05.07.2017
Czy pies może pić wodę morską?
psy.pl
Ten tekst przeczytasz w 2 minuty
Jedziesz z psem nad morze? Prawdopodobnie napije się słonej wody… Czy to bezpieczne?
fot. Shutterstock
Upalne wakacje to czas, kiedy nie tylko ludzie, ale także psy tracą wodę z organizmu, ponieważ jej odparowywanie jest najlepszym sposobem ochłodzenia się i mechanizmem ochrony przed przegrzaniem.
Psy nie mają gruczołów potowych na całej powierzchni skóry (z wyjątkiem podeszew), dlatego głównym sposobem regulacji temperatury ciała jest ziajanie. Dzięki niemu odparowują wodę z powierzchni błony śluzowej jamy ustnej i języka, a także usuwają parę wodną podczas oddechów. W okresie dużych upałów woda jest więc dla psów jednym z najważniejszych składników pokarmowych.
Woda w jedzeniu
Jej źródłem jest jednak nie tylko ta pobierana w czasie picia, ale także ta wytwarzana w czasie metabolizmu składników pokarmowych (tzw. woda metaboliczna). Także każdy pokarm zjadany przez psa jest źródłem wody. Jeżeli otrzymuje on dziennie ok. 200 g suchej karmy, to dostarczy ona ok. 20 ml wody, a karma domowa lub wilgotna ok. 150 ml wody.
Pies o wadze 10 kg potrzebuje minimum 500-600 ml wody dziennie. Dlatego tak ważne jest, aby miał stały dostęp do świeżej i czystej wody, która latem wcale nie musi być zimna. Jeżeli będzie miała temperaturę pokojową, zwierzę nie będzie musiało jej ogrzewać, a więc pobudzać własnego metabolizmu do wytwarzania ciepła.
Woda nie byle jaka
Woda musi być też odpowiedniej jakości. Pies nie powinien pić wody morskiej, ponieważ jest ona zasolona, co może spowodować zwiększenie stężenia składników mineralnych w przewodzie pokarmowym i w efekcie pojawienie się biegunki. Organizm próbuje bowiem obniżyć stężenie soli panujące w jelicie poprzez wydzielanie do niego wody – w efekcie wzrośnie jej ilość, co może spowodować biegunkę.
Zdarza się, że psy piją w czasie spacerów wodę z kałuży – zwykle nie ma to negatywnych konsekwencji, ale trzeba zwrócić uwagę na to, gdzie się te kałuże tworzą. Jeśli w miejscach, gdzie na spacery wychodzi dużo pobratymców, woda może zawierać bakterie czy pasożyty, np. Giardia, które zostały wydalone przez nie z kałem.
W wypadku wody w jeziorach czy innych zbiornikach słodkowodnych psy nie powinny jej pić w okresie, kiedy kwitną w niej rośliny lub glony. Psom należy zapewnić do picia wodę o jakości wody pitnej przeznaczonej dla człowieka, zaś przeświadczenie, że może być to woda o nieco gorszej jakości (ponieważ po napiciu się wody z kałuży pies nie zachorował), jest nieuzasadnione.
Autor: Michał Jank
Psy.pl to portalu tworzony przez specjalistów, ekspertów ale przede wszystkim przez miłośników zwierząt.
Zobacz powiązane artykuły
14.11.2024
Gryzaki dla psa – które są bezpieczne, a jakich należy unikać?
Ten tekst przeczytasz w 9 minut
Poroże jelenia, królicze ucho, a może sarnia noga? Naturalne gryzaki dla psa robią ostatnio furorę i coraz częściej podajemy je naszym pupilom. Ale czy to na pewno dobrze? Które gryzaki wybierać? Ja łączyć ich podawanie z podstawowym żywieniem? I jak to jest z tymi zębami – czy gryzaki naprawdę je czyszczą? Na te pytania odpowiada specjalistka żywienia psów i kotów Karolina Hołda!
undefined
07.11.2024
Jak pomóc zwierzętom przetrwać zimę?
Ten tekst przeczytasz w 3 minuty
Zimą, być może ze względu na święta, często odczuwamy chęć pomagania. Mroźne dni dają się we znaki bezdomnym psom - ale nie tylko im. Jak możesz pomóc zwierzętom zimą?
undefined
16.10.2024
Ludzkie choroby, na które chorują też psy
Ten tekst przeczytasz w 3 minuty
Wbrew pozorom organizm psa jest bardzo podobny do naszego. Z tego względu typowe, ludzkie choroby można spotkać także u psów!
undefined