23.01.2021
Karma dla dużego psa. Jak wybrać karmę dla psa rasy olbrzymiej?
Aleksandra Prochocka
Ten tekst przeczytasz w 2 minuty
Jak karmić dorosłego psa rasy dużej i olbrzymiej? Sprawdź, jakie dodatki powinna zawierać najlepsza karma dla dużego psa!
fot. Shutterstock
Opiekunowie psów ras olbrzymich muszą sprostać niejednemu wyzwaniu. Ich psiaki nie tylko wymagają szczególnej dbałości o zdrowie, ale także specjalnej diety. Jakie składniki powinna zawierać karma dla dużego psa, by zapewniła pupilowi wszystko, czego psiak potrzebuje?
Karma dla dużego psa
Karmy opisywane przez producentów jako „giant breed”, „large” lub „maxi” to diety stworzone z myślą o specyficznych potrzebach psów ras olbrzymich – czyli takich, których masa ciała przekracza 40 kg. Karmy te zawierają właściwą dla takich psów koncentrację składników pokarmowych, odpowiednią zawartość tłuszczu, białka i dawkę kalorii oraz przeróżne dodatki wspomagające pracę stawów. Na co zwrócić uwagę, wybierając dietę dla olbrzymiego psa?
Sucha karma dla dużego psa
W żywieniu psów ras olbrzymich największym wyzwaniem jest utrzymanie odpowiedniej masy ciała czworonoga i dbałość o jego układ ruchu. Wśród dużych zwierzaków powszechne są bowiem zwyrodnienia stawów, dysplazja bioder, łokci i zerwania więzadeł. Z tego względu karma dla dużego psa nie powinna być wysokokaloryczna. Z drugiej strony dieta o niskiej zawartości składników odżywczych wymagać będzie znacznie większego dawkowania. Mając pod opieką psiego olbrzyma, należy więc zwrócić uwagę na skład analityczny produktu znajdujący się na jego opakowaniu. Zawartość białka w suchej karmie dla zdrowego, dorosłego psa dużej rasy wynosić powinna 25-35%, a zawartość tłuszczu około 15%. Warto także, by dieta wzbogacona była o włókno pokarmowe – około 3%. Wśród produktów dla ras olbrzymich znajdziemy także diety typu light, odpowiednio zbilansowane karmy dla szczeniąt oraz karmy dla seniorów.
Każda dobra karma dla psa powinna składać się przede wszystkim ze składników pochodzenia zwierzęcego – mięsa, podrobów i tłuszczu. Wysokiej jakości karma sucha powinna charakteryzować się także niską zawartością węglowodanów, które stanowią przede wszystkim źródło łatwo dostępnych kalorii i które nie zawierają zbyt wielu wartościowych dla psa składników.
Mokra karma dla dużego psa
Karmienie olbrzymiego psa mokrą karmą to ogromny wydatek. Jednak wielu opiekunów psów chce włączyć do diety swojego pupila także pokarm wilgotny i podawać go przynajmniej okazjonalnie. W sklepach zoologicznych nie znajdziemy jednak zbyt wielu mokrych karm przeznaczonych dla czworonogów dużych ras. Poszukując mokrej karmy dla ogromnego psa, powinniśmy więc wybierać produkty o dużej zawartości mięsa, jak najmniejszym udziale węglowodanów w składzie i dbać o prawidłowe dawkowanie.
Jakie dodatki powinna zawierać karma dla psa rasy olbrzymiej?
Dieta psa rasy dużej i olbrzymiej powinna być wzbogacona o substancje wspomagające pracę stawów. Należą do nich przede wszystkim glukozamina i chondroityna – to właśnie one powinny znaleźć się w składzie karmy dużego psa. Cennym składnikiem, który powinien znaleźć się w produkcie dla psów olbrzymich, jest także olej z łososia, stanowiący źródła kwasów omega-3, które zmniejszają stany zapalne w organizmie czworonoga. Dietę psa narażonego na dysplazję i zwyrodnienia stawów warto także dodatkowo uzupełniać o MSM, kwas hialuronowy i kolagen.
Specjalista do spraw żywienia psów, zoopsycholog, wolontariusz w Schronisku na Paluchu. Absolwentka studiów magisterskich na Wydziale Nauk o Zwierzętach, SGGW.
Zobacz powiązane artykuły
14.11.2024
Gryzaki dla psa – które są bezpieczne, a jakich należy unikać?
Ten tekst przeczytasz w 9 minut
Poroże jelenia, królicze ucho, a może sarnia noga? Naturalne gryzaki dla psa robią ostatnio furorę i coraz częściej podajemy je naszym pupilom. Ale czy to na pewno dobrze? Które gryzaki wybierać? Ja łączyć ich podawanie z podstawowym żywieniem? I jak to jest z tymi zębami – czy gryzaki naprawdę je czyszczą? Na te pytania odpowiada specjalistka żywienia psów i kotów Karolina Hołda!
undefined
07.11.2024
Jak pomóc zwierzętom przetrwać zimę?
Ten tekst przeczytasz w 3 minuty
Zimą, być może ze względu na święta, często odczuwamy chęć pomagania. Mroźne dni dają się we znaki bezdomnym psom - ale nie tylko im. Jak możesz pomóc zwierzętom zimą?
undefined
16.10.2024
Ludzkie choroby, na które chorują też psy
Ten tekst przeczytasz w 3 minuty
Wbrew pozorom organizm psa jest bardzo podobny do naszego. Z tego względu typowe, ludzkie choroby można spotkać także u psów!
undefined