11.11.2017
Czworonożny dawca krwi. Czy pies może oddać krew?
psy.pl
Ten tekst przeczytasz w 2 minuty
Potencjalny czworonożny dawca krwi powinien być w odpowiednim wieku. Rozpoczyna się on wraz z zakończeniem rozwoju fizycznego.
fot. Shutterstock
Nie tylko ludzie oddają krew. Psi dawca krwi musi jednak spełniać kilka warunków. Jakich? Na to pytanie odpowiada lekarz weterynarii Artur Dobrzyński.
Warunki, jakie musi spełnić psi dawca krwi
Potencjalny czworonożny dawca krwi powinien być w odpowiednim wieku. Rozpoczyna się on wraz z zakończeniem rozwoju fizycznego. Przy czym trzeba pamiętać, że psy ras małych dojrzewają wcześniej, a dużych – później. W wypadku kundelków najczęściej dzieje się to w 10. – 12. miesiącu życia.
Istnieje również górna granica wieku dla psa krwiodawcy, która rozpoczyna się wraz z początkiem okresu starzenia się, czyli około siódmego roku życia. Zwierzę, które ma pomóc innemu psu, oddając krew, musi też być:
- zdrowe,
- systematycznie odrobaczane i szczepione,
- zabezpieczane przeciwko pasożytom zewnętrznym.
Psi dawca krwi
Przyjmuje się, że na kilogram masy ciała pies ma około 90 ml krwi. Jednorazowo może oddać nie więcej niż 20 proc. krwi płynącej w jego żyłach. Aby uzyskać tzw. jednostkę przetoczeniową, czyli 450 ml krwi, dawca powinien ważyć około 30 kg. Krew pobiera się z żyły jarzmowej (szyjnej zewnętrznej) i trwa to 10-15 minut. Bez uszczerbku na zdrowiu psy mogą oddawać krew nawet co cztery tygodnie.
Pies może potrzebować krwi od pobratymca, jeśli cierpi na niedokrwistość, stracił dużo krwi w wyniku krwotoku, doznał urazu prowadzącego do wstrząsu, ma obniżoną liczbę płytek krwi (trombocytopenia), doszło do krwawienia, ponieważ zjadł trutkę na szczury.
Transfuzja krwi konieczna jest też w leczeniu babeszjozy, erlichiozy, parwowirozy, tzw. zespołu krwotoczności psów, białaczek, chorób nowotworowych narządów krwiotwórczych i podczas rozległych operacji.
Autor: Artur Dobrzyński
Psy.pl to portalu tworzony przez specjalistów, ekspertów ale przede wszystkim przez miłośników zwierząt.
Zobacz powiązane artykuły
14.11.2024
Gryzaki dla psa – które są bezpieczne, a jakich należy unikać?
Ten tekst przeczytasz w 9 minut
Poroże jelenia, królicze ucho, a może sarnia noga? Naturalne gryzaki dla psa robią ostatnio furorę i coraz częściej podajemy je naszym pupilom. Ale czy to na pewno dobrze? Które gryzaki wybierać? Ja łączyć ich podawanie z podstawowym żywieniem? I jak to jest z tymi zębami – czy gryzaki naprawdę je czyszczą? Na te pytania odpowiada specjalistka żywienia psów i kotów Karolina Hołda!
undefined
07.11.2024
Jak pomóc zwierzętom przetrwać zimę?
Ten tekst przeczytasz w 3 minuty
Zimą, być może ze względu na święta, często odczuwamy chęć pomagania. Mroźne dni dają się we znaki bezdomnym psom - ale nie tylko im. Jak możesz pomóc zwierzętom zimą?
undefined
16.10.2024
Ludzkie choroby, na które chorują też psy
Ten tekst przeczytasz w 3 minuty
Wbrew pozorom organizm psa jest bardzo podobny do naszego. Z tego względu typowe, ludzkie choroby można spotkać także u psów!
undefined