02.07.2018
Jak przedłużyć psu życie?
Aleksandra Więcławska
Ten tekst przeczytasz w 3 minuty
Największa wada psa jest taka, że za krótko żyje… Ale jak sprawić, byśmy mogli cieszyć się psim towarzystwem jak najdłużej?
fot. Shutterstock
Poniżej kilka porad i wskazówek, które mają wpływ na długość życia psa. Ale uwaga – potraktujcie je zdroworozsądkowo! Jak przedłużyć psu życie?
Pyszne i zdrowe
Psy z błyszczącą sierścią, piękną sylwetką i pełne energii raczej nie żywią się resztkami ze stołu. Ba, nie jedzą nawet byle jakiej karmy! Pies, który jest zdrowy i wygląda oszałamiająco, musi być dobrze karmiony. Nie zawsze oznacza to najdroższą suchą karmę – mogą to też być zróżnicowane, gotowane w domu posiłki. Jedno jest pewne – nie wierz ślepo reklamom i opisom produktów, ale przede wszystkim obserwuj wygląd i zachowanie pupila, a w razie wątpliwości konsultuj się z weterynarzem, który dobrze zna zwierzaka.
Pamiętaj, powiedzenie „jesteś tym, co jesz” działa również w stosunku do czworonogów – wpływa bowiem na jakość ich życia i tym samym na jego długość.
Komendy ratujące życie
Każdy pies musi bezwzględnie wracać na wołanie opiekuna – to komenda, która naprawdę może uratować zwierzakowi życie, i to nie raz. Nietrudno sobie bowiem wyobrazić, jak skończy się sytuacja, w której nasz rozbrykany pupil wybiega na ulicę, po której często jeżdżą samochody…
Wytłumaczenie, że „mój pies nie musi znać komend, on chodzi zawsze na smyczy”, nie ma sensu – smycz może się wyślizgnąć albo urwać. Poza „do mnie!” komendami ratującymi życie są też „stój” i „siad”.
Pierwsza pomoc i regularne badania
O tym, jak ważne jest wczesne wykrycie jakiejkolwiek choroby, nie trzeba nikomu przypominać. Obserwacja pupila, której na co dzień dokonujesz jako opiekun, ma znaczenie, ale często, gdy widać niepokojące objawy, jest już za późno… Dlatego tak ważne jest, aby weterynarz prowadzący psa przynajmniej raz w roku dokładnie go przebadał i wykonał podstawowe badania – krwi, kału, moczu, zębów itd.
Zorientuj się też, gdzie w twojej okolicy znajduje się całodobowa lecznica weterynaryjna – wszak nigdy nie wiadomo, kiedy się przyda, a w sytuacji ratowania psiego zdrowia i życia na poszukiwania może być za późno. Kartkę z adresem i numerem telefonu takiej 24-godzinnej przychodni powieś w widocznym miejscu w domu, np. na lodówce.
Gotówka na nagłe wydatki
Choroby nie da się przewidzieć, nie można się więc na nią przygotować. Także finansowo. A wydatki na leczenie w przychodni weterynaryjnej mogą być naprawdę spore… Niejeden właściciel czworonoga stawał przed dylematem, czy zapożyczyć się i dalej walczyć o życie zwierzaka, czy z powodu braku pieniędzy się poddać. W 100% nie da się na taką sytuację przygotować, ale można choć trochę się zabezpieczyć, stawiając w domu skarbonkę na nagłe psie wydatki.
Do skarbonki warto wrzucać drobne z zakupów lub wcześniej ustaloną kwotę co tydzień czy też co miesiąc. Przez większość życia psa zgromadzi się jakaś kwota, a na starość, gdy zwierzaka dopada najwięcej dolegliwości, zawartość skarbonki będzie jak znalazł.
Pielęgnacja seniorów
Starsze psy mogą być kłopotliwe, mają przecież problemy z poruszaniem się, niedowidzą, z czasem zaczynają popuszczać mocz. Rolą troskliwego właściciela jest wówczas zapewnienie im jak najlepszej opieki i poczucia bezpieczeństwa.
Odpowiednie warunki, zdrowe, lekkostrawne jedzenie, spokojne, niezbyt długie, ale za to częste spacery i przede wszystkim dużo miłości ze strony otoczenia – mogą zdziałać cuda i przedłużyć psią jesień życia!
Certyfikowana trenerka psów (kurs ukończony w Centrum Kynologicznym Canid). Ukończyła też liczne kursy i uczestniczyła w kilkunastu seminariach z zakresu zachowania, żywienia i opieki nad psami.
Zobacz powiązane artykuły
14.11.2024
Gryzaki dla psa – które są bezpieczne, a jakich należy unikać?
Ten tekst przeczytasz w 9 minut
Poroże jelenia, królicze ucho, a może sarnia noga? Naturalne gryzaki dla psa robią ostatnio furorę i coraz częściej podajemy je naszym pupilom. Ale czy to na pewno dobrze? Które gryzaki wybierać? Ja łączyć ich podawanie z podstawowym żywieniem? I jak to jest z tymi zębami – czy gryzaki naprawdę je czyszczą? Na te pytania odpowiada specjalistka żywienia psów i kotów Karolina Hołda!
undefined
07.11.2024
Jak pomóc zwierzętom przetrwać zimę?
Ten tekst przeczytasz w 3 minuty
Zimą, być może ze względu na święta, często odczuwamy chęć pomagania. Mroźne dni dają się we znaki bezdomnym psom - ale nie tylko im. Jak możesz pomóc zwierzętom zimą?
undefined
16.10.2024
Ludzkie choroby, na które chorują też psy
Ten tekst przeczytasz w 3 minuty
Wbrew pozorom organizm psa jest bardzo podobny do naszego. Z tego względu typowe, ludzkie choroby można spotkać także u psów!
undefined