06.02.2018
Kong dla psa. Jak używać tej zabawki?
Magdalena Ciszewska
Ten tekst przeczytasz w 4 minuty
Kong dla psa, czyli gumowy stożek, który wypełnia się smakołykami, to absolutne „must have” właścicieli psów. Ta nie tylko sprytna zabawka, ale i sposób na zajęcie psa na dłuższy czas z korzyścią dla niego i dla opiekuna. Co warto wiedzieć o kongu dla psa?
fot. Shutterstock
Kong dla psa, czyli gumowy stożek, który napełnia się różnego rodzaju smakołykami, to przedmiot polecany zarówno przez lekarzy weterynarii, jak i behawiorystów. Oryginalny dla dorosłych psów wytwarzany jest z odpornej na gryzienie gumy kauczukowej.
Odbija się i skacze we wszystkie strony, co zaspokaja w psie instynkt pogoni. Z kolei wylizywanie z niego smakołyków działa na zwierzaka wyciszająco i pozwala mu zapanować na emocjami. Z tego powodu kong dla psa przyda się każdemu pracującemu od rana do wieczora opiekunowi. Zwierzak zostawiony na długie godziny sam w mieszkaniu odczuwa tzw. lęk separacyjny. W efekcie nudzi się, może wylizywać własne łapy albo niszczyć sprzęty i przedmioty w mieszkaniu, by się czymś zająć.
Kong dla psa rozwiąże w dużym stopniu wiele z tych problemów, bo na długi czas zajmie zwierzaka zarówno fizycznie, jak i umysłowo. W wersji dla szczeniąt wykonany jest z miękkiego lateksu, co pozwala im lżej przejść czas ząbkowania, wspomaga też rozwój mięśni odpowiedzialnych za siłę zgryzu. Co warto wiedzieć o kongu?
Kong dla psa dużego i małego
Kongi mają różne rozmiary, więc łatwo dopasować zabawkę do potrzeb naszego pupila.
W wypadku kongów dla dorosłych zwierzaków mamy do dyspozycji:
- S: dla psów do 9 kg, wielkość: ok. wys. x szer. x gł.: 7 x 4,5 x 4,5 cm
- M: dla psów od 7-16 kg, wielkość: ok. wys. x szer. x gł.: 8 x 5,5 x 5,5 cm
- L: dla psów od 13-30 kg, wielkość: ok. wys. x szer. x gł.: 10 x 6,5 x 6,5 cm
W wypadku szczeniąt wygląda to tak:
- S: dla szczeniąt do 7 kg, rozmiar: ok. wys. x szer. x gł.: 8 x 5 x 5 cm
- M: dla szczeniąt ważących 5-15 kg, rozmiar: ok. wys. x szer. x gł.: 8 x 5,5 x 5,5 cm
Czym napełnić
Do konga możemy włożyć niemal wszystko, mogą się w nim znaleźć: psia karma (zarówno sucha, jak i mokra), psie przysmaki, owoce (np. jabłko, banan, gruszka, arbuz), warzywa (marchew, zielony groszek, brokuły, ogórek), serek wiejski, mięso, psi pasztet, ryby, makaron, ryż, kasza gryczana.
Żeby pies, wyjadając smakołyki, nie przybrał przy okazji na wadze, pamiętaj o tym, by do konga wkładać część z dziennej porcji karmy, a nie napełniać go dodatkową porcją. Przysmaki nie powinny łatwo wypadać z konga, bo wtedy zabawa szybko się kończy i pies zaczyna się na nowo nudzić. Wymieszajmy więc suchą karmę z mokrą lub zaklejmy otwór psim pasztetem.
Pomysły na wypełniacze
Ugotuj marchewkę i mięso (np. z kurczaka). Marchewkę rozgnieć widelcem a mięso pokrój w drobną kostkę i wymieszaj z rozgniecioną marchewką. Mieszankę włóż do konga. Możesz też wypełnić go mieszanką białego sera, odrobiny miodu i psich przysmaków.
