26.01.2022
Czy pies może jeść orzechy? Sprawdź, jakie orzechy możesz podać psu!
psy.pl
Ten tekst przeczytasz w 5 minut
Czy pies może jeść orzechy? To pytanie zadaje sobie wielu opiekunów domowych czworonogów. Sprawdź, które orzechy dla psa stanowią dobrą przekąskę, a którymi nie możesz częstować swojego pupila!
fot. Shutterstock
Orzechy są wyjątkowo kaloryczne. W 100 g tej przekąski znajduje się nawet do 700 kcal! Nie są to jednak puste kalorie. Ukryte pod zdrewniałą łupiną jądro orzecha składa się wprawdzie głównie z tłuszczu, jednak przeważają w nim kwasy tłuszczowe z rodziny omega-3 i -6, które mają wiele prozdrowotnych właściwości. W orzechach znajdziemy także sporo białka zawierającego między innymi niezbędne aminokwasy egzogenne, a także kwas foliowy, witaminy z grupy B, witaminę E oraz magnez, miedź, cynk i magnez. Regularne spożywanie orzechów ma więc pozytywny wpływ na pracę serca, mózgu i zdrowie skóry. Zawarte w nich składniki mają też działanie przeciwnowotworowe i bakteriobójcze. Czy można poczęstować psa orzechami? Sprawdź, czy będzie to zdrowa przekąska dla psa!
Jaki rodzaj orzechów będzie dobrym przysmakiem dla psa?
Wiele psów uwielbia orzechy. Jednak nie wszystkie odmiany orzechów będą bezpieczne dla psa! Niektóre rodzaje orzechów mogą wywołać u zwierzaka poważne zatrucie, które może skończyć się tragicznie. Do orzechów, które pies może bezpiecznie jeść, należą:
- orzechy włoskie,
- orzechy ziemne,
- migdały,
- pistacje,
- orzechy nerkowca,
- orzechy laskowe.
Wśród niedozwolonych orzechów znajdują się przede wszystkim orzechy makadamia, jednak w diecie psa nie powinny znaleźć się także orzechy brazylijskie.
Chcąc podać psu orzechy, powinniśmy zadbać o to, by nie były one zawilgocone ani stare. W źle przechowywanych łupinach mogą rozwinąć się pleśnie wytwarzające szkodliwe mykotoksyny. Stare migdały i orzechy będą natomiast pozbawione cennych składników ze względu na proces jełczenia. Zwierzakowi nie wolno także pozwalać na samodzielne rozgryzanie łupin – grozi to bowiem złamaniem zęba i skaleczeniem pyska. Szczególnie twarde są łupiny orzechów włoskich, laskowych i pistacji.
Niektóre odmiany orzechów podawane w dużych ilościach mogą wywołać poważne zaburzenia pracy przewodu pokarmowego. Dlatego chcąc poczęstować psa takim przysmakiem należy zachować umiar. Orzechów nie powinny jeść zwierzaki o wrażliwych żołądkach ani te wymagające specjalistycznej diety. W przypadku orzechów trzeba także pamiętać, że niektóre z nich mogą wywołać u psa alergię. Dlatego gdy chcemy włączyć do diety psa jakieś orzechy, musimy zaczynać od naprawdę niewielkich ilości i obserwować samopoczucie zwierzaka.
Czy pies może jeść orzechy włoskie?
Świeże orzechy włoskie nie zawierają żadnych szkodliwych dla psa substancji. Są natomiast dobrym źródłem zdrowych tłuszczów i cennych dla czworonoga aminokwasów. Trzeba jednak pamiętać, że orzechy włoskie zawierają ogromne dawki tłuszczu, dlatego nie powinny być zjadane przez psa zbyt często ani w dużych ilościach. Przesadna ilość orzechów włoskich dla psa może nie tylko doprowadzić psa do otyłości, lecz także wywołać biegunkę, wymioty i zapalenie trzustki.
Wpływ orzechów włoskich na zdrowie psa
Orzechy włoskie w niewielkiej ilości można podawać psu w formie odtłuszczonej mąki z orzechów, raz w tygodniu. Wbrew pozorom prozdrowotny wpływ orzechów włoskich na organizm psa nie jest zbyt duży - podawanie psu orzechów włoskich można z powodzeniem zastąpić na przykład dodatkiem zdrowego oleju z łososia.
Czy pies może jeść migdały?
Jeśli pies zje kilka migdałów, nie ma powodów do paniki. Trzeba jednak pamiętać, że te orzechy są dość trudne do trawienia i przy większej ilości mogą spowodować rozstrój żołądka. Nie są więc niebezpieczne, ale takie orzechy możesz podawać psu w naprawdę niewielkich ilościach.
Czy pies może jeść orzechy ziemne?
