04.09.2018
Pies potrzebuje twojej uwagi – nie tylko jedzenia
Magdalena Ciszewska
Ten tekst przeczytasz w 2 minuty
Na pyskach niemal wszystkich ssaków, w tym psów, można dostrzec jakieś grymasy. Dotąd naukowcy uważali, że są one mimowolne i odzwierciedlają stany emocjonalne, a nie są próbą komunikacji. Najnowsze badania wykazują jednak, że pies potrzebuje twojej uwagi i że próbuje się z tobą porozumieć.
fot. Shutterstock
Wielkie, smutne, proszące psie oczy – kto z nas ich nie widział… Ale czy to tylko mimowolny odruch, czy coś się za nim kryje? Czy pies potrzebuje twojej uwagi? Na to pytanie próbowali odpowiedzieć badacze z Uniwersytetu w Portsmouth w Wielkiej Brytanii. Pracowali pod kierownictwem dr Juliane Kaminsky, starszego wykładowcy na wydziale psychologii i szefowej Dog Cognition Centre.
Psy odczytują gesty i inne sygnały wysyłane przez człowieka w sposób, w jaki nie są tego w stanie robić inne zwierzęta – wyjaśnia dziennikarzom www.nationalgeographic.com dr Juliane Kaminsky.
Żeby lepiej zrozumieć, jak czworonogi stosują mimikę pyska, dr Juliane Kaminsky i jej zespół badaczy przeprowadzili testy na 24 psach różnych ras. Wszystkie były zwykłymi domowymi pupilami w wieku od roku do 12 lat. Reprezentowały poziom wyszkolenia typowy dla takich zwierzaków.
Czy pies potrzebuje twojej uwagi?
Psy były trzymane na smyczy w odległości 1 m od osoby, której wcześniej nie znały. Obserwowano ich reakcję w czterech sytuacjach. Gdy osoba uczestnicząca w testach stała do nich przodem i miała w ręku przysmak lub go nie miała oraz gdy stała tyłem z przysmakiem lub bez niego.
Żeby precyzyjnie określić, co wyrażały w tych sytuacjach pyski psów, użyto specjalnego narzędzia, czyli DogFACS (Dog Facial Action Coding System), które pozwala rozpoznać i wyjaśnić grymasy na pyskach psów. Okazało się, że mimika psiego pyska jest większa wtedy, gdy człowiek stoi przodem do zwierzaka, niezależnie od tego, czy dana osoba trzyma w ręku przysmak, czy nie. Wszystko było filmowane, by naukowcy mogli dokładnie przeanalizować psie miny.
Więcej uwagi to więcej mimiki
Psy domowe mają swą unikalną historię, żyją w otoczeniu człowieka już około 30 000 lat i przez ten czas selekcja wpłynęła na ich zdolność do porozumiewania się z nami. To badanie stanowi następny krok na drodze do zrozumienia przez nas psiego sposobu rozumowania. Wiemy teraz, że na psim pysku pojawia się więcej min, gdy człowiek zwraca na zwierzaka uwagę – tłumaczy dziennikarzom www.livescience.com dr Juliane Kaminsky.
Eksperyment dr Kaminsky i jej zespołu dowodzi więc, że pies potrzebuje twojej uwagi. To, co wyraża jego pysk, nie jest jedynie odruchem, efektem procesów fizjologicznych zachodzących w organizmie. On reaguje na ciebie i potrzebuje twojej uwagi.
Absolwentka teatrologii na Uniwersytecie Jagiellońskim. Od 2005 roku sekretarz redakcji miesięcznika „Mój Pies”, a później także autorka tekstów na portalu PSY.PL. W dzieciństwie wychowywała się z suczką owczarka niemieckiego o imieniu Diana.
Zobacz powiązane artykuły
21.11.2024
Psi węch. Poznaj potęgę psiego nosa
Ten tekst przeczytasz w 6 minut
O tym, że psi węch jest nieporównywalnie lepszy od naszego, wiedzą wszyscy. Warto jednak zdawać sobie sprawę także z tego, że niektóre rasy psów czują więcej niż inne.
undefined
29.10.2024
Dlaczego pies liże rany?
Ten tekst przeczytasz w 3 minuty
Jako psiarz na pewno wiesz, że psy lubią lizać wszystko. A co w sytuacji, gdy pies liże swoje rany? Pozwalać mu na to, czy może jednak nie?
undefined
27.09.2024
Czy pies wie, że dziś wtorek? Głupie pytania – mądre odpowiedzi!
Ten tekst przeczytasz w 4 minuty
Między lekturą jednego a drugiego poradnika przychodzą nam czasem do głowy pytania, na które trudno znaleźć w nich odpowiedzi – a my spróbowaliśmy ich poszukać!
undefined