21.04.2019
Co robić, gdy pies jest nieposłuszny? Porady dla właścicieli psów z ADHD!
psy.pl
Ten tekst przeczytasz w 4 minuty
Twój pies jest bardzo hałaśliwy i nadpobudliwy? To może być psia wersja ADHD!
fot. Shutterstock
Hałaśliwość i nadpobudliwość szczeniaków jest czymś naturalnym. Są wylewne, gdy się witają, bawią i wyrażają przyjazne nastawienie. Z kolei dorosłe psy bywają hałaśliwe i nadpobudliwe, ponieważ nie zostały wychowane i nieświadomie zachęcono je do takiego postępowania. Na przykład ochoczo skaczące na ludzi szczenięta są przez nich głaskane, a potem ci sami ludzie złoszczą się, gdy pies dorośnie i nadal skacze. Tylko pies jest winny? Bzdura. Co robić, gdy pies jest nieposłuszny?
Smutne jest to, że dorosłe psy są ostro karcone za wyrażanie entuzjazmu. Na przykład zwolennicy metod siłowych w szkoleniu zalecają, by oduczać skakania: krzycząc na psa, spryskując mu pysk wodą lub sokiem z cytryny, uderzając po nosie zwiniętą w rulon gazetą albo szarpiąc za smycz. To okrutne metody w stosunku do zwierzaka, który chce ci po prostu powiedzieć: cześć.
Już Konfucjusz mówił, że nie trzeba używać siekiery, by usunąć muchę z twarzy przyjaciela.Dlaczego po prostu nie nauczyć czworonoga siadać, gdy się wita? Pies ma ADHS, jest hałaśliwy i wylewny? To da się kontrolować!
Gdy pies jest nieposłuszny…
Stosując metodę nagradzania, naucz szczeniaka lub dorosłego psa przychodzić, siadać i kłaść się. Takie komendy jak „siad” czy „leżeć” są skutecznym sposobem na prawie wszystkie kłopoty z psią aktywnością.
Zamiast mówić „Nie, nie, nie” i „NIE” na to, co nas złości w psim zachowaniu, po prostu poproś zwierzaka, by się położył, a następnie pochwal go i nagródź. Gdy posłusznie leży, nie może zarazem biegać po salonie, gonić za własnym ogonem, skakać po meblach czy samochodzie. Przejmij inicjatywę i zmień zachowanie szczeniaka, ucząc go kładzenia się na żądanie.
Zamiast karmić go z miski, wykorzystaj kulki karmy jako nagrody podczas wielu pięciosekundowych ćwiczeń w ciągu dnia. Szkol go w domu, w samochodzie i na spacerach. Zatrzymuj się co 25 m i każ mu przyjmować po kolei różne pozycje: siad-leżeć-siad-wstań-siad-leżeć. Po kilku dniach będziesz miał zupełnie innego psa.
Jeśli nieposłuszny jest zarówno pies młody, jak i starszy, to najbardziej skuteczne są proste metody polegające na pozytywnym warunkowaniu.
- Trzymaj przysmak w ręku, ale nie częstuj nim psa.
- Stój spokojnie i nie wydawaj poleceń, po prostu obserwuj, co on zrobi.
- Zapewne przedstawi cały repertuar zachowań. Będzie się kręcił, merdał ogonem, skakał, lizał cię, uderzał łapą, szczekał, aż w końcu… usiądzie lub się położy.
- Nagródź go zaraz, gdy to zrobi. Zrób duży krok i stój spokojnie z kolejnym przysmakiem w dłoni.
Powtarzaj tę sekwencję, póki pies nie będzie siadał zaraz, gdy zrobisz krok, a potem stopniowo dawaj nagrodę coraz później. Możesz liczyć „dobre pieski” – „jeden dobry piesek, dwa dobre pieski, trzy dobre pieski…”. Jeśli podopieczny wstanie, gdy liczysz, odwróć się do niego tyłem na trzy sekundy i powtórz sekwencję.
Szybko będziesz mógł doliczyć do 20 „dobrych piesków”, a twój pupil będzie siedział spokojnie i patrzył na ciebie wyczekująco. Przenoś się z pokoju do pokoju, powtarzając ćwiczenie. Podczas spaceru co 25 m zatrzymuj się, każ psu usiąść, pochwal go i nagródź. Po wydaniu w ten sposób posiłku psa – podczas długiego spaceru z zatrzymywaniem się co 25 m – twój pupil będzie spokojniejszy i bardziej skupiony.
100 powitań bez skakania
Nieposłuszny pies może powodować wiele frustracji. Warto zwrócić szczególną uwagę zwłaszcza na skakanie. Na początku naucz szczeniaka siadać, gdy się wita z ludźmi. Najpierw ćwicz siadanie na spacerze, a zwłaszcza w domu przy drzwiach wejściowych.
Potem zaproś 10 osób na psie przyjęcie szkoleniowe. Tego dnia całodzienne pożywienie zwierzaka będzie wydawane przez gości przy drzwiach wejściowych oraz na spacerze.
- Gdy pies siedzi w oczekiwaniu na powitanie pierwszych gości, pochwal go, a oni niech podadzą mu kulkę karmy.
- Potem poproś gościa, by wyszedł i zadzwonił ponownie.
- Powtarzaj ćwiczenie, aż pies powita grzecznie pierwszego gościa trzy razy z rzędu.
- Powtórz to z pozostałymi dziewięcioma. Podczas jednego szkoleniowego przyjęcia przećwiczycie zapewne ponad 100 powitań.
Następnie poproś gości, by spacerowali wokół bloku. Weź psa na smycz i chodź z nim w przeciwnym kierunku. Gdy spotkacie znajomego, każ psu usiąść. Pochwal go, gdy to zrobi, i poproś znajomego, by dał mu kulkę karmy. Po pięciu okrążeniach zaliczycie 50 powitań. A twój pies będzie umiał siadać i witać gości w domu i obcych na ulicy.
Bądź w porządku wobec pupila i upewnij się, że ma dostatecznie dużo możliwości wyszalenia się w akceptowalny sposób. Zapiszcie się na zajęcia flyballu i agility. W parku rzucaj mu piłeczkę tenisową lub frisbee i każ mu przynosić. Usankcjonuj szaleństwa: np. puszczaj mu bańki mydlane i pozwól do nich skakać. A może wyćwicz z psem skakanie na sygnał, by mógł cię obdarzyć powitalnym pocałunkiem.
Autor: Ian Dunbar, www.dogstardaily.com
Przełożyła: Magdalena Ciszewska
Psy.pl to portalu tworzony przez specjalistów, ekspertów ale przede wszystkim przez miłośników zwierząt.
Zobacz powiązane artykuły
24.11.2024
Bawisz się z psem czy go stresujesz? Sprawdź, czego lepiej nie robić!
Ten tekst przeczytasz w 5 minut
Wśród najczęściej wybieranych aktywności i zabaw, które opiekunowie psów deklarują jako formę spędzania wolnego czasu ze swoimi pupilami, znajdują się takie aktywności jak: rzucanie piłki, bieganie (czy to w formie joggingu, czy przy rowerze), zajęcia agility, flyball, pływanie. Czy to na pewno dobrze?
undefined
14.11.2024
Gryzaki dla psa – które są bezpieczne, a jakich należy unikać?
Ten tekst przeczytasz w 9 minut
Poroże jelenia, królicze ucho, a może sarnia noga? Naturalne gryzaki dla psa robią ostatnio furorę i coraz częściej podajemy je naszym pupilom. Ale czy to na pewno dobrze? Które gryzaki wybierać? Ja łączyć ich podawanie z podstawowym żywieniem? I jak to jest z tymi zębami – czy gryzaki naprawdę je czyszczą? Na te pytania odpowiada specjalistka żywienia psów i kotów Karolina Hołda!
undefined
07.11.2024
Jak pomóc zwierzętom przetrwać zimę?
Ten tekst przeczytasz w 3 minuty
Zimą, być może ze względu na święta, często odczuwamy chęć pomagania. Mroźne dni dają się we znaki bezdomnym psom - ale nie tylko im. Jak możesz pomóc zwierzętom zimą?
undefined