Te orzechy są bezpieczne dla zwierzaków. W przypadku orzechów ziemnych trzeba tylko pamiętać o dodatkach, które już takie bezpieczne nie są – solone orzeszki ziemne zdecydowanie nie są dla psów wskazane.
Masło orzechowe dla psa
Czasem można się spotkać z poradami, by np. kong lub inną zabawkę do wypełniania jedzeniem wysmarować masłem orzechowym, które pies będzie chętnie zlizywał. Można tak robić – masło orzechowe, podobnie jak orzechy arachidowe, jest dla psów bezpieczne. Masło orzechowe, które zawiera cukier, nadaje się jako smakołyk tylko od czasu do czasu. W niektórych sklepach zoologicznych można też kupić specjalne masło orzechowe dla psów - taki przysmak wolny jest od szkodliwych dodatków.
Czy pies może jeść pistacje?
Ich spożycie nie jest dla psów niebezpieczne, ale trzeba koniecznie sprawdzić, czy nie podajemy przypadkiem spleśniałych orzeszków, bo to już dobre dla zwierzaka nie będzie.
Orzechy nerkowca dla psa
Tymi orzechami od czasu do czasu można psa poczęstować (byle z umiarem!). Orzechy nerkowca zawierają dużo tłuszczu, nie są więc wskazane dla czworonożnych grubasków.
Orzechy laskowe dla psa
Orzechy laskowe zawierają w swoim składzie wiele cennych składników odżywczych. Ponadto orzechy laskowe są dla psa całkowicie bezpieczne - o ile będą tylko okazjonalnym przysmakiem!
Uważaj na orzechy brazylijskie
Te orzechy zawierają najwięcej nienasyconych kwasów tłuszczowych. Sprawia to, że są wyjątkowo tłuste! Psy wykazują odmienna tolerancję na tłuszcze, dlatego zjedzenie nawet niewielkiej ilości tych orzechów może doprowadzić do silnej biegunki i bólu brzucha.
Orzechy makadamia są szkodliwe dla psa!
Orzechy makadamia są trujące dla psów! Nie wiadomo, jakie dokładnie toksyny zawierają te orzechy, że są tak groźne dla czworonogów.
Objawy zatrucia orzechami makadamia u psa pojawiają się około 12 godzin po ich spożyciu. Należą do nich:
- bladość błon śluzowych,
- wymioty,
- ból brzucha,
- drgawki,
- osłabienie mięśni,
- spadek temperatury ciała.
Jeśli pies zjadł orzechy makadamia, należy jak najszybciej zabrać go do lekarza weterynarii. Specjalistę należy poinformować, jakie ilości orzechów zjadł pies i ile czasu upłynęło od zatrucia.
Czarne orzechy - niebezpieczna przekąska dla psa
Czarne orzechy to drugi rodzaj orzechów, który nie powinien znaleźć się w diecie zwierzaka. W ich składzie znajduje się juglon, który u każdego psa wywołuje reakcję alergiczną i zatrucie. Nie stanowi on wprawdzie śmiertelnego zatrucia, ale nie należy podawać tych orzechów swojemu psu nawet w małych ilościach.
Psy.pl to portalu tworzony przez specjalistów, ekspertów ale przede wszystkim przez miłośników zwierząt.
Zobacz powiązane artykuły
14.11.2024
Gryzaki dla psa – które są bezpieczne, a jakich należy unikać?
Ten tekst przeczytasz w 9 minut
Poroże jelenia, królicze ucho, a może sarnia noga? Naturalne gryzaki dla psa robią ostatnio furorę i coraz częściej podajemy je naszym pupilom. Ale czy to na pewno dobrze? Które gryzaki wybierać? Ja łączyć ich podawanie z podstawowym żywieniem? I jak to jest z tymi zębami – czy gryzaki naprawdę je czyszczą? Na te pytania odpowiada specjalistka żywienia psów i kotów Karolina Hołda!
undefined
01.11.2024
Dlaczego pies nie chce jeść z miski, tylko z ręki?
Ten tekst przeczytasz w 4 minuty
Psie niejadki bardzo często łączy wspólna cecha. Pokarm znajdujący się w ich misce nie jest atrakcyjny - a dokładnie to samo pożywienie podane z ręki opiekuna nagle zyskuje na atrakcyjności i jest chętnie zjadane. Skąd ta różnica? I czy zawsze wynika z rozpieszczenia ukochanego pupila? Sprawdź, jakie mogą być przyczyny!
undefined
01.09.2024
Liście spadają, waga rośnie - dlaczego pies tyje jesienią?
Ten tekst przeczytasz w 4 minuty
Wszyscy podziwiali twojego psa latem, że taki jest zgrabny i zwinny, że tak pięknie wygląda w biegu, niczym koń w galopie. Ostatnio jednak widzisz, że boki mu się nieco zaokrągliły i jakby go trochę więcej. Co się dzieje? Czy to moja wina? - myślisz. Sprawdźmy!
undefined