05.05.2015
Ksylitol niebezpieczny dla psów
Paulina Król
Ten tekst przeczytasz w 2 minuty
Dwuletnia golden retrieverka Luna przypłaciła życiem zjedzenie gumy do żucia znalezionej w domu podczas nieobecności domowników.
fot. Shutterstock
Normalnie takie znalezisko nie szkodzi psu, ale ta guma zawierała ksylitol, organiczny związek chemiczny, naturalny słodzik zastępujący cukier, który jest toksyczny dla psów.
Rodzina Samanthy Caress z Winconsin w Stanach Zjednoczonych jest zrozpaczona po stracie ukochanej golden retrieverki Luny. Wszyscy ubolewają nad tym, że nie wiedzieli wcześniej, że ksylitol, organiczny związek chemiczny, stosowany często jako zamiennik cukru, jest bardzo trujący dla psów. Dlatego postanowili podzielić się tym smutnym wydarzeniem, aby żaden inny pies nie doświadczył tego, co Luna.
Skutki ksylitolu
Po zjedzeniu gumy zawierającej ksylitol Luna bardzo źle się poczuła. Lekarz weterynarii stwierdził u niej rozległe uszkodzenia wątroby i niestety nie było dla niej ratunku. Aby ulżyć jej cierpieniu trzeba było podjąć dramatyczną decyzję o eutanazji.
Była jakby naszym pierwszym dzieckiem, częścią naszej rodziny, która dopełniła się po przyjściu na świat naszego synka Grady’ego” – powiedziała zasmucona Samantha Carres stacji KARE News.
To ważna przestroga, szczególnie dla właścicieli psów odkurzaczy, które zjadają niemal wszystko, co znajdą na swojej drodze. Ksylitol jest nie tylko składnikiem bezcukrowej gumy do żucia. Jest także stosowany w środkach do higieny jamy ustnej, jak pasty do zębów czy płyny do płukania. Można go spotkać także w niezawierających cukru witaminach, czy produktach spożywczych, jak ciasta, czekolada itp.
Wystarczy niewielka ilość ksylitolu, który powoduje wydzielanie u psa dużych ilości insuliny, aby doprowadzić do zagrażającego życiu niedoboru cukru w organizmie (hipoglikemia) i w konsekwencji do marskości wątroby.
Objawy zatrucia pojawiają się po 30-60 minutach od spożycia. Są to wymioty, słabość, chwiejność nóg, przewracanie się, drgawki. Wszystkie zatem produkty zawierające ksylitol powinny być trzymane w miejscach niedostępnych dla naszego pupila.
Była redaktor naczelna portali PSY.PL i KOTY.PL. Szczęśliwa opiekunka dwóch wyżłów włoskich – Antosi i Pinokia – oraz papugi Karola.
Zobacz powiązane artykuły
14.11.2024
Gryzaki dla psa – które są bezpieczne, a jakich należy unikać?
Ten tekst przeczytasz w 9 minut
Poroże jelenia, królicze ucho, a może sarnia noga? Naturalne gryzaki dla psa robią ostatnio furorę i coraz częściej podajemy je naszym pupilom. Ale czy to na pewno dobrze? Które gryzaki wybierać? Ja łączyć ich podawanie z podstawowym żywieniem? I jak to jest z tymi zębami – czy gryzaki naprawdę je czyszczą? Na te pytania odpowiada specjalistka żywienia psów i kotów Karolina Hołda!
undefined
01.11.2024
Dlaczego pies nie chce jeść z miski, tylko z ręki?
Ten tekst przeczytasz w 4 minuty
Psie niejadki bardzo często łączy wspólna cecha. Pokarm znajdujący się w ich misce nie jest atrakcyjny - a dokładnie to samo pożywienie podane z ręki opiekuna nagle zyskuje na atrakcyjności i jest chętnie zjadane. Skąd ta różnica? I czy zawsze wynika z rozpieszczenia ukochanego pupila? Sprawdź, jakie mogą być przyczyny!
undefined
01.09.2024
Liście spadają, waga rośnie - dlaczego pies tyje jesienią?
Ten tekst przeczytasz w 4 minuty
Wszyscy podziwiali twojego psa latem, że taki jest zgrabny i zwinny, że tak pięknie wygląda w biegu, niczym koń w galopie. Ostatnio jednak widzisz, że boki mu się nieco zaokrągliły i jakby go trochę więcej. Co się dzieje? Czy to moja wina? - myślisz. Sprawdźmy!
undefined