11.05.2018
6 kroków do ogrodu psich marzeń
Aleksandra Więcławska
Ten tekst przeczytasz w 4 minuty
Piękny ogród, który dla właściciela jest miejscem relaksu, a dla psa do zabawy – to marzenie wielu mieszkańców domów jednorodzinnych.
fot. Shutterstock
Choć zorganizowanie takiej przestrzeni wymaga trochę pracy, to wysiłek się opłaci, bo i zwierzęta, i ludzie będą się czuli w takim ogrodzie jak na najlepszych wakacjach. Jak to wszystko zorganizować, by pies w ogrodzie był szczęśliwy?
1. Woda
W ogrodzie, w którym często przebywa pies, woda jest niezbędna – koniecznie trzeba zwierzakowi zapewnić do niej dostęp. Może być po prostu nalana do miski – byle tylko miska stała w cieniu, a woda była w niej zawsze świeża. A gdyby tak pokusić się o coś więcej… Na przykład fontannę, choćby niewielką?
Pies w ogrodzie mógłby swobodnie pić z niej wodę, a my, siedząc pobliżu, przyjemnie się chłodzić. Ciekawą opcją jest też basen – nawet taki mały, przeznaczony dla dzieci. Wiele psów chętnie orzeźwi się latem w takim baseniku. Trzeba tylko pamiętać o bezpieczeństwie – zwierzak musi swobodnie z takiego zbiornika wody móc wyjść. A gdy wyjdzie, z pewnością chętnie… nas ochlapie.
2. Ogrodzenie
Dobrze ogrodzony teren to podstawa, jeśli chodzi o miejsce, w którym ma przebywać pies. Nawet jeśli jesteśmy przekonani, że nasz pupil nigdy nie oddali się od domu i dobre ogrodzenie nie jest konieczne, pomyślmy o innych zwierzętach (kotach, za którymi nasz psiak pobiegnie czy o psach, którą mogą zaatakować naszego czworonoga), które mogą dostać się na naszą niezbyt szczelnie ogrodzoną posesję.
Nie zawsze trzeba inwestować w drogie ogrodzenie z podmurówką – czasem wystarczy po prostu rozwinąć siatkę na drewnianych palach; takie rozwiązanie też zapewni nam i naszym zwierzakom bezpieczeństwo. Zawsze sprawdź, czy z płotu nie wystają ostre, niebezpieczne przedmioty i czy pies nie zaklinuje się na przykład między sztachetami.
3. Cień
Nie zapomnijmy o zapewnieniu psu schronienia przed upałem i palącym słońcem. Wbrew pozorom psy są wrażliwe na udar cieplny – lepiej więc uniknąć ryzyka przegrzania. Jeśli w naszym ogrodzie stoją wysokie, rozłożyste drzewa, zacienione miejsca są dostępne od ręki. A jeśli nie – rozstawmy parasol ogrodowy albo rozwieśmy szeroką tkaninę, która zapewni schronienie przed promieniami słońca.
4. Zabawa
Zadbaj o miejsce do zabawy, w którym pies będzie się mógł wyszaleć. Wybiegany pies to grzeczny pies, a znudzony… będzie szukał rozrywki na własną łapę. Kawał trawnika, na którym poza krótko skoszoną trawą nie znajduje się nic więcej, jest w ogrodzie niezbędny! Zawsze będziesz mógł porzucać pupilowi piłkę czy poćwiczyć z nim komendy, a i będzie gdzie szaleć, gdy twojego psa odwiedzi czworonożny kumpel.
5. Powierzchnie
To, co znajdzie się na ziemi w naszym ogrodzie, nie powinno przylegać do łap ani stóp, nie powinno się zbytnio nagrzewać i dobrze, by miało dość przyjemną strukturę. Jakie materiały się sprawdzą? Beton, cegła, kostka brukowa, jasne i gładkie kamienie będą dobrym wyborem. Najtrudniej sprawa wygląda z trawą. Istnieje duże prawdopodobieństwo, że pies różnymi sposobami będzie nasz trawnik próbował zniszczyć, tarzając się po nim, biegając, kopiąc itd.
Postawmy więc na odporną odmianę trawy (tzw. sportową) i – jeśli trawnik dopiero założyliśmy – nie wpuszczajmy na wschodzącą trawę pupila, dopóki ta porządnie się nie ukorzeni. A potem pielęgnujmy trawnik, pamiętając przy tym, że regularne koszenie wzmacnia trawę, a krótka, zbita trawa jest najbardziej odporna na uszkodzenia.
6. Pies w ogrodzie, czyli coś ekstra
Gdy zapanowałeś już nad tak przyziemnymi (nomen omen) sprawami jak trawnik czy dostęp do wody, możesz zająć się zorganizowaniem atrakcji specjalnych. Twój pupil z pewnością podziękuje ci na przykład za okienko w ogrodzeniu do oglądania świata zewnętrznego (ma to sens, jeśli ogrodzenie jest bardzo szczelne, na przykład betonowe, a nasz pies jest zrównoważony i mamy pewność, że nie będzie szczekał na wszystko, co zobaczy).
Psiak o zamiłowaniu do obserwowania rzeczywistości ucieszy się z dużego, płaskiego kamienia, który będzie jego królestwem, a jeszcze bardziej z niewielkiej górki, na której leżąc, będzie wszystko widział. Możesz też pokusić się o zbudowanie całego placu zabaw składającego się z tuneli, piaskownicy do chowania zabawek i kopania w niej, punktów obserwacyjnych, ścieżek wyłożonych różnymi rodzajami podłoża, labiryntów z roślin, kryjówek. Do jego zbudowania nadaje się właściwie wszystko – stare opony, deski, pnie drzew, kamienie, kora, piasek, żwir, kostki siana. Do dzieła!
Certyfikowana trenerka psów (kurs ukończony w Centrum Kynologicznym Canid). Ukończyła też liczne kursy i uczestniczyła w kilkunastu seminariach z zakresu zachowania, żywienia i opieki nad psami.
Zobacz powiązane artykuły
18.11.2024
5 niebezpieczeństw, które stwarzają nieodpowiedzialni opiekunowie psów
Ten tekst przeczytasz w 3 minuty
Niefrasobliwość niektórych psiarzy potrafi zadziwiać! Jakie błędy popełniają nieodpowiedzialni opiekunowie, narażając tym swojego psa na niebezpieczeństwo?
undefined
10.10.2024
Pies czuje się samotny? 5 sygnałów, że powinieneś poświęcać psu więcej uwagi
Ten tekst przeczytasz w 4 minuty
Po czym poznać, że pies czuje się samotny i potrzebuje więcej uwagi ze strony opiekuna? Oto 5 najczęstszych sygnałów, które mogą o tym świadczyć!
undefined
09.10.2024
Pies w rytmie miasta - jak zarządzać czasem między pracą, a opieką nad pupilem?
Ten tekst przeczytasz w 6 minut
Jeszcze do niedawna całkiem powszechny był pogląd, że pozostawianie psa w samotności na czas naszej pracy jest dla niego męczarnią – a na posiadanie pupila powinny decydować się tylko osoby, w których domu cały czas jest ktoś obecny. Podobne opinie można było usłyszeć o mieszkaniu z psem w bloku. Psy trzymane cały dzień w ogródku, pod okiem starszych członków rodziny czy niepracującej pani domu, miały być o wiele szczęśliwsze i lepiej “wybiegane” niż ich miastowi współplemieńcy. Czasy jednak się zmieniły…
undefined