03.06.2017
Poradnik letniego smaku
Aleksandra Więcławska
Ten tekst przeczytasz w 2 minuty
Jak sprawić, by lato – mimo wysokich temperatur – było dla psa zdrowe i… bardzo smakowite?
fot. Shutterstock
Stały dostęp do świeżej i czystej wody powinien mieć zapewniony każdy pies, bez względu na porę roku, ale latem szczególnie. Trzeba pamiętać, by woda nie była lodowata, a także by nie stawiać jej w słońcu, bo szybko się nagrzeje.
Jeśli nasz pupil przebywa stale – lub przez cały dzień – na zewnątrz, warto mu postawić co najmniej dwie miski z wodą, by zawsze mógł się napić z tej, która akurat stoi w cieniu. To ważne również dlatego, że woda w jednym z naczyń może się skończyć lub pies może ją przypadkiem wylać – wówczas nie ma ryzyka, że na cały dzień zostanie bez dostępu do picia.
Pies w podróży
Latem nasze psy często podróżują z nami samochodem. Najlepiej, aby zwierzak był na czczo lub miał lekko wypełniony żołądek (sprawdźmy, co jest lepsze dla naszego pupila). Zaplanujmy postoje, by pies mógł załatwić potrzeby fizjologiczne, napić się i rozprostować kości.
A jeśli ma skłonności do wymiotów, przed podróżą podajmy mu do pyska odrobinę świeżo zmielonego imbiru. Powinien pomóc!
Latem nierzadko dochodzi do zatruć pokarmowych, bo w wysokiej temperaturze każde jedzenie szybko się psuje, choć najbardziej dotyczy to pokarmów gotowanych i surowych. Ugotowane na 2-3 dni jedzenie przechowujmy więc w lodówce, a niezjedzone przez psa resztki od razu usuwajmy z miski.
Suchą karmę powinno się natomiast trzymać w suchym i chłodnym miejscu, w szczelnym metalowym lub plastikowym pojemniku. Pokarm będzie się wtedy dłużej nadawał do spożycia i nie zjełczeje. Do miski wsypujmy psu tylko tyle, ile jest w stanie zjeść od razu.
Problem pojawia się, gdy wyjeżdżamy na wakacje. Jeśli wiadomo, że zwierzę dostanie wtedy inny rodzaj pożywienia lub inną suchą karmę niż na co dzień, około pięciu dni przedtem zmniejszamy dawki dotychczas podawanego jedzenia, a ubytek uzupełniamy nową karmą. Dzięki temu jeszcze przed urlopem będzie wiadomo, czy nowe pożywienie nie spowoduje biegunki.
Gdy tylko robi się ciepło, na naszych stołach pojawiają się warzywa i owoce. Część z nich może być smaczną przekąską również dla psa, oczywiście jeśli je podamy w niedużych ilościach. Nie ma przeszkód, by poczęstować pupila marchewką (źródło beta-karotenu) albo jabłkiem (dostarcza energii innej niż ta z tłuszczu).
Gotowany lub surowy kabaczek także mu nie zaszkodzi, podobnie jak maliny i korzeń selera. Trzeba jednak uważać na truskawki, bo mogą wywołać alergię – szczególnie jeśli podamy ich zbyt dużo. Chociaż kilka sztuk tych czerwonych owoców żadnemu psu nie powinno zaszkodzić.
Certyfikowana trenerka psów (kurs ukończony w Centrum Kynologicznym Canid). Ukończyła też liczne kursy i uczestniczyła w kilkunastu seminariach z zakresu zachowania, żywienia i opieki nad psami.
Zobacz powiązane artykuły
24.03.2025
Masz dojrzałego psa? Koniecznie zadbaj o jego zdrowie!
Ten tekst przeczytasz w 3 minuty
Psiaki, które ukończyły 7 lat, potrzebują specjalnej troski. Jak sprawić, by jak najdłużej cieszyły się dobrym zdrowiem i kondycją?
undefined
24.03.2025
Czy twój pies się stresuje? Poznaj sygnały, które o tym świadczą
Ten tekst przeczytasz w 3 minuty
Psy w stresujących sytuacjach często mają widoczne białka oczu, spięte mięśnie; mogą nerwowo dyszeć, odwracać głowę. Po czym jeszcze poznać, że twój pies się stresuje?
undefined
28.11.2024
5 sposobów na psy, które nie lubią zostawać same w domu
Ten tekst przeczytasz w 2 minuty
Pies, który piszczy, szczeka i niszczy pod nieobecność opiekunów, naprawdę cierpi i przeżywa to, że zostawiłeś go samego. Takim psom można – i trzeba – pomagać.
undefined