06.01.2022
Powstał pierwszy psi telefon! Czy pomoże czworonogom z lękiem separacyjnym?
Aleksandra Prochocka
Ten tekst przeczytasz w 3 minuty
Czy twój psiak zadzwoniłby do ciebie, gdyby miał taki psi telefon? Sprawdź, jak rozwijają się nowoczesne technologie i jak mogą pomóc naszym zwierzakom!
Fot. Shutterstock
Nawet krótka rozłąka z opiekunem, który codziennie wychodzi do pracy, może być trudnym przeżyciem dla domowego czworonoga. Pozostawione na kilka godzin w domu zwierzaki po prostu czują się samotne! Chcąc pomóc psom podczas tych ciężkich chwil, naukowcy stworzyli specjalny psi telefon. Za jego pomocą czworonogi mogą dzwonić do opiekuna, gdy tylko poczują taką potrzebę. Czy psy będą umiały i chciały z niego korzystać?
Jak działa psi telefon?
Szkocka specjalistka od technologii komputerowej, dr Ilyena Hirskyj-Douglas z Uniwersytetu w Glasgow, wpadła na niesamowity pomysł – zbudowanie urządzenia, które umożliwi psom nawiązanie połączenia wideo z opiekunem, gdy jest on poza domem. Stworzony przez nią „psi telefon” działa na niezwykle prostej zasadzie.
Umieszczony w piłce akcelerometr wykrywa, gdy psiak porusza zabawką i automatycznie rozpoczyna rozmowę wideo na komputerze. Wynalazek ten mógłby pomóc psom cierpiącym na lęk separacyjny i źle radzącym sobie z rozłąką z opiekunem. Tylko czy pies będzie umiał nauczyć się, jak działa taki psi telefon?
Czy pies zrozumie, jak działa urządzenie?
Dr Hirskyj-Douglas przeprowadziła kilka testów psiego telefonu, by sprawdzić, czy pomysł ten spodoba się jej czworonogowi – 10-letniemu labradorowi o imieniu Zack. Czujnik ruchu został umieszczony w jego ulubionej zabawce, którą psiak mógł poruszać, by połączyć się z opiekunką podczas jej nieobecności w domu.
Podczas dwóch pierwszych dni eksperymentu Zack wykonał 18 połączeń, z czego połowa była przypadkowa – psiak położył się spać na piłce i niechcący uruchamiał przy tym rozmowę wideo. Jednak gdy celowo dzwonił do opiekunki, wyraźnie pokazywał, że chce nawiązać z nią kontakt. Podczas trwania rozmowy podchodził do ekranu komputera i przynosił zabawki, którymi często wspólnie się bawili. Wykazywał też duże zainteresowanie tym, co dzieje się na ekranie. Podnosił uszy i patrzył na monitor, gdy opiekunka pokazywała mu wygląd swojego biura, odwiedzoną przez siebie restaurację czy stację podziemną metra. W kolejnych dniach eksperymentu zmniejszono czułość czujnika ruchu tak, by uniknąć przypadkowego nawiązania połączenia. Od tego czasu Zack wykonywał dziennie około 5 telefonów do swojej opiekunki.
Czy psi telefon pomoże psom z lękiem separacyjnym?
Naukowcy nie są pewni, czy psiak zrozumiał zasadę działania urządzenia. Uważają jednak, że rozmowy wideo były dla niego bardzo interesujące i pomogły mu lepiej znieść samotność. Dr Hirskyj-Douglas uważa, ze taki wynalazek będzie szczególnie ważny w przypadku nienauczonych samodzielnego zostawania w domu psów kupionych lub adoptowanych podczas pandemii, gdy ich opiekunowie wrócą do pracy w biurze. Psi telefon może pomóc także tym czworonogom, które cierpią na trudny do zwalczenia lęk separacyjny.
To ogromny krok w kierunku rozwoju pewnego rodzaju „psiego internetu” – niezależnie od tego, jaką formę ostatecznie przybierze. Dzięki temu psy będą miały większą kontrolę nad swoimi interakcjami z otaczającą je technologią – mówi dr Hirskyj-Douglas.
Badania wielokrotnie wykazały, że psy potrafią rozróżniać i rozumieć to, co dzieje się na ekranie monitorów. Rozpoznają nie tylko ludzkie twarze i ich wyraz, lecz także inne znane im obiekty. Dlaczego więc nie mogłyby od czasu do czasu zadzwonić do opiekunów, gdy czują się samotne?
Źródło: https://www.thelogicalindian.com
Specjalista do spraw żywienia psów, zoopsycholog, wolontariusz w Schronisku na Paluchu. Absolwentka studiów magisterskich na Wydziale Nauk o Zwierzętach, SGGW.
Zobacz powiązane artykuły
21.11.2024
Psi węch. Poznaj potęgę psiego nosa
Ten tekst przeczytasz w 6 minut
O tym, że psi węch jest nieporównywalnie lepszy od naszego, wiedzą wszyscy. Warto jednak zdawać sobie sprawę także z tego, że niektóre rasy psów czują więcej niż inne.
undefined
29.10.2024
Dlaczego pies liże rany?
Ten tekst przeczytasz w 3 minuty
Jako psiarz na pewno wiesz, że psy lubią lizać wszystko. A co w sytuacji, gdy pies liże swoje rany? Pozwalać mu na to, czy może jednak nie?
undefined
27.09.2024
Czy pies wie, że dziś wtorek? Głupie pytania – mądre odpowiedzi!
Ten tekst przeczytasz w 4 minuty
Między lekturą jednego a drugiego poradnika przychodzą nam czasem do głowy pytania, na które trudno znaleźć w nich odpowiedzi – a my spróbowaliśmy ich poszukać!
undefined