02.06.2019
Chcesz stworzyć idealny ogród dla psa? Oto kilka inspiracji!
Aleksandra Prochocka
Ten tekst przeczytasz w 5 minut
Dysponujesz dużym ogrodem i nie wiesz, jak zagospodarować teren? Oto kilka inspiracji, dzięki którym stworzysz idealny ogród dla psa!
Posiadanie przydomowego ogrodu, nawet małego, to ogromna wygoda dla opiekunów psów. Jednak wiele czworonogów zamkniętych na ograniczonym terenie po prostu koszmarnie się nudzi… Jak sprawić, by ogród dla psa był miejscem nie tylko bezpiecznym, ale również niesamowicie ciekawym?
Bezpieczeństwo przede wszystkim!
Jeśli chcesz stworzyć idealny ogród dla psa, przede wszystkim zadbaj o bezpieczeństwo czworonoga. Ogrodzenie terenu powinno uniemożliwić psu ucieczkę i zabezpieczyć ogród przed odwiedzinami nieproszonych gości. W tym celu konieczna będzie podmurówka, która zapobiegnie podkopom oraz wysoki (minimum 2 metry) płot, którego psiak nie da rady przeskoczyć. Również furtka i brama wjazdowa powinny być dokładnie zabezpieczone, by uniemożliwić ciekawskiemu czworonogowi przeciśnięcie się pod spodem.
Ogrodzenie nie powinno kończyć się w ostry sposób! Ostre, wystające elementy ogrodzenia stwarzają śmiertelne ryzyko dla zwierząt, które będą próbowały je przeskoczyć. Podczas takiej próby mogą nadziać się na płot, rozerwać brzuch i umrzeć w męczarniach. Ta informacja może być szczególnie ważna w przypadku ogrodów usytuowanych w okolicy lasów, w których żyją jelenie lub łosie. Te zwierzęta zdolne są do pokonania naprawdę wysokich przeszkód, jednak zdarza im się ginąć właśnie w taki sposób.
Zwróć uwagę także na to, jakie rośliny hodujesz w ogrodzie i jakich nawozów używasz do ich pielęgnacji. Niektóre z nich mogą być bardzo szkodliwe dla czworonogów!
Idealny ogród dla psa – strefa zapachów
Węszenie to najlepsze zajęcie dla psa. Nie tylko zaspokaja jego potrzebę eksploracji, ale także zmusza psi mózg do pracy i męczy go bardziej niż aktywność fizyczna. Warto więc wydzielić w ogrodzie strefę, w której okazjonalnie będą pojawiały się nowe, ciekawe zapachy. Może to być gałąź przywieziona z lasu, otrzymane od sąsiadki kartonowe pudełko, w którym lubiły spać jej koty, czy nawet sterta suchych liści zgarnięta z miejskiego parku. Ograniczeniem jest wyłącznie wyobraźnia opiekuna. By strefa zapachów była wciąż atrakcyjna dla psiaków, należy zmieniać jej wystrój możliwie jak najczęściej.
Idealny ogród dla psa – przeszkody terenowe
Przez określenie „przeszkody terenowe” nie należy w tym kontekście rozumieć takich sprzętów jak hopki do agility. Wyposażenie ogrodu powinno być jak najbardziej naturalne i zachęcać psa do samodzielnego wchodzenia w różne miejsca. W tym celu idealnie sprawdzą się podwyższenia zrobione z palet, na których psiak będzie mógł się ułożyć i obserwować teren z podwyższenia. Szerokie, zwalone pnie lub kilka ściętych pieńków ustawionych obok siebie również mogą stanowić ciekawy, naturalny element ogrodu i zachęcać psa do samodzielnej eksploracji. Do budowy przeszkód można wykorzystać praktycznie wszystko – drewniane skrzynki po owocach, stare opony, deski, a nawet fragmenty starych mebli.
Idealny ogród dla psa – nie tylko równo skoszony trawnik
Jeśli regularnie kosisz trawę w ogrodzie, następnym razem rozważ pominięcie części trawy. Taka ogrodowa mini-łąka będzie wspaniałym urozmaiceniem terenu dla psa. Możesz użyć jej do różnych zabaw z pupilem, między innymi chowania smaczków lub zabawek, które psiak będzie musiał wywęszyć. Wyższa trawa to także miejsce, w którym chętnie mieszkają koniki polne lub motyle – wprowadzenie takiej odrobiny życia do ogrodu na pewno ożywi teren i zachęci psa do większej aktywności.
Idealny ogród dla psa – woda, woda, woda!