Węższą część konga owiń folią aluminiową, a dno napełnij psią karmą lub przysmakami, tak aby zatkały mniejszy otwór. Następnie włóż trochę mokrej psiej karmy. Resztę konga wypełnij jogurtem oraz psimi przysmakami. W duży otwór włóż psie ciastko lub kawałek suszonego mięsa. Włóż kong do zamrażalnika, aby nadzienie nie wyciekało.
Na upalne dni
Kong dla psa świetnie sprawdzi się też latem w wersji lodowej. Kroimy na mniejsze kawałki dwa obrane banany i jedno jabłko, a następnie miksujemy z 2-3 łyżkami jogurtu naturalnego. Dodajemy 2 łyżki otrębów, mieszamy i napełniamy masą kong. Wkładamy na noc do zamrażalnika i rano mamy gotowe lody dla psa, które pomogą mu przetrwać upalny dzień.
Wersja wytrawna: tuńczyka z puszki rozdrabniamy widelcem, mieszamy z pokrojoną w drobną kostką marchewką (ugotowaną lub surową), mrożonym zielonym groszkiem i jogurtem. Konga wypełniamy tuńczykową mieszanką i wkładamy do zamrażalnika.
Wyciszamy ekscytację
W czasie świąt, w okresie przedświątecznym czy podczas przygotowań do domowych uroczystości, gdy w domu wiele się dzieje, psy są szczególnie podekscytowane, bo zaburzony został naturalny rytm, do którego są przyzwyczajone i który kochają.
Możesz pupila wyciszyć, smarując wnętrze konga przed napełnieniem smakołykami np. bitą śmietaną. Nowy smak i zapach zaintrygują zwierzaka i sprawi, że z jeszcze większym zapałem zajmie się wylizywaniem.
Ważne!
Regularnie sprawdzaj, w jakim stanie jest kong twojego pupila. Jeżeli zauważysz, że zwierzak jednak zdołał go nadgryźć czy oderwać jakąś część, wymień go na nowy. Dotyczy to także każdej zabawki używanej przez twego pupila.
Absolwentka teatrologii na Uniwersytecie Jagiellońskim. Od 2005 roku sekretarz redakcji miesięcznika „Mój Pies”, a później także autorka tekstów na portalu PSY.PL. W dzieciństwie wychowywała się z suczką owczarka niemieckiego o imieniu Diana.
Zobacz powiązane artykuły
18.11.2024
5 niebezpieczeństw, które stwarzają nieodpowiedzialni opiekunowie psów
Ten tekst przeczytasz w 3 minuty
Niefrasobliwość niektórych psiarzy potrafi zadziwiać! Jakie błędy popełniają nieodpowiedzialni opiekunowie, narażając tym swojego psa na niebezpieczeństwo?
undefined
10.10.2024
Pies czuje się samotny? 5 sygnałów, że powinieneś poświęcać psu więcej uwagi
Ten tekst przeczytasz w 4 minuty
Po czym poznać, że pies czuje się samotny i potrzebuje więcej uwagi ze strony opiekuna? Oto 5 najczęstszych sygnałów, które mogą o tym świadczyć!
undefined
09.10.2024
Pies w rytmie miasta - jak zarządzać czasem między pracą, a opieką nad pupilem?
Ten tekst przeczytasz w 6 minut
Jeszcze do niedawna całkiem powszechny był pogląd, że pozostawianie psa w samotności na czas naszej pracy jest dla niego męczarnią – a na posiadanie pupila powinny decydować się tylko osoby, w których domu cały czas jest ktoś obecny. Podobne opinie można było usłyszeć o mieszkaniu z psem w bloku. Psy trzymane cały dzień w ogródku, pod okiem starszych członków rodziny czy niepracującej pani domu, miały być o wiele szczęśliwsze i lepiej “wybiegane” niż ich miastowi współplemieńcy. Czasy jednak się zmieniły…
undefined