19.03.2017
Przynieś piłkę! Jak nauczyć psa aportować?
psy.pl
Ten tekst przeczytasz w 2 minuty
Większość psów biegnie po rzuconą zabawkę, ale jej nie przynosi ani nie chce oddać. Nauczmy psa aportowania krok po kroku!
fot. Shutterstock
Dlaczego piłka, a nie patyk? Aportowanie kojarzy się z przynoszeniem patyka. To wygodne, bo kijki prawie zawsze są pod ręką. Ale taka zabawa jest bardzo niebezpieczna. Wiedzą coś o tym weterynarze, bo trafia do nich wiele psów, które zrobiły sobie w ten sposób krzywdę: skaleczyły się w pysk lub nawet w oko. W szalonej zabawie łatwo się też zadławić podłużnym przedmiotem. Na dodatek w pysku może utkwić drzazga.
Postępom w szkoleniu używanie patyka też nie sprzyja, bo zamiast go przynosić, pies może woleć go obgryzać. A wtedy nawet nagroda, którą dla niego przygotowaliśmy, może się okazać mniej atrakcyjna od perspektywy rozgryzienia kija w drobny mak. Dlatego do aportowania zawsze używajmy bezpiecznej gumowej zabawki – na tyle dużej, by zwierzakowi nie groziło zadławienie się, i na tyle małej, by psu było wygodnie ją nosić w pysku.
Jeśli nasz pupil przyzwyczaił się już do przynoszenia patyka, spróbujmy go zachęcić do tego, by go porzucił dla zabawki. Pokażmy mu ją najpierw w domu i bawmy się nią z nim. Na pewno od razu ją polubi!
- Pokaż psu piłeczkę, idąc raźnym marszem. Gdy się nią zainteresuje – zacznie się w nią wpatrywać i doskakiwać do niej – rzuć ją jak najdalej za siebie.
- Gdy tylko pies dogoni i złapie piłkę, zacznij uciekać biegiem, jednocześnie przywołując pupila. Zapewne nie porzuci zdobyczy, tylko będzie cię gonił z piłką w pysku.
- Gdy pies cię dogoni, odwróć się i pokaż mu smakołyk na tyle blisko, by się nim zainteresował i spróbował go sięgnąć pyskiem – upuści wtedy piłkę. Podnieś zabawkę i daj psu smakołyk.
Autor: Dorota Jastrzębowska
Psy.pl to portalu tworzony przez specjalistów, ekspertów ale przede wszystkim przez miłośników zwierząt.
Zobacz powiązane artykuły
27.03.2025
Dlaczego warto wybrać szelki bezuciskowe dla psa?
Ten tekst przeczytasz w 3 minuty
Od pewnego czasu furorę wśród psiarzy robią tak zwane szelki bezuciskowe. Na pierwszy rzut oka wydają się wyglądać podobnie do standardowych, są jednak bardziej zabudowane. Co sprawia, że są tak chętnie wybierane przez psich opiekunów? Jakie zalety wyróżniają szelki bezuciskowe dla psa? Sprawdźmy to.
undefined
05.03.2025
Tu mieszka pies! 5 sytuacji, które zdarzają się tylko w psim domu
Ten tekst przeczytasz w 3 minuty
W psim domu dzieją się naprawdę niestworzone rzeczy, niepojęte dla zwykłych śmiertelników… Na co musisz się przygotować, chcąc przygarnąć psa?
undefined
28.02.2025
Koniec ze wspólnym spaniem! Czas na legowisko - czyli jak odzyskać swoją sypialnię bez łamania psiego serca
Ten tekst przeczytasz w 6 minut
Czy twój pies uważa twoje łóżko za swoją osobistą posiadłość? Czy budzisz się rano na skrawku materaca, podczas gdy twój czworonożny przyjaciel rozłożył się wygodnie, zajmując 90% powierzchni? Czy znasz ten szczególny rodzaj akrobatyki, kiedy próbujesz przewrócić się na drugi bok, nie budząc psa, który postanowił spać dokładnie na środku? Jeśli odpowiedziałeś "tak" na którekolwiek z tych pytań, ten artykuł jest właśnie dla ciebie!
undefined