są nasze. Niektórzy zapominają, że taki szczeniak to nie tylko duża odpowiedzialność, ale przede wszystkim ogrom obowiązków. Zderzenie z rzeczywistością może okazać się niezwykle bolesne. Zwłaszcza gdy dokładnie nie przemyślimy decyzji o nowym domowniku. Siusianie co godzinę, gryzienie wszystkiego, co popadnie, znowu sikanie, piszczenie… To tylko nieliczne przykłady. Jakie są najczęstsze problemy ze szczeniakiem?
1. Ciągle siusia
Wypadki się zdarzają – również tym starszym szczeniakom, a nawet dorosłym psom. Jeśli jest to twój pierwszy piesek, możesz nawet pomyśleć, że maluch robi to złośliwie. Zwłaszcza że przecież dopiero co wróciliście z godzinnego spaceru. Nic bardziej mylnego! Szczeniak szybko się ekscytuje i rozprasza. Może nawet z emocji zapomniał na dworze się załatwić? Dlatego mogą mu się przydarzać takie wpadki. Pamiętaj jednak, że naukę czystości u szczeniaka powinniśmy zacząć już od samego początku, kiedy tylko zagości on w naszym domu.
Więcej o tym, co zrobić, aby oduczyć pieska sikania w mieszkaniu, przeczytasz TUTAJ i TUTAJ.
2. Bez przerwy szaleje
Większość szczeniaków to prawdziwe wulkany energii. Czasami można odnieść wrażenie, że mają jedynie dwa tryby – pierwszy tryb to włączanie, a drugi wyłączanie, czyli czas, w którym z wyczerpania zasypiają. Czasem na zaledwie… 15 minut. Wraz z rozwojem szczeniaka, jego energia będzie wzrastać.
Czy choć trochę można ujarzmić ten wulkan energii? Jest na to kilka sposobów. Przede wszystkim musisz zagospodarować psu czas, i to tak, aby zapewnić mu dużo ćwiczeń – czy to w formie spacerów, czy zabaw. Pamiętaj, że zmęczony (także umysłowo!) pies, to grzeczny pies. A przede wszystkim szczęśliwy.
Więcej o tym, jak uspokoić nadpobudliwego psa, przeczytasz TUTAJ.
3. Wszystko gryzie i żuje
Jakie są najczęstsze problemy ze szczeniakiem? Małe pieski lubią wkładać do pyszczka wszystko, co im się nawinie. Nie robią jednak tego bez powodu. W ten sposób badają i poznają świat – wąchają, a następnie przeżuwają różne rzeczy. Z początku może wydawać się to nawet urocze, jednak przestaje nam być do śmiechu, gdy piesek zaczyna gryźć naprawdę wszystko… Jeśli w porę nie zaczniesz reagować na to zachowanie i podejmować prób oduczenia go tego, możesz się niemiło zaskoczyć. Zwłaszcza gdy już połowa twojego mieszkania została naznaczona przez zęby twojego pupila. Pamiętaj, że szczeniak nie robi tego złośliwie, a gdy gryzie twoje dłonie podczas zabawy, nie próbuje cię skrzywdzić.
Możesz zaoszczędzić swoje meble, ubrania czy ostatecznie swoje ręce lub stopy. Zapewnij psu zabawki do żucia i gryzienia, i za każdym razem, gdy psiak próbuje ugryźć przedmioty, które nie powinny paść jego łupem, przekierowuj pupila na zabawki, które może przeżuwać. Jeśli atakowane są twoje dłonie, reaguj głośnym piskiem przy każdym ugryzieniu. Szczeniak powinien zrozumieć, że sprawił ci ból.
Więcej o tym, dlaczego szczeniak gryzie i jak z tym walczyć, przeczytasz TUTAJ.
4. Cały czas piszczy
Szczeniaki mogą piszczeć z różnych powodów. Jeśli maluch za szybko został odstawiony od matki, to nie jest zdolny do samodzielnego życia. Zatem piszczy z tęsknoty do niej. Ponadto piesek może skomleć, aby zwrócić na siebie twoją uwagę. Wziąłeś szczeniaka i wymagasz od niego, aby sam zajął się sobą, by nie przeszkadzał ci, kiedy ty pracujesz lub oglądasz telewizję? To błąd. Pozostawienie szczeniaka samemu sobie nie jest dobre, zwłaszcza dla budowania prawdziwej, emocjonalnej więzi między nim a opiekunem. Małe pieskie piszczą również wtedy, gdy zostają same w domu.
Problemy ze szczeniakiem…
Szczenięta są jak niemowlęta. Na tym etapie uczą się odkrywać i żyć w świecie, w którym obowiązują specjalne zasady. Jeśli twój maluch daje ci w kość, to pamiętaj, że nie na zawsze pozostanie takim słodkim maleństwem. Dlatego ciesz się tym okresem, nie zaniedbuj jego szkolenia, a gdy pupil będzie w sile wieku, z uśmiechem na twarzy będziesz wspominać waszą wspólną przygodę, która czasami bywała wyboista. W końcu problemy ze szczeniakiem są niczym w porównaniu z tym, ile psy dostarczają nam radości na co dzień!
Zobacz powiązane artykuły
02.06.2024
Karma dla szczeniąt – czym kierować się przy wyborze karmy dla szczeniaka?
Ten tekst przeczytasz w 5 minut
Szczenię musi dostawać odpowiednią karmę – od tego zależy jego zdrowie i długość życia. Czym kierować się przy wyborze karmy dla szczeniaka? Oczywiście – przede wszystkim jej składem. Podpowiadamy, jaki powinien być, aby psiak dobrze się rozwijał.
undefined
26.03.2024
Jak nauczyć szczeniaka odpowiedniego zachowania w towarzystwie innych psów?
Ten tekst przeczytasz w 7 minut
Jak nauczyć szczeniaka, aby przyjaźnie podchodził do innych psów, prawidłowo odczytywał wysyłane przez nie sygnały i nie narzucał się tym, które nie życzą sobie kontaktu? Krótko mówiąc: aby był prawdziwą duszą psiego towarzystwa?
undefined
25.11.2023
Zachowanie szczeniaka – te sytuacje z pewnością cię zaskoczą!
Ten tekst przeczytasz w 7 minut
Zachowanie szczeniaka z pewnością nieraz nas zaskoczy, nawet jeśli przygotowywaliśmy się na jego pojawienie się w naszym domu. Jednak wiele jego reakcji dopiero w praktyce zwróci naszą uwagę.
undefined