02.08.2017
Piesku, nakryj się!
psy.pl
Ten tekst przeczytasz w 2 minuty
Niełatwa sztuczka przykrywania się przez psa kocem wymaga kilkuetapowej nauki, dlatego polecamy ją zaawansowanym czworonożnym uczniom.
fot. shutterstock
Do przyswojenia tej sztuczki pies musi znać dwa polecenia, których uczyliśmy wcześniej: turlanie się i trzymanie przedmiotu w pysku. Przydatna jest także znajomość komendy „waruj”, jednak nie jest konieczna.
Aby wykonać trik, potrzebny będzie spory kocyk, mniej więcej dwukrotnie dłuższy od psa (mniejszy nie spełni zadania, bo w trakcie turlania się zroluje).
Etap I – Trzymanie i noszenie kocyka
Pokaż psu rąbek kocyka i wydaj mu komendę „aport” lub „trzymaj”. (Aportowanie sportowe polega, w odróżnieniu od aportu zabawowego, na trzymaniu w pysku na komendę wybranego przedmiotu, który pies podnosi z ziemi lub dostaje z ręki). Dla ułatwienia możesz zrolować ten kawałek, który zwierzak ma trzymać. Jeśli nie chce od razu chwycić rąbka dużego koca, możesz najpierw poćwiczyć trzymanie na mniejszym.
Oczywiście nagradzaj go za każde prawidłowo wykonane polecenie. Gdy już chętnie trzyma kawałek koca aż do komendy zwalniającej („puść”, „daj”), zachęć go do tego, by trochę z nim pochodził, zrobił „siad” czy „waruj”. Nagródź go, jeśli podczas wykonywania zadań nie wypuści kocyka z pyska.
Etap II – Warowanie z kocykiem w pysku
Teraz rozłóż koc na ziemi i każ psu na nim warować. Jeżeli ma się turlać przez prawy bark, powinien się położyć w taki sposób, by większa część koca znajdowała się po jego prawej stronie (chodzi o to, by po wykonaniu przewrotu przykrył go całego).
Warującemu psu daj do pyska rąbek koca z poleceniem „aport”. Przećwicz to kilka razy, zawsze nagradzając go za prawidłowe wykonanie ćwiczenia. Teraz wydaj komendę „aport” i poczekaj, aż psiak sam chwyci kraniec koca (dla ułatwienia może być zwinięty, tak by sterczał nad ziemią).
Etap III – Turlanie się z kocem w zębach
Kiedy psiak już prawidłowo wykonuje te ćwiczenia, możesz przejść do końcowego etapu: zwierzakowi leżącemu na kocu i trzymającemu jego rąbek w zębach wydaj komendę „turlaj się”.
Nie denerwuj się, jeżeli na początku będzie wypuszczał koc z zębów podczas turlania – po prostu go wtedy nie nagradzaj i zacznij od początku. W razie potrzeby wróć do wcześniejszego etapu i poćwicz wykonywanie komend z kocem w pysku. W końcu pies powinien zrozumieć, że nagradzany będzie tylko za turlanie się bez wypuszczania kocyka.
Etap IV – Redukowanie komend
Ćwicz to zachowanie tak długo, aż będziesz mógł zrezygnować z poleceń: „aport”,„turlaj” i pies zacznie wykonywać całe ćwiczenie na jedną komendę (np. „idź spać” czy „nakryj się”).
Zdarza się, że zwierzak zaraz po przeturlaniu podrywa się na nogi. Żeby temu zapobiec, natychmiast po wykonaniu przewrotu wydaj mu komendę „waruj” i nagródź go w tej pozycji. Dzięki temu nie będzie się starał jak najszybciej do ciebie podbiec.
Autor: Urszula Charytonik
Psy.pl to portalu tworzony przez specjalistów, ekspertów ale przede wszystkim przez miłośników zwierząt.
Zobacz powiązane artykuły
13.12.2024
Poznaj 4 naturalne sposoby na czyszczenie zatok okołoodbytowych
Ten tekst przeczytasz w 3 minuty
Zdrowe gruczoły okołoodbytowe u psa nie sprawiają żadnych problemów. Dlatego niektórzy opiekunowie mogą nawet nie zdawać sobie sprawy z ich istnienia. Inaczej wygląda sytuacja, kiedy gromadzi się tam wydzielina, co z kolei prowadzi do zaczopowania kanalików. Co wtedy robić? Poznaj naturalne sposoby na czyszczenie zatok okołoodbytowych!
undefined
12.12.2024
Głuchy pies. Dlaczego pies nie słyszy i jak sobie z tym radzić?
Ten tekst przeczytasz w 9 minut
Niektóre psy głuchną wraz z wiekiem, jednak głuchota może być także wadą wrodzoną. Po czym poznać, że pies nie słyszy i jak można ułatwić sobie życie z głuchym psem?
undefined
09.12.2024
Jak spacerować z psem?
Ten tekst przeczytasz w 5 minut
Po co psu spacer? Jak często wyprowadzać czworonoga? Sprawdź, co musisz wiedzieć o tym, jak spacerować z psem!
undefined