25.04.2019
Problemy psich nastolatków – wiemy, jak je rozwiązać!
psy.pl
Ten tekst przeczytasz w 5 minut
Kiedy organizm psa zmaga się z ustaleniem równowagi hormonalnej, mogą się pojawić niezrozumiałe reakcje i zachowania – jak przetrwać ten trudny okres?
fot. Shutterstock
Pies nastolatek i młodość – czas burzy i naporu, pierwszych erotycznych doświadczeń, wspaniałych dokonań, ale też wybryków, o których wolelibyśmy nie pamiętać. Huragan uczuć: jednego dnia czujemy, że cały świat należy do nas, a następnego mamy ochotę rzucić się pod pociąg z powodu pryszcza na nosie.
Początek dojrzewania wyznacza biologiczny zegar, uruchamiający skomplikowany mechanizm hormonalny sterujący rozwojem fizycznych cech płciowych oraz właściwych płci zachowań i emocji. Analogiczne procesy hormonalne – i do pewnego stopnia psychiczne – nie są obce także naszym czworonożnym pupilom.
Problem mieszańca Shreka – znikanie na spacerach
Niespełna roczny mieszaniec Shrek od dwóch miesięcy dość często uciekał na spacerach – potrafił zniknąć nawet na godzinę.
Podstawą pracy z nim było wyegzekwowanie komendy przywołania. Przez kilka tygodni psa karmiono wyłącznie z ręki, po przywołaniu go – najpierw w domu, a potem na ogrodzonym terenie, gdzie nie było zbyt wielu czynników rozpraszających; posłużono się także zabawką, niedostępną dla czworonoga poza sytuacją zabaw z opiekunem. Przy każdej okazji ćwiczono z nagrodami podstawowe komendy: „siad”, „waruj”, „zostań”. Opiekunowie stali się dzięki temu dla psa znacznie bardziej atrakcyjni na spacerach, a zwierzak miał okazję do rozładowania emocji i zaspokojenia potrzeby aktywności w zabawach z nimi.
Nadmiernie żywe reakcje
Każdy pies dojrzewa we właściwym dla siebie tempie. Zwykle mniejsze rasy kończą okres dojrzewania wcześniej, większe stają się dorosłe dopiero w wieku 2-2,5 lat, kiedy ich psychika i funkcjonowanie gruczołów wydzielania wewnętrznego się stabilizują. – głuchną i ślepną na wszelkie inne sygnały.
Pies w seksualnej euforii potrafi dokonywać rzeczy niezwykłych, takich jak wspinanie się po siatce ogrodzenia czy podkopywanie fundamentów. Dlatego np. w Wielkiej Brytanii opiekun czworonoga, który przypadkowo pokrył sukę, nie ponosi odpowiedzialności za czyn swojego pupila.
W okresie dojrzewania nawet obojętne wcześniej zjawiska i obiekty, takie jak ustawione inaczej w domu krzesło, kosz na śmieci lub przechodzień, mogą budzić żywe reakcje zaskoczenia, strachu lub agresji. Pod wpływem testosteronu samce rywalizują z innymi psami, bronią swoich opiekunów w sytuacjach, które tego nie wymagają, a kiedy poczują zapach cieczki – nawet z odległości ponad kilometra! – obowiązek zapobiegania niechcianej ciąży spoczywa wyłącznie na opiekunach suk. Pojawia się też problem zachowań kopulacyjnych, u suki występuje pierwsza cieczka, a gra hormonów gna ją w poszukiwaniu partnera do reprodukcji.
Problem bordera Domino – szczekanie na dzieci
Dziewięciomiesięczny border collie przestraszył się dziecka, które dotknęło go, kiedy spał. Odtąd uciekał, gdy tylko w pobliżu pojawiały się dzieci, mimo że w innych sytuacjach był śmiałym i ciekawskim zwierzęciem.
Do pracy z czworonogiem zaangażowano dzieci. Początkowo ćwiczono na dużej łące, a więc z dala od miejsca, gdzie zwierzak się przestraszył. Wraz z pojawieniem się – w sporej odległości – dzieci, opiekun rozpoczynał zabawę z piłką, a kiedy one znikały z pola widzenia, kończyła się także zabawa. Ćwicząc w ten sposób, zmniejszano dystans do maluchów, a kiedy pies przestał okazywać lęk, dzieci bawiły się z nim i rzucały mu wyjątkowo atrakcyjne smakołyki. Zabawy przeniesiono następnie przed dom i w końcu do jego wnętrza. Opiekunowie zadbali też o większą dawkę ruchu i zajęć.
Zabawa zamiast kary
Dojrzewanie to czas rozchwianych emocji i eksperymentów z zachowaniem. Spokojne dotąd i niesprawiające kłopotów czworonogi zaczynają kraść ze stołu, uciekać na spacerach, oszczekiwać sąsiada, z którym do tej pory żyły w dobrej komitywie.
