16.02.2024
Dlaczego pies nie chce spać na swoim posłaniu?
psy.pl
Ten tekst przeczytasz w 4 minuty
Kupowanie wyprawki dla psa to czysta przyjemność. Ale czy nasz wybór przypadnie mu do gustu – to już całkiem inna sprawa… Dlaczego pies nie chce spać na swoim posłaniu, mimo że wydaje się idealne?
fot. Shutterstock
Obecnie wybór legowisk może przyprawić o niemały zawrót głowy. Ostatecznie zdecydowaliśmy się na ten jedyny, szczęśliwi wracamy do domu, a nasz pupil… nim gardzi! Dlaczego pies nie chce spać na swoim posłaniu? Przyczyn może być wiele. Oto kilka najczęstszych.
Szczeniak nie chce spać na swoim posłaniu...
Mimo tego, że jest idealnie dobrane rozmiarem, miękkie i przytulne. Często szczenięta ignorują legowiska, a zamiast tego wchodzą na kanapę czy nawet kładą się na podłodze. Posłania przeznaczone są raczej do... gryzienia!
Zachowania szczeniąt często wynikają z ciekawości, chęci poznawania świata, skłonności do naśladowania innych członków „stada” i potrzeby bliskiego kontaktu z nimi. Nie wpadajmy zatem w panikę, obserwując niezbyt korzystne z naszego punktu widzenia zachowania pupila – wiele z nich, jeśli je zignorujemy, z czasem zaniknie.
Szczeniak nie dba o swój komfort w takim stopniu jak starsze psy – zmęczony zasypia natychmiast, byle gdzie i w byle jakiej pozycji. Nie idzie na swoje posłanie, bo może nie znać do niego drogi, nie pamiętać w ogóle, że coś takiego istnieje. Gdy widzi ludzi siedzących na kanapie, próbuje się do nich dostać z chęci naśladownictwa i bycia w grupie, a nie z chęci zdominowania rodziny. Dajmy mu czas na wyrośnięcie ze szczenięcej ciekawości świata, przyzwyczajajmy go do spania na posłaniu, ale nie oczekujmy natychmiastowych rezultatów.
Blokujmy dostęp do kanapy, lecz w zamian siadajmy przez jakiś czas na podłodze, by psiak miał nas na wyciągnięcie łapy, gdy tego potrzebuje. W nocy dbajmy o to, by zasypiał blisko nas. Jeśli popiskuje i czuje się samotny, a nie chcemy go przyzwyczajać do spania w łóżku, przenieśmy się na kilka nocy na podłogę, w pobliże jego legowiska.
Jeśli ostatecznie wybiera coś innego niż posłanie…
Wydaje nam się, że pies kieruje swoje kroki w stronę posłania, a w ostatniej chwili... rezygnuje z tego pomysłu i kładzie się obok! Pies nie chce spać na swoim posłaniu, jeśli nie wyda mu się ono komfortowe. Dlatego warto zadbać, by posłanie psa było wygodne i ustawione w miejscu spokojnym, ale będącym jednocześnie dobrym punktem obserwacyjnym. Pies ceni sobie komfort. Jeśli legowisko jest zbyt twarde, za małe, brudne, mokre, są w nim zabawki, resztki kości czy patyki, wtedy może nie chcieć z niego korzystać.
Jeśli śpi, gdzie popadnie…
Właściciele często skarżą się, że pies nie chce spać na swoim posłaniu i kładzie się, gdzie popadnie, a zapytani, gdzie umieścili legowisko, odpowiadają, że w drugim końcu domu. Tymczasem pies chciałby przebywać ze swoim „stadem”, dlatego na drzemki wybiera sobie miejsca, gdzie toczy się życie rodzinne. Spanie w korytarzu po wyjściu jednego z domowników może dodatkowo wskazywać na problem separacyjny – pies tęskni i zostaje tam, gdzie widział opiekuna po raz ostatni.
W takiej sytuacji warto zrobić dwie rzeczy. Po pierwsze, w okolicach kuchni lub salonu – czyli tam, gdzie najczęściej spotyka się rodzina – przygotować dodatkowe posłanie dla psa, zapewniające mu minimum komfortu. Po drugie, w korytarzu, gdzie pupil zwykł się wylegiwać, na jakiś czas ustawić coś, co zniechęci go do kładzenia się tam – szafkę z butami, stojak na parasole – lub położyć wycieraczkę z plastikowymi igłami. Przyda się też nauka zostawania w samotności.
Jeśli legowisko dla psa to rzecz święta…
Niektóre psy swoje legowisko traktują jak coś cennego, do czego mają nieograniczone prawa własności. Same też zwykle tego przestrzegają i omijają pobratymca, który leży lub śpi. Szczególnie wrażliwe są na to psy młode, w wieku 7-18 miesięcy, oraz starsze, dla których komfort fizyczny zaczyna odgrywać kluczową rolę. Aby nie wywoływać u nich stresu związanego z pilnowaniem swojego legowiska, należy:
- nie przeszkadzać leżącemu lub śpiącemu psu,
- położyć legowisko w zacisznym miejscu, z dala od przejść i drzwi,
- nie przeganiać psa z kanapy lub fotela; jeśli nie chcemy, by wchodził na meble, uniemożliwmy mu dostęp do nich,
- kupić nieprzeźroczystą klatkę, by pies czuł się w niej bezpieczny.
Jeśli pies czuwa, zamiast spać…
Często przeceniamy możliwości naszych psów. Czy ktokolwiek z nas usnąłby w trakcie ekscytującego spotkania, nawet jeśli trwałoby ono cały dzień? Gdy jesteśmy na szkoleniu, to psiak jest pobudzony i z niecierpliwością oczekuje kolejnej sesji. Poza tym może się czuć niepewnie w nowym otoczeniu, wśród obcych ludzi i psów.
Dlatego trzeba stworzyć mu warunki do odpoczynku – w samochodzie czy pokoju hotelowym – i podczas przerw w pracy z czworonogami odprowadzić go tam np. na godzinę. Innym dobrym rozwiązaniem jest kupienie składanego namiotu wystawowego lub klatki i przyzwyczajenie psa do spania w nich. Trzeba wtedy jednak pilnować, by inne psy nie przeszkadzały naszemu w odpoczynku.
Jeśli pies śpi przy ścianie…
Na dzienne drzemki psy często upatrują sobie miejsca przy ścianach, gdzie kładą się na plecach i opierają o nie łapy. Przybranie takiej pozycji świadczy o tym, że pies czuje się bezpiecznie i że jest mu gorąco. W ten sposób może spać też na swoim legowisku – wtedy ściana przy nim szybko się brudzi. Zamiast walczyć z tym zachowaniem, lepiej… zabezpieczyć ją dodatkowym materiałem ochronnym, takim jak pleksi, tapeta z korka czy ozdobny panel drewniany. Można też pomalować ten fragment farbą zmywalną albo kupić legowisko z podwyższonym brzegiem.
Autor: Krzysztof Nawrocki
Psy.pl to portalu tworzony przez specjalistów, ekspertów ale przede wszystkim przez miłośników zwierząt.
Zobacz powiązane artykuły
18.11.2024
Podbiegające psy bez smyczy – jak sobie z nimi radzić?
Ten tekst przeczytasz w 6 minut
Podbiegające psy to ogromny problem dla wielu opiekunów psów. Jak uchronić naszego czworonoga przed natrętem spotkanym na spacerze?
undefined
01.11.2024
Dlaczego pies nie chce jeść z miski, tylko z ręki?
Ten tekst przeczytasz w 4 minuty
Psie niejadki bardzo często łączy wspólna cecha. Pokarm znajdujący się w ich misce nie jest atrakcyjny - a dokładnie to samo pożywienie podane z ręki opiekuna nagle zyskuje na atrakcyjności i jest chętnie zjadane. Skąd ta różnica? I czy zawsze wynika z rozpieszczenia ukochanego pupila? Sprawdź, jakie mogą być przyczyny!
undefined
03.10.2024
Dlaczego pies mnie nie słucha na spacerze?
Ten tekst przeczytasz w 4 minuty
“Atos! Atos! Wracaj tu szybko!” - tymczasem Atos, nic sobie z tego nie robiąc, dokazuje radośnie po parku, zaczepiając przechodniów i wszystkie napotkane psy… “Nelka, siad. Siad. Siad!!” - próbujesz posadzić psa, który szarpie podekscytowany w kierunku bawiących się dzieci.
undefined