29.08.2018
Jak na psa wpływa zmiana opiekuna?
Magdalena Olesińska
Ten tekst przeczytasz w 3 minuty
Psy bardzo przywiązują się do człowieka, dlatego wszelkie zmiany opiekuna są dla nich trudne. Mogą przeżyć to tak bardzo, że odmówią nawet jedzenia. Czasem jednak właściciela trzeba zmienić i… No właśnie, co wtedy? Jak uniknąć kłopotów?
fot. Shutterstock
Najlepiej byłoby, aby decyzja o poszerzeniu rodziny o psiego przyjaciela była dokładnie przemyślana, a nowy dom był dla niego już tym jedynym i na zawsze. Niestety nie zawsze tak się dzieje. Czasami nie mamy wpływu na zmiany, które zachodzą w życiu. Tylko jak one wpływają na zwierzę? Jak na psa wpływa zmiana opiekuna?
Jak na psa wpływa zmiana opiekuna?
To, jak pies zareaguje na nowego opiekuna, zależy od wielu czynników – na przykład od wieku psa i jego dotychczasowych doświadczeń życiowych. Aklimatyzacja w nowym miejscu jest dla zwierzęcia bardzo stresującym doświadczeniem. Jeśli pies przed zmianą był (w poprzednim domu) szczęśliwy, to tym bardziej przeżyje nową sytuację.
Psy często cierpią na różnego rodzaju lęki czy nawet depresję, gdy tęsknią. A będą tęsknić nie tylko za opiekunem, ale też za starym otoczeniem. Nawet czworonogi, które wcześniej nie doświadczyły niczego dobrego ze strony ludzi, również będą potrzebowały czasu, aby dostosować się do nowego opiekuna, dlatego na początku mogą przejawiać oznaki strachu, a nawet agresji.
Jak pomóc psu dostosować się do nowego miejsca?
Zmiana miejsca zamieszkania jest dla psa stresującym doświadczeniem, ale są pewne rzeczy, które mogą zrobić nowi opiekunowie, aby ułatwić psu dostosowanie się do nowego domu.
Jeśli jest to w ogóle możliwe, dobrze byłoby jeszcze przed przeprowadzką psa zorganizować spotkanie zapoznawcze, w którym uczestniczy nowa rodzina i ta obecna. Wtedy zwierzę będzie czuło się bezpieczniej.
Przygotowując się na przybycie psa, warto umieścić jego legowisko w cichym zakątku domu – gdzieś, gdzie pies będzie mógł się schować, jeśli tylko poczuje niepokój czy – po prostu – taką potrzebę. Warto też zadbać o to, aby przynajmniej na początku zwierzę karmione było takim samym jedzeniem, jak w poprzednim miejscu zamieszkania – z czasem stopniowo można wprowadzać zmiany żywieniowe. Również zabawki, którymi psiak wcześniej się bawił, ułatwią mu przystosowanie się do nowego domu.
Rozważając ten wielki dzień przeprowadzki, lepiej zaplanować wprowadzenie psa do mieszkania w godzinach porannych – czworonogi są bardziej niespokojne w nocy. Kiedy pies już przybędzie, zabierz go na wycieczkę po okolicy, aby mógł zapoznać się z nieznanym mu dotąd otoczeniem. Najważniejsze jest jednak to, aby dać swojemu pupilowi czas i być w stosunku do niego cierpliwym – przystosowanie się do nowego domu może zając mu tygodnie, a nawet miesiące. To, jak szybko pies przywyknie do zmian, zależy od jego wieku i przeszłości – szczenięta znacznie szybciej się adaptują niż starsze zwierzęta czy psy po przejściach.
Czy mój pies tęskni za poprzednim opiekunem?
Jest to możliwe. Istnieje wiele dowodów na to, że psy pamiętają swoich poprzednich opiekunów. Zwłaszcza jeśli łączyła je z nimi silna, emocjonalna więź. Mogą wtedy odmawiać jedzenia czy zabawy. Psu, który tęskni, musisz dać czas. Okazuj mu dużo uwagi – pamiętaj jednak, by zachować w tym pewien umiar. Zabieraj go na spacery, baw się z nim, a z czasem zacznij uczyć nowych komend.
Czy mogę zmienić psu imię?
Nadanie psu nowego imienia może być dobrym pomysłem. Jeśli zwierzę jest po przejściach, będzie to dla niego korzystne i łatwiej będzie mu się dostosować do nieznanego mu dotąd otoczenia. Coś na zasadzie: nowe życie, nowi właściciele, to i nowe imię. Jeśli zdecydujesz się zmienić psu imię, pamiętaj, aby robić to powoli i być przy tym cierpliwym.
Jak na psa wpływa zmiana opiekuna? Niewątpliwie jest to dla niego stresujące przeżycie. Jednak czas, wyrozumiałość i ogrom miłości ze strony nowego opiekuna sprawią, że czworonóg przystosuje się do nowego otoczenia. Wcześniej czy później na pewno będziecie stanowić świetny duet!
Zobacz powiązane artykuły
03.12.2024
Szelki czy obroża – co jest lepsze dla psa? Wyjaśnia zoofizjoterapeuta
Ten tekst przeczytasz w 6 minut
Odwieczny dylemat psiarzy – co będzie dla psa lepsze? Szelki czy obroża? Co założyć szczeniakowi, a co psu ze skróconym pyskiem? Z pomocą zoofizjoterapeuty rozwiewamy wszystkie wątpliwości!
undefined
02.12.2024
Jak wybrać idealną zabawkę dla psa? Podpowiadamy!
Ten tekst przeczytasz w 7 minut
W sklepach znajdziemy niezliczone rodzaje sznurków, piłek, pluszaków i gumowych zabawek dla psów. Co z tego wybrać dla naszego pupila?
undefined
02.12.2024
4 kluczowe pytania, które musisz sobie zadać przed wyborem rasy psa
Ten tekst przeczytasz w 3 minuty
Decyzja o adopcji bądź zakupie psa to nie wszystko. Równie ważny jest wybór rasy psa, ponieważ to wpłynie na Twoje życie oraz na komfort nowego pupila. Wybierając psa, nie można kierować się wyłącznie wyglądem, lecz także temperamentem czworonoga, jego wielkością, warunkami mieszkaniowymi, stylem życia oraz możliwościami finansowymi. Każda rasa psa ma inne potrzeby, zarówno pod względem ruchu, jak i pielęgnacji, co sprawia, że decyzja ta wymaga dokładnego przemyślenia.
undefined