05.02.2019
Jak dobrać rozmiar posłania, budy czy obroży dla psa?
psy.pl
Ten tekst przeczytasz w 3 minuty
Właściciele psów często kupują im budy czy posłania o numer większe - aby miały większy komfort. Tymczasem takie rozwiązanie wcale nie musi poprawić samopoczucia zwierzaka.
fot. Shutterstock
Jeden z moich klientów, właściciel owczarka niemieckiego, z którym często podróżował, kupił samochód typu kombi. Wydawało mu się, że w wielkim bagażniku nowego auta psu będzie wygodniej niż dotychczas, gdy leżał skulony na podłodze malucha pod przednim fotelem, obok nóg swojej pani. Jakież było jego zdziwienie, gdy się naocznie przekonał, że jego pupil wcale się nie cieszy z nowych luksusów! Przeciwnie – głośnym skomleniem daje wyraźny znak, że taki sposób podróżowania mu nie odpowiada… Ten przypadek po raz kolejny potwierdził to, co wiemy od dawna: że pies czuje się najlepiej blisko człowieka – nawet jeśli wskutek ciasnoty odczuwa pewną niewygodę, rekompensuje mu ją większe poczucie bezpieczeństwa. Jak zatem dobrać rozmiar posłania, budy czy obroży dla psa?
W dużej budzie zimniej
Podstawowym zadaniem budy jest dawanie psu schronienia. Zbyt dużej nie zdoła on ogrzać własnym ciałem, w wyniku czego nie spełni ona swojej funkcji (bud ogrzewanych raczej nie polecamy, ponieważ mogą się one przyczynić do rozregulowania systemu odpornościowego psa). Poza tym nie będzie się czuł wystarczająco przytulnie i bezpiecznie.
Wybierając budę, kierujmy się rozmiarami naszego psa w wieku dorosłym. Powinna mieć wejście na tyle duże, by mógł się do niej dostać, nieco schyliwszy głowę. W środku powinien móc stanąć, obrócić się, zwinąć w kłębek i położyć. Nie musi mieć możliwości całkowitego rozprostowania kończyn, bo w takiej pozycji śpią tylko domowe, często regularnie przegrzewane czworonogi. Orientacyjnie można przyjąć, że podłoga budy dla psa mającego ok. 60-cm w kłębie powinna mieć ok. 110-cm długości, dla zwierzaka o wysokości 50-cm – 90 cm, a dla czworonoga sięgającego 40 cm – 70 cm.
Jak dobrać rozmiar klatki?
Plastikowe transportery, w których przewozimy psa samolotem, autem lub pociągiem, powinny być o pół numeru lub o numer mniejsze od rozmiaru budy. Nasz podopieczny przebywa przecież w nich jednorazowo najwyżej kilka godzin, a mniejszy transporter można łatwiej i taniej przewozić. Należy jednak pamiętać o tym, by wcześniej zapewnić psu długi spacer.
Jak dobrać rozmiar posłania?
Posłanie powinno mieć większą powierzchnię niż podłoga budy, bo pies w domu sypia zazwyczaj w swobodniejszych pozycjach. Powinniśmy to uwzględnić, zwłaszcza kupując posłanie ze ściankami. Legowisko typu ponton może być nieco mniejsze.
Jak dobrać rozmiar kagańca?
Dobranie odpowiedniego rozmiaru jest szczególnie ważne podczas wyboru kagańca. Lepiej nie kupować go na oko, lecz zrobić przymiarkę. Jego długość powinna być taka, by po założeniu od końca kagańca do czubka nosa pozostała odległość 1-2 cm, a średnica taka, by nie przesuwał się na kufie, lecz by pies miał możliwość otworzenia pyska. Za mały kaganiec uniemożliwia mu ziajanie (podobnie jak kaganiec elastyczny), a więc chłodzenie ciała. Zbyt duży jest natomiast niewygodny – podobnie jak dla nas za luźne buty. Poza tym łatwo spada… Można już kupić kagańce o specjalnym kształcie, umożliwiające szerokie otwieranie pyska – wyglądają one na duże, ale są bezpieczne i dobrze spełniają swoją funkcję.
Jak dobrać rozmiar obroży?
Wszelkie obroże należy dopasować tak, by po założeniu można było pod nie wsunąć dwa palce (u małych psów – jeden).
Autor: Adam Zaremba-Czereyski
Psy.pl to portalu tworzony przez specjalistów, ekspertów ale przede wszystkim przez miłośników zwierząt.
Zobacz powiązane artykuły
27.03.2025
Dlaczego warto wybrać szelki bezuciskowe dla psa?
Ten tekst przeczytasz w 3 minuty
Od pewnego czasu furorę wśród psiarzy robią tak zwane szelki bezuciskowe. Na pierwszy rzut oka wydają się wyglądać podobnie do standardowych, są jednak bardziej zabudowane. Co sprawia, że są tak chętnie wybierane przez psich opiekunów? Jakie zalety wyróżniają szelki bezuciskowe dla psa? Sprawdźmy to.
undefined
05.03.2025
Tu mieszka pies! 5 sytuacji, które zdarzają się tylko w psim domu
Ten tekst przeczytasz w 3 minuty
W psim domu dzieją się naprawdę niestworzone rzeczy, niepojęte dla zwykłych śmiertelników… Na co musisz się przygotować, chcąc przygarnąć psa?
undefined
28.02.2025
Koniec ze wspólnym spaniem! Czas na legowisko - czyli jak odzyskać swoją sypialnię bez łamania psiego serca
Ten tekst przeczytasz w 6 minut
Czy twój pies uważa twoje łóżko za swoją osobistą posiadłość? Czy budzisz się rano na skrawku materaca, podczas gdy twój czworonożny przyjaciel rozłożył się wygodnie, zajmując 90% powierzchni? Czy znasz ten szczególny rodzaj akrobatyki, kiedy próbujesz przewrócić się na drugi bok, nie budząc psa, który postanowił spać dokładnie na środku? Jeśli odpowiedziałeś "tak" na którekolwiek z tych pytań, ten artykuł jest właśnie dla ciebie!
undefined