31.10.2020
Dlaczego pies liże moje stopy?
Magdalena Olesińska
Ten tekst przeczytasz w 2 minuty
Lizanie u psów jest jednym ze sposobów wytwarzania więzi i zaczyna się w już w okresie szczenięctwa. A czy wiesz, dlaczego psy liżą stopy swoich opiekunów?
fot. Shutterstock
Są psy, które przejawiają szczególne zainteresowanie ludzkimi stopami, zwłaszcza gdy należą one do opiekuna. Powszechnie uważa się, że lizanie jest jednym z tych działań uspokajających, które uwalnia endorfiny. Z jakich jeszcze innych powodów pies liże nasze stopy? Oto kilka możliwych przyczyn!
Dlaczego pies liże moje stopy?
Czy jest się czym martwić? Co pies chce mi przez to powiedzieć?
- okazuję swoją uległość
Chociaż nie wszyscy się z tym zgadzają, istnieje teoria, że jednym z głównych powodów, dla którego pies liże stopy opiekuna, jest okazanie mu swojej uległości i przywiązania. Takie zachowanie to pozostałość po dzikich przodkach, gdy przeważnie młodsi, a przez to słabsi członkowie stada lizali tych większych i starszych przedstawicieli. Takie zachowanie pomaga zachować w stadzie harmonię. Lizanie stóp opiekuna może być więc jednym z wielu naturalnych, głęboko zakorzenionych psich zachowań.
- zbieram informacje
Psy posiadają narząd Jacobsona. Jest on umiejscowiony w nosie po obu stronach przegrody i ma ujście w jamie ustnej. Narząd ten służy do zbierania cennych informacji zapachowych, a ludzkie stopy dostarczają psu ich całkiem sporo, dlatego działają na zwierzaki niczym wabik. Gruczoły potowe uwalniają wilgoć zawierającą sól, wodę i produkty przemiany materii. Z kolei gruczoły łojowe wydzielają sebum i znajdują się w pobliżu mieszków włosowych. Pot może mieszać się z tymi wydzielinami, dostarczając psu jeszcze bardziej złożoną wiadomość dotyczącą człowieka, którego właśnie polizał.
- proszę o uwagę
Być może nie zauważyłeś wcześniej błagalnego wzroku pupila, który prosił cię o chwilę uwagi… A może zignorowałeś stuknięcie pyskiem o twoje ramię? Jeśli wszystkie próby zwrócenia uwagi nie spotkały się z reakcją opiekuna, to zwierzak będzie szukał innego, skuteczniejszego sposobu. To więcej niż pewne, że gdy tylko poczujesz mokry psi język na swoich stopach, od razu zareagujesz. Jeśli temu wszystkiemu towarzyszą śmiech (spowodowany np. łaskotkami) i inne pieszczotliwe określenia skierowane do psa, to zwierzę na pewno nie zrezygnuje z tego zachowania, ponieważ podoba mu się reakcja, jaką wywołał.
Czy powinienem interweniować?
To zależy. Istnieje bowiem różnica między sporadycznym lizaniem a obsesyjnym nawykiem. Niekiedy niewinne wylizywanie stóp może szybko stać się wyuczonym sposobem radzenia sobie z emocjami i stresującymi sytuacjami. Wtedy interwencja lekarza weterynarii lub behawiorysty może okazać się niezbędna.
Jeśli nie lubisz, gdy pies liże twoje stopy, zignoruj go w momencie, gdy to robi. Najlepiej bez słowa odejdź w inne miejsce. Nagradzaj też pupila za każdym razem, kiedy znajduje się w pobliżu twoich nóg, ale nie dotyka ich językiem ani pyskiem.
Zobacz powiązane artykuły
06.12.2024
Dlaczego psy lubią głaskanie? Dowiedz się, czemu sprawia im ono taką przyjemność!
Ten tekst przeczytasz w 7 minut
Wiele czworonogów wprost uwielbia masowanie po brzuchu czy drapanie za uchem. Co sprawia, że psy tak bardzo lubią głaskanie? Dowiedz się, czemu sprawia im ono taką przyjemność!
undefined
04.12.2024
Obalamy najczęściej powtarzane mity o rasach psów!
Ten tekst przeczytasz w 4 minuty
Niektórym rasom przypisuje się wyjątkowe, niemal nieprawdopodobne cechy. Jednak nie zawsze jest to prawdą… Oto mity o rasach psów, które mogłeś uważać za pewnik!
undefined
04.12.2024
Czy krzyczenie na psa robi mu krzywdę?
Ten tekst przeczytasz w 2 minuty
Dlaczego krzyczenie na psa i stosowanie kar podczas szkolenia nie pomogą ci wychować pupila? Sprawdź, co o karaniu psów mówią najnowsze badania!
undefined