17.04.2019
By niejadek zjadł obiadek… Oto 7 sposobów na psa, który nie chce jeść
Aleksandra Więcławska
Ten tekst przeczytasz w 3 minuty
Wybrzydza, nie chce jeść, marudzi przy misce? Wiemy, jak sobie poradzić z takim francuskim pieskiem!
fot. Shutterstock
Pies niejadek to nie lada wyzwanie. Większość psów na widok jedzenia zapomina o całym świecie – miski są wylizane, a po karmie nie zostaje żaden okruszek. Istnieją też jednak i takie psy, które wobec jedzenia są obojętne. Mimo że ty dwoisz się i troisz, gotujesz pyszne jedzenie, on nic nawet nie spróbuje. Ale jeszcze nic straconego – poznaj 7 sposobów na psa, który nie chce jeść!
1. Karm na czas i bądź twardy
Sypiesz psu karmę do miski i liczysz na to, że ją zje. A on podchodzi, wącha, patrzy pytającym wzrokiem, czy naprawdę ma to jeść, i odchodzi, nawet nie spróbowawszy. Zmień taktykę! Miskę z jedzeniem stawiaj na 20 minut i bez względu na to, czy pies coś zje, czy nie, zabieraj ją. Następna szansa na posiłek – po kilku godzinach. To zmotywuje go do spróbowania jedzenia! A dorosły pies może się trochę przegłodzić.
2. Ogranicz przekąski
Może ci się wydaje, że twój pies nic nie je, a tak naprawdę nie zjada tylko porcji karmy z miski? Winne mogą być przekąski, które serwujesz mu między posiłkami. Jeśli jest ich sporo, a twój pies jest niewielki, może mu to wystarczać. I po prostu nie jest już głodny! Ogranicz wszelkie dokarmianie, by sprawdzić, czy naprawdę masz niejadka.
3. Pozbądź się miski
Karma, która leży w misce, nie jest niczym ciekawym. Szczególnie dla młodych, żądnych wrażeń psów może być po prostu… nieatrakcyjna. Zacznij karmić psa z ręki zamiast z miski. Wydawaj po trochu porcję karmy na spacerze (jako nagrody) albo podaj ją w kongu. Zobaczysz, jak pies zareaguje!
4. Sprawdź stan zdrowia
Twój pies, oskarżony o to, że jest niejadkiem, może być po prostu… chory. Brak apetytu to oznaka wielu chorób, dlatego najlepiej skonsultuj problem „francuskiego pieska” z weterynarzem. Inną sprawą, ale równie ważną, jest stan uzębienia – ból zęba, jak również kamień nazębny mogą skutecznie odstraszyć psa od jedzenia, szczególnie suchej karmy.
5. Nadaj inny smak
Jeżeli żadne metody nie działają, sięgnij po sprawdzone „dosmaczacze”. Stosuj je z umiarem, bo inaczej szybko może się okazać, że bez gratisów pies nic nie weźmie do pyska! Karmę możesz urozmaicić łyżeczką oliwy, odrobiną rosołu bez przypraw albo łyżką mokrej karmy. Ponadto jedzenie warto też podgrzać (suchą karmę najpierw namocz).
6. Zmień karmę na inną
Wszystko na nic, jeśli karma, którą podajesz, po prostu psu nie smakuje. Rozważ zmianę na inny smak tej samej firmy lub inną markę. Czasem nie chodzi wcale o smak, ale o… kształt granulek, który akurat psu nie podpasował.
7. Pies niejadek, czyli wrzuć na luz!
Czy to nie jest trochę tak, że twój pupil ma się dobrze, świetnie wygląda, weterynarz mówi, że nic mu nie jest, a ty nadal się upierasz, że jest niejadkiem? Odpuść mu trochę! Może nie je zbyt dużo, ale tyle, ile mu wystarcza. Wszak nie każdy rodzi się labradorem… Niewielki york najada się garstką karmy – i dobrze! Jest ekonomicznie. pies niejadek
Konsultacja: lek. wet. Dorota Cibor
Certyfikowana trenerka psów (kurs ukończony w Centrum Kynologicznym Canid). Ukończyła też liczne kursy i uczestniczyła w kilkunastu seminariach z zakresu zachowania, żywienia i opieki nad psami.
Zobacz powiązane artykuły
24.11.2024
Bawisz się z psem czy go stresujesz? Sprawdź, czego lepiej nie robić!
Ten tekst przeczytasz w 5 minut
Wśród najczęściej wybieranych aktywności i zabaw, które opiekunowie psów deklarują jako formę spędzania wolnego czasu ze swoimi pupilami, znajdują się takie aktywności jak: rzucanie piłki, bieganie (czy to w formie joggingu, czy przy rowerze), zajęcia agility, flyball, pływanie. Czy to na pewno dobrze?
undefined
14.11.2024
Gryzaki dla psa – które są bezpieczne, a jakich należy unikać?
Ten tekst przeczytasz w 9 minut
Poroże jelenia, królicze ucho, a może sarnia noga? Naturalne gryzaki dla psa robią ostatnio furorę i coraz częściej podajemy je naszym pupilom. Ale czy to na pewno dobrze? Które gryzaki wybierać? Ja łączyć ich podawanie z podstawowym żywieniem? I jak to jest z tymi zębami – czy gryzaki naprawdę je czyszczą? Na te pytania odpowiada specjalistka żywienia psów i kotów Karolina Hołda!
undefined
07.11.2024
Jak pomóc zwierzętom przetrwać zimę?
Ten tekst przeczytasz w 3 minuty
Zimą, być może ze względu na święta, często odczuwamy chęć pomagania. Mroźne dni dają się we znaki bezdomnym psom - ale nie tylko im. Jak możesz pomóc zwierzętom zimą?
undefined