Zmienność nastrojów i nadmierna ekscytacja mogą utrudniać rytm treningów i codzienne porozumiewanie się z psem, często bowiem nie potrafi on skupić uwagi na opiekunie czy wykonywanym zadaniu. W sytuacjach wywołujących nawet umiarkowany stres – takich jak zajęcia w psiej szkole – zwierzę może reagować zarówno silnym lękiem i wycofaniem, jak też głupawką – skacząc, biegając i szczekając jak rozbrykany szczeniak.
Opiekun powinien zdawać sobie sprawę, że jest to przede wszystkim sposób odreagowania napięcia, i nie traktować takiego zachowania jako przejawu nieposłuszeństwa czy krnąbrności. Dlatego podczas szkolenia należy być opanowanym, a jeśli pies zachowuje się źle, warto zrobić kilka minut przerwy i zaproponować mu – dla rozładowania nadmiaru emocji – np. zabawę piłką. Kiedy ochłonie, można wrócić do przerwanych zajęć.
Problem suczki Nataszy – niechęć do starszych pań
Ośmiomiesięczna suczka labradorka niespodziewanie obszczekała starszą panią, niosącą torby z zakupami. Opiekunowie zaczęli krzyczeć na psa i szarpać smycz. Od tego czasu szczekanie na starsze kobiety stało się stałym elementem spacerów…
Trening z użyciem klikera polegał na nauczeniu psa koncentracji na opiekunach i komendy „siad”. Początkowo nagradzano każde jego spontaniczne spojrzenie na opiekuna, następnie tylko dłużej trwające, a w końcu wypracowano komendę „patrz!”, po której Natasza skupiała przed dłuższy czas uwagę na twarzy człowieka. Ćwiczono to potem na spacerach w obecności ludzi lub innych psów, a wreszcie w pobliżu sklepu spożywczego, wśród osób niosących zakupy. Komendę „siad” stosowano zawsze wtedy, gdy suczka zareagowała niepokojem. Jednocześnie zapewniono jej większą porcję ruchu.
Emocje psa kontra emocje pana
Młodość to okres intensywnego uczenia się nowych zachowań i zdobywania doświadczeń. Błędy popełnione wtedy podczas szkolenia i wychowania mogą sprawić, że nasz pupil będzie reagował w pewnych okolicznościach lękiem, agresją lub nadmiernym pobudzeniem i ekscytacją.
Zarówno karanie psa, jak i próby uspokojenia go, kiedy zachowuje się źle, mogą spowodować utrwalenie niepożądanych zachowań. Jeśli nasz podopieczny ucieknie nam na pół godziny podczas spaceru w parku, świat się nie zawali. Natomiast emocjonalna reakcja, zwłaszcza negatywna, niechybnie doleje oliwy do ognia. W okresie dojrzewania warto poświęcić więcej uwagi i czasu na codzienny trening, ruch i zabawę – nadmiar energii młodego psa musi znaleźć ujście.
Pies nastolatek – jak go okiełznać?
Konsekwentne ignorowanie złych zachowań i jednoczesne uczenie psa zachowań właściwych to najlepszy sposób radzenia sobie z młodzieńczymi wybrykami. Świetnym sposobem opanowywania rozbrykanego psiego nastolatka jest trening z użyciem klikera i wykorzystywanie go w codziennych sytuacjach. Uczy on psa koncentracji na opiekunie, zaspokaja potrzebę aktywności oraz – co bardzo ważne – pozwala precyzyjnie nagradzać właściwe zachowanie. Praca z klikerem koncentruje psa na myśleniu, uspokajając emocje. Kiedy bowiem umysł śpi, budzą się demony – i odwrotnie.
Autor: Andrzej Kłosiński
Psy.pl to portalu tworzony przez specjalistów, ekspertów ale przede wszystkim przez miłośników zwierząt.
Zobacz powiązane artykuły
14.11.2024
Gryzaki dla psa – które są bezpieczne, a jakich należy unikać?
Ten tekst przeczytasz w 9 minut
Poroże jelenia, królicze ucho, a może sarnia noga? Naturalne gryzaki dla psa robią ostatnio furorę i coraz częściej podajemy je naszym pupilom. Ale czy to na pewno dobrze? Które gryzaki wybierać? Ja łączyć ich podawanie z podstawowym żywieniem? I jak to jest z tymi zębami – czy gryzaki naprawdę je czyszczą? Na te pytania odpowiada specjalistka żywienia psów i kotów Karolina Hołda!
undefined
07.11.2024
Jak pomóc zwierzętom przetrwać zimę?
Ten tekst przeczytasz w 3 minuty
Zimą, być może ze względu na święta, często odczuwamy chęć pomagania. Mroźne dni dają się we znaki bezdomnym psom - ale nie tylko im. Jak możesz pomóc zwierzętom zimą?
undefined
16.10.2024
Ludzkie choroby, na które chorują też psy
Ten tekst przeczytasz w 3 minuty
Wbrew pozorom organizm psa jest bardzo podobny do naszego. Z tego względu typowe, ludzkie choroby można spotkać także u psów!
undefined