Większość psów uwielbia zamoczyć się w wodzie w upalny dzień. Jeśli twój ogród jest wystarczająco duży, możesz zbudować w nim oczko wodne, do którego będą miały wstęp twoje czworonogi. Koniecznie zadbaj, by psiaki miały możliwość łatwego wydostania się z wody, a głębokość w żadnym miejscu nie przekraczała wysokości w kłębie twojego czworonoga. W ten sposób ograniczysz ryzyko groźnego wypadku.
Jeśli nie masz możliwości zbudowania w ogrodzie trwałego oczka wodnego lub nie masz ochoty czy czasu na dbanie o jego stan, idealnym wyjściem będzie postawienie w ogrodzie starej, bezodpływowej wanny lub zakup basenu przeznaczonego dla psów. W chłodniejsze dni możesz wypełnić wannę piłkami (tzw. „suchy basen”), by zapewniała psu frajdę na różne sposoby i przez cały rok.
Idealny ogród dla psa – strefa kopania
Każdy, kto ma ogród i psa wie, że to połączenie zawsze kończy się głębokimi dołami w ziemi. Kopanie dziur jest naturalnym zajęciem dla psa i niesie za sobą wiele korzyści zdrowotnych. Angażowane przy tej aktywności mięśnie psa mają okazję się wzmocnić, a sam psiak w bezpieczny sposób może zaspokoić swój instynkt łowiecki. Warto więc wyznaczyć w ogrodzie strefę, w której czworonóg będzie mógł kopać do woli. W tym celu najlepiej nada się miejsce wybrane przez psa – wyczuwa on pod ziemią ekscytujący zapach kretów i myszy, więc odwiedzenie go od kopania w wybranym miejscu może być bardzo trudne. Najlepiej więc dostosować się do potrzeb czworonoga, a rabatkę z kwiatkami przenieść w drugi kąt ogrodu i odpowiednio zabezpieczyć przed psem.
Strefę kopania można także specjalnie uatrakcyjnić, zakopując w ziemi kilka ulubionych psich przysmaków lub pysznego gryzaka. Początkowo warto przykrywać smaczek niewielką ilością ziemi i stopniowo zwiększać głębokość, na jakiej będzie ukryty.
Inspiracje z placu zabaw dla dzieci
Jeśli nie chcesz bawić się w samodzielne konstruowanie ogrodowego wyposażenia dla pupila albo konstrukcja z palet i opon godzi w twój zmysł estetyki, możesz rozważyć kupno gotowych sprzętów przeznaczonych dla dzieci. Plastikowa piaskownica w kształcie muszli idealnie sprawdzi się w roli basenu dla małych i średnich zwierzaków. Natomiast plastikowe zjeżdżalnie z bezpiecznymi schodkami i szerokimi podestami mogą stanowić ciekawy element wystroju ogrodu, z którego skorzystają nie tylko czworonożne pociechy. Pamiętaj, by wielkość i solidność takich konstrukcji dopasować do wagi i sprawności psa!
Nawet idealny ogród dla psa nie zastąpi spacerów!
Należy pamiętać, że nawet najwspanialszy ogród nie zastąpi psu spacerów! Pies pozbawiony spacerów nie tylko koszmarnie się nudzi. Zamknięcie psa na całe życie w ogrodzie może nieść za sobą poważne konsekwencje dla jego psychiki! Dlatego zabieraj psa na spacer codziennie – może to być zarówno długa, kilkugodzinna wyprawa, jak i szybka przechadzka po okolicy. Ważne, by przynajmniej raz dziennie psiak opuścił ogrodzenie i miał kontakt ze światem zewnętrznym.
Specjalista do spraw żywienia psów, zoopsycholog, wolontariusz w Schronisku na Paluchu. Absolwentka studiów magisterskich na Wydziale Nauk o Zwierzętach, SGGW.
Zobacz powiązane artykuły
14.11.2024
Gryzaki dla psa – które są bezpieczne, a jakich należy unikać?
Ten tekst przeczytasz w 9 minut
Poroże jelenia, królicze ucho, a może sarnia noga? Naturalne gryzaki dla psa robią ostatnio furorę i coraz częściej podajemy je naszym pupilom. Ale czy to na pewno dobrze? Które gryzaki wybierać? Ja łączyć ich podawanie z podstawowym żywieniem? I jak to jest z tymi zębami – czy gryzaki naprawdę je czyszczą? Na te pytania odpowiada specjalistka żywienia psów i kotów Karolina Hołda!
undefined
07.11.2024
Jak pomóc zwierzętom przetrwać zimę?
Ten tekst przeczytasz w 3 minuty
Zimą, być może ze względu na święta, często odczuwamy chęć pomagania. Mroźne dni dają się we znaki bezdomnym psom - ale nie tylko im. Jak możesz pomóc zwierzętