14.03.2020
Dlaczego pies się ślini? Przyczyny nadmiernego ślinienia u psa
Aleksandra Prochocka
Ten tekst przeczytasz w 4 minuty
Podobnie jak u ludzi, ślinienie się u psów może mieć wiele przyczyn. Od czasu do czasu każdy pies się ślini, chociażby na widok ulubionego przysmaku. Są jednak sytuacje, kiedy ślinienie się powinno zostać skonsultowane ze specjalistą...
fot. Shutterstock
- Dlaczego pies się ślini?
- Które rasy psów naturalnie się ślinią?
- Chorobowe przyczyny ślinotoku u psa
- Kiedy udać się do weterynarza?
Ślina to wodnisty płyn produkowany przez gruczoły ślinowe (ślinianki). Ta lepka, bezbarwna i zazwyczaj lekko spieniona ciecz składa się głównie z wody, z niewielkim dodatkiem enzymów, związków bakteryjnych i elektrolitów. Jej zadaniem jest przede wszystkim ułatwienie formowania kęsów jedzenia i ich połykanie, a także ochrona przed różnymi patogenami. Wydzielanie śliny jest odruchowe i może być wywołane na przykład widokiem lub zapachem jedzenia, silnymi emocjami czy podrażnieniem przewodu pokarmowego. Sprawia to, że ilość śliny wydzielanej przez psa w danym może znacząco się zwiększyć - i będzie to całkowicie naturalne zjawisko. Jednak czasem nagłe ślinienie się psa może być też objawem choroby! Sprawdź, kiedy ślinotok u psa będzie powodem do niepokoju i kiedy należy zgłosić się do lekarza weterynarii.
Dlaczego pies się ślini?
Ilość śliny produkowanej przez błonę śluzową jamy ustnej psa może się zwiększyć w wielu, całkowicie normalnych sytuacjach. Niewielki ślinotok można zauważyć najczęściej wtedy, gdy zwierzak widzi lub czuje jedzenie, na przykład w zbliżającej się do niego misce lub w rękach jedzącego opiekuna. Zwiększona produkcja śliny psa może być też skutkiem zapowiedzi pysznego kąska - niektóre zwierzaki zaczynają ślinić się, gdy słyszą dźwięk klikera czy otwieranej lodówki. Taką reakcję nazywamy reakcją warunkową lub odruchem warunkowym. Zwiększona produkcja śliny może pojawić się u psa także podczas sytuacji wywołującej stres - szczególnie, jeśli towarzyszy jej intensywne dyszenie.
Duże ślinienie może być też cechą charakterystyczną psów niektórych ras z długimi faflami. Luźne i obwisłe wargi tworzą niewielkie załamania, które umożliwiają ślinie psa wypływanie z pyska. U takich ras ślinianki chcące utrzymać stały poziom nawilżenia śluzówki jamy ustnej wydzielają więcej płynu by uzupełnić jego utratę, co powoduje, że pies się ślini.
Które rasy naturalnie się ślinią?
Obwisłe fafle to cecha charakterystyczna wielu ras psów. Wśród nich znajdują się m.in:
- buldog angielski,
- dog niemiecki,
- bernardyn,
- bokser,
- bloodhound,
- mastif neapolitański,
- cane corso,
- nowofundland.
U tych czworonogów lepiąca się, wisząca z pyska ślina jest dość naturalnym zjawiskiem. Psiak potrafi umazać nią meble, ubranie opiekuna, a nawet samego siebie, na przykład podczas otrzepywania się. Jednak nawet u takich ras pojawić się może nadmierny ślinotok, który będzie objawem poważnego schorzenia! Dlatego każdy zwierzak z obwisłymi wargami powinien regularnie przechodzić badania kontrolne stanu pyska i uzębienia.
Chorobowe przyczyny ślinotoku u psa
Na ilość produkowanej śliny wpływać może wiele czynników - w tym także problemów zdrowotnych. Mogą one dotyczyć zarówno samego pyska psa, jak i jego układu pokarmowego czy innych narządów. Najczęstszymi przyczynami dużego ślinotoku u psa są:
- zapalenie dziąseł lub inne problemy w obrębie jamy ustnej lub problemy z zębami (kamień nazębny, wrzody błony śluzowej, brodawki, ból zęba),
- obecność ciała obcego, które utknęło w pysku psa (na przykład fragment kości wbitej w podniebienie powodujący stan zapalny),
- choroby zakaźne (np. wścieklizna, parwowiroza, leptospiroza czy nosówka),
- zatrucie pokarmowe (np. po zjedzeniu toksycznej rośliny, żrącej substancji chemicznej czy czekolady),
- zaburzenia trawienia (szczególnie refluks),
- nowotwory przewodu pokarmowego,
- urazy pyska (w tym zwichnięcie żuchwy),
- choroba lokomocyjna (ślinotok podczas podróży samochodem),
- skręt żołądka,
- choroby neurologiczne (np. padaczka, zespół przedsionkowy).
Wiele z tych problemów powodujących ślinienie się wymagać będzie natychmiastowego udzielenia psu pomocy! Szczególnie niebezpieczną i potencjalnie śmiertelną sytuacją jest skręt żołądka, przy którym pojawia się nagle ślinotok, pies staje się apatyczny, ma wzdęty brzuch i bezskutecznie próbuje wymiotować. Życie psa będzie zagrożone także w przypadku zatrucia, które może doprowadzić do śmierci psa w zaledwie kilka godzin.
Nadmierne ślinienie się psa - kiedy udać się do weterynarza?
Jeśli pies ślini się w związku z jakimś problemem zdrowotnym, zazwyczaj występują u niego także inne objawy chorobowe i zmiany w zachowaniu. Opiekun musi skonsultować się z lekarzem weterynarii, jeśli zaobserwuje u swojego psa na przykład:
- wymioty,
- wzdęty brzuch,
- krwawienie z dziąseł,
- niechęć do jedzenia,
- drgawki,
- oczopląs,
- brzydki zapach z pyska,
- wyraźnie osłabienie,
- bladość błon śluzowych.
W przypadku podejrzenia, że ślinotok u psa wywołany jest jakimś problemem zdrowotnym, zwierzaka należy zabrać na konsultację do lekarza weterynarii. Specjalista zbada czworonoga, obejrzy jego uzębienie i wnętrze pyska. Jeśli przyczyną ślinienia sią nie będzie stan zapalny dziąseł ani ciało obce w psim pysku, konieczna będzie dalsza diagnostyka.
Specjalista do spraw żywienia psów, zoopsycholog, wolontariusz w Schronisku na Paluchu. Absolwentka studiów magisterskich na Wydziale Nauk o Zwierzętach, SGGW.
Zobacz powiązane artykuły
14.11.2024
Gryzaki dla psa – które są bezpieczne, a jakich należy unikać?
Ten tekst przeczytasz w 9 minut
Poroże jelenia, królicze ucho, a może sarnia noga? Naturalne gryzaki dla psa robią ostatnio furorę i coraz częściej podajemy je naszym pupilom. Ale czy to na pewno dobrze? Które gryzaki wybierać? Ja łączyć ich podawanie z podstawowym żywieniem? I jak to jest z tymi zębami – czy gryzaki naprawdę je czyszczą? Na te pytania odpowiada specjalistka żywienia psów i kotów Karolina Hołda!
undefined
07.11.2024
Jak pomóc zwierzętom przetrwać zimę?
Ten tekst przeczytasz w 3 minuty
Zimą, być może ze względu na święta, często odczuwamy chęć pomagania. Mroźne dni dają się we znaki bezdomnym psom - ale nie tylko im. Jak możesz pomóc zwierzętom zimą?
undefined
16.10.2024
Ludzkie choroby, na które chorują też psy
Ten tekst przeczytasz w 3 minuty
Wbrew pozorom organizm psa jest bardzo podobny do naszego. Z tego względu typowe, ludzkie choroby można spotkać także u psów!
undefined