30.09.2017
Jak zajmować się psem leniem?
Aleksandra Więcławska
Ten tekst przeczytasz w 2 minuty
Uwielbia spać i jeść, i najchętniej nie ruszałby się z wygodnej kanapy. To opis twojego psa? Koniecznie przeczytaj ten tekst!
fot. Shutterstock
Leń uwielbia spać i jeść. Da się wytarmosić i będzie najbardziej przymilnym psem świata, jeśli tylko nie będziesz od niego wymagać aktywności fizycznej. A najlepiej niczego, bo najważniejszy jest dla niego święty spokój.
Spacer musi być
W wypadku lenia nie obejdzie się bez codziennego, aktywnego spaceru. I nie chodzi tu o szybkie wyjście na siku, tylko o spacer w pełnym tego słowa znaczeniu – minimum godzinny, z małą sesją szkoleniową, zabawą z innymi psami. Musisz się zmobilizować (tak, właśnie ty) i każdego dnia (czy deszcz, czy śnieg) ściągnąć lenia z kanapy i udać się na przechadzkę. Gdy stanie się to rutyną, wszystkim będzie łatwiej.
Być może się zdziwisz, ale nawet w największym leniu może drzemać sportowy duch. Daj mu się tylko rozwinąć! Nienawidzi biegać? W porządku, zobacz, jak się zachowa na długiej pieszej wycieczce. Nie jest fanem frisbee? OK, a co powie na tor agility? A może w ogóle aktywność fizyczna nie jest jego mocną stroną? Spróbujcie pobawić się w takim razie w rally-o!
Jaki pies, taki pan?
Zachowaj ostrożność, jeśli masz psa ze skróconą kufą (buldoga angielskiego albo mopsa) lub z dużą nadwagą. Nie wyciągaj takiego zwierzaka na dwór w gorące dni (wybierz wtedy wieczór lub wczesny ranek) i wszelki wysiłek fizyczny dawkuj stopniowo. Jeśli masz wątpliwości, poradź się lekarza weterynarii.
W innym wypadku weź się w garść i razem zacznijcie się ruszać! Często okazuje się, że jaki pies, taki pan, więc leniwy pies oznacza nie mniej leniwego pana… Żadnemu z was ruch na świeżym powietrzu na pewno nie zaszkodzi.
Certyfikowana trenerka psów (kurs ukończony w Centrum Kynologicznym Canid). Ukończyła też liczne kursy i uczestniczyła w kilkunastu seminariach z zakresu zachowania, żywienia i opieki nad psami.
Zobacz powiązane artykuły
14.11.2024
Gryzaki dla psa – które są bezpieczne, a jakich należy unikać?
Ten tekst przeczytasz w 9 minut
Poroże jelenia, królicze ucho, a może sarnia noga? Naturalne gryzaki dla psa robią ostatnio furorę i coraz częściej podajemy je naszym pupilom. Ale czy to na pewno dobrze? Które gryzaki wybierać? Ja łączyć ich podawanie z podstawowym żywieniem? I jak to jest z tymi zębami – czy gryzaki naprawdę je czyszczą? Na te pytania odpowiada specjalistka żywienia psów i kotów Karolina Hołda!
undefined
07.11.2024
Jak pomóc zwierzętom przetrwać zimę?
Ten tekst przeczytasz w 3 minuty
Zimą, być może ze względu na święta, często odczuwamy chęć pomagania. Mroźne dni dają się we znaki bezdomnym psom - ale nie tylko im. Jak możesz pomóc zwierzętom zimą?
undefined
16.10.2024
Ludzkie choroby, na które chorują też psy
Ten tekst przeczytasz w 3 minuty
Wbrew pozorom organizm psa jest bardzo podobny do naszego. Z tego względu typowe, ludzkie choroby można spotkać także u psów!
undefined