15.02.2024
Jak psy widzą świat? Poznaj zdolności psiego wzroku!
Aleksandra Prochocka
Ten tekst przeczytasz w 3 minuty
Jakimi zmysłami kierują się psy, poznając świat? Czy tylko węch jest ważny dla czworonogów? Odkryj tajemnice psiego wzroku i dowiedz się, jak psy widzą świat!
fot. Shutterstock
Ludzie określani są od zawsze jako wzrokowcy. Nie ma co do tego żadnych wątpliwości – wzrok jest naszym głównym zmysłem, dzięki któremu postrzegamy otaczający nas świat. Natomiast psy jednoznacznie kojarzą nam się z nieporównywalnymi zdolnościami do wyczuwania i rozróżniania zapachów. Od dawna były utożsamiane z niesamowitym węchem, dzięki któremu poznają swoje otoczenie. Jednak czy to właśnie węch jest ich głównym zmysłem? Dowiedz się, jak psy widzą świat!
Psi wzrok – czy na pewno gorszy od ludzkiego?
Przyjęło się mówić, że psi wzrok jest gorszy od ludzkiego. Nie jest to jednak całkowicie prawdą! Owszem, ostrość widzenia psów na dużych odległościach jest zdecydowanie mniejsza niż u człowieka. Psy widzą także o wiele mniej kolorów niż ludzie – między innymi nie potrafią rozróżniać czerwonego od zielonego. Jednak psi wzrok ma kilka właściwości, których brakuje ludzkim oczom. Należy do nich między innymi dużo większa wrażliwość na światło docierające do oka, czyli zdolność widzenia nawet w bardzo ciemnym otoczeniu, oraz większa wrażliwość na ruch znajdujący się na skraju pola widzenia. Te różnice wynikają z innych przystosowań i trybu życia człowieka i psa.
Mniejsza zdolność dostrzegania szczegółów potrafi przysporzyć psom problemów. Dziwna czarna postać w wysokim kapeluszu może w pierwszej chwili nie zostać zidentyfikowana przez psa jako człowiek, a przestraszony czworonóg może ją oszczekać. Istnieją również różnice między rasami psów, wynikające z budowy ich czaszki. Psy o krótkich pyskach bywają krótkowidzami, przez co często nie są zainteresowane zabawą w aportowanie piłki – po prostu nie mogą jej dostrzec.
Zobacz, co do ciebie mówię!
Psy kierują się wzrokiem przy wzajemnej komunikacji. Ruchy i pozycja ogona, ułożenie uszu, postawa ciała – to wszystko komunikaty odczytywane wzrokiem. Konieczne są do prawidłowego zrozumienia intencji i nastroju drugiego czworonoga oraz prowadzenia z nim skutecznej interakcji. Oczywiście psy potrafią odczytać to również dzięki zapachom wydzielanym przez ich kompana. Jednak badania przeprowadzone przez francuskich badaczy dowiodły, że psy rozpoznają osobniki swojego gatunku nawet na zdjęciach, bez obecności ruchu czy zapachu. Nie myliły się w swoim wyborze niezależnie od tego, jaką rasę przedstawiało prezentowane zdjęcie.
Również w komunikacji z ludźmi psy posługują się licznymi gestami. Dla nieczułego ludzkiego nosa zapachy wydzielane przez psa podczas powitania są nieosiągalne. Psy nauczyły się więc w kontaktach z ludźmi angażować więcej wysiłku w sygnały wysyłane za pomocą części ciała niż te zapachowe. Umieją także odczytywać emocje z ludzkich twarzy. Ta zdolność psów również została zbadana przy użyciu zdjęć. Mimo że czworonogi nie mogły posiłkować się zapachem towarzyszącym ludziom przy różnych stanach emocjonalnych, prawidłowo wybierały obrazy odpowiadające zadanym emocjom.
Każdy, kto kiedykolwiek próbował nauczyć swojego psa jakiejś sztuczki, mógł zauważyć, że psy lepiej rozumieją komendy wydawane za pomocą gestów niż te głosowe. Potwierdzają to również badania. Psy są doskonałymi obserwatorami i jeśli wydawanej głosowo komendzie towarzyszyć będzie jakiś gest, to zostanie on szybciej zapamiętany niż wypowiadane słowo.
Zrozumienie, jak psy widzą świat, jest ważne we wspólnej relacji
Im lepiej zrozumiemy, jak psy widzą świat, tym nasza relacja z nimi będzie lepsza. Zarówno ludzie, którzy są opiekunami swojego ukochanego psa, jak i psi trenerzy czy sportowcy powinni zdawać sobie sprawę ze sposobu, w jaki psy postrzegają swoje otoczenie. Dzięki temu łatwiej będzie pomóc psu odnaleźć się w naszym, ludzkim świecie i zbudować z nim głęboką więź.
Specjalista do spraw żywienia psów, zoopsycholog, wolontariusz w Schronisku na Paluchu. Absolwentka studiów magisterskich na Wydziale Nauk o Zwierzętach, SGGW.
Zobacz powiązane artykuły
21.11.2024
Psi węch. Poznaj potęgę psiego nosa
Ten tekst przeczytasz w 6 minut
O tym, że psi węch jest nieporównywalnie lepszy od naszego, wiedzą wszyscy. Warto jednak zdawać sobie sprawę także z tego, że niektóre rasy psów czują więcej niż inne.
undefined
29.10.2024
Dlaczego pies liże rany?
Ten tekst przeczytasz w 3 minuty
Jako psiarz na pewno wiesz, że psy lubią lizać wszystko. A co w sytuacji, gdy pies liże swoje rany? Pozwalać mu na to, czy może jednak nie?
undefined
27.09.2024
Czy pies wie, że dziś wtorek? Głupie pytania – mądre odpowiedzi!
Ten tekst przeczytasz w 4 minuty
Między lekturą jednego a drugiego poradnika przychodzą nam czasem do głowy pytania, na które trudno znaleźć w nich odpowiedzi – a my spróbowaliśmy ich poszukać!
undefined