13.06.2021
Twój pies sika z emocji? Sprawdź, jak rozwiązać ten problem!
Aleksandra Prochocka
Ten tekst przeczytasz w 3 minuty
Psiak, który często sika z emocji, może być prawdziwym utrapieniem! Z czego wynika ten uciążliwy problem i jak można go rozwiązać?
fot. Shutterstock
Posikiwanie z emocji to częsta przypadłość szczeniąt i dorastających psiaków. Problem ten może jednak dotyczyć także dorosłych zwierzaków. Jak rozpoznać, dlaczego pies sika z emocji w różnych sytuacjach i jak można temu zaradzić?
Pies sika z emocji – radości lub strachu
Psiaki to niezwykle wrażliwe zwierzęta, które doskonale czują nastrój człowieka i poddają się silnym emocjom. Niestety w chwilach ekscytacji czy strachu nie zawsze potrafią się w stu procentach kontrolować. Czasem za mocno szczypną zębami, czasem kogoś lub coś wywrócą, a czasem trochę popuszczą… Częste posikiwanie w domu może być ogromnym problemem – szczególnie że sprzątanie psiego moczu nie jest najprzyjemniejszym zajęciem. Czy temu problemowi da się skutecznie zaradzić? I kiedy poprosić o pomoc specjalistę?
Pies sika z radości
Sikanie z radości dotyczy zazwyczaj szczeniąt i psów młodych, które nie potrafią jeszcze w pełni kontrolować swoich emocji i fizjologii. Na szczęście wiele psów dość szybko wyrasta z takich problemów! Jednak posikiwanie podczas zabawy, powitania z gośćmi lub na widok opiekuna może być niezwykle uciążliwe i wymagać będzie podjęcia natychmiastowych kroków.
Co zrobić, gdy pies sika z radości?
Trzeba pamiętać, że posikiwanie w ekscytacji nigdy nie jest złośliwe ani celowe. Popuszczanie moczu w takich sytuacjach nie jest więc czymś, za co powinniśmy strofować malucha! Stosowanie kar za sikanie z radości może jedynie sprawić, że psiak pogubi się w relacji z człowiekiem, a chwile ekscytacji zacznie traktować jak okazję do otrzymania kary. By rozwiązać ten problem, należy przyjrzeć się bliżej sytuacjom, w których psiak nadmiernie się ekscytuje. Jeśli pies sika z emocji towarzyszących podczas wylewnego przywitania, warto zachować więcej spokoju podczas powrotów do domu – nie prowokować szczeniaka do skakania, nie rzucać mu wtedy zabawki i nie brać na ręce. Psiaka sikającego na widok gości najlepiej jest nauczyć spokojnego przywitania lub zająć gryzakiem na czas ich wizyty. Zabawy z psiakiem, który popuszcza mocz z ekscytacji, również nie powinny być zbyt intensywne. Przepychanki, szarpanie się i gonitwy warto zastąpić spokojnym memłaniem gryzaka i delikatnym masażem.
Pies sika ze strachu
Posikiwanie ze strachu to częsta przypadłość u lękliwych psów cierpiących na różne fobie i zwierzaków mających za sobą trudną przeszłość – na przykład bitych przez poprzedniego opiekuna. Zwierzę przeżywające silny stres lub nagle wystraszone może nie tylko popuścić mocz, ale także oddać kał czy opróżnić gruczoły okołoodbytowe. Sikanie w momencie silnego strachu jest odruchem, którego psiak nie kontroluje. Nagłe wyrzucenie do krwi dużej ilości hormonów stresu sprawia, że zwierzę może stracić kontrolę nad zwieraczami. Dlatego psa, który sika ze strachu, nigdy nie wolno za to karać. Krzyk i strofowanie czworonoga może jedynie pogorszyć sytuację, dokładając psu stresu i utwierdzając go w przekonaniu, że właśnie dzieje się coś naprawdę złego.
Co zrobić, jeśli pies sika ze strachu?
Popuszczanie moczu w sytuacjach stresowych to sygnał, że pies naprawdę się boi! By rozwiązać ten problem, trzeba przede wszystkim ustalić, co wywołuje tak silne emocje w czworonogu. Jeśli źródłem psiego strachu jest zachowanie opiekuna (pochylanie się nad psem, obejmowanie, podnoszenie), należy w miarę możliwości unikać takich sytuacji i stopniowo zbudować z psem relację opartą na zaufaniu, a następnie bardzo ostrożnie przyzwyczajać go do kontaktu z człowiekiem. Fobie dźwiękowe, lęk przed innymi psami lub napady strachu mogą wymagać bardziej skomplikowanej terapii. W zdiagnozowaniu przyczyn lęku u psa i wdrożeniu odpowiedniego postępowania pomocne będzie wsparcie dobrego behawiorysty, który specjalizuje się w pracy z lękliwymi psami po przejściach. Ważne, by pracę nad tym problemem rozpocząć jak najszybciej – psiak narażony na silny stres naprawdę cierpi!
Pamiętaj! Problemy z oddawaniem moczu mogą wynikać z choroby!
Nietrzymanie moczu i załatwianie się w domu to nie tylko kwestia emocji. Takie problemy u psa mogą wynikać także z bardziej lub mniej poważnych problemów zdrowotnych. Jeśli twój dorosły, nauczony czystości w domu psiak nagle zaczął popuszczać mocz, zabierz go do weterynarza. Poproś o wykonanie badań, które wykluczą potencjalne choroby.
Jeśli masz wątpliwości, z jakiego powodu sika twój pies, udaj się z nim na konsultację najlepiej do osoby, która jest jednocześnie lekarzem weterynarii i behawiorystą.
Specjalista do spraw żywienia psów, zoopsycholog, wolontariusz w Schronisku na Paluchu. Absolwentka studiów magisterskich na Wydziale Nauk o Zwierzętach, SGGW.
Zobacz powiązane artykuły
14.11.2024
Gryzaki dla psa – które są bezpieczne, a jakich należy unikać?
Ten tekst przeczytasz w 9 minut
Poroże jelenia, królicze ucho, a może sarnia noga? Naturalne gryzaki dla psa robią ostatnio furorę i coraz częściej podajemy je naszym pupilom. Ale czy to na pewno dobrze? Które gryzaki wybierać? Ja łączyć ich podawanie z podstawowym żywieniem? I jak to jest z tymi zębami – czy gryzaki naprawdę je czyszczą? Na te pytania odpowiada specjalistka żywienia psów i kotów Karolina Hołda!
undefined
07.11.2024
Jak pomóc zwierzętom przetrwać zimę?
Ten tekst przeczytasz w 3 minuty
Zimą, być może ze względu na święta, często odczuwamy chęć pomagania. Mroźne dni dają się we znaki bezdomnym psom - ale nie tylko im. Jak możesz pomóc zwierzętom zimą?
undefined
16.10.2024
Ludzkie choroby, na które chorują też psy
Ten tekst przeczytasz w 3 minuty
Wbrew pozorom organizm psa jest bardzo podobny do naszego. Z tego względu typowe, ludzkie choroby można spotkać także u psów!
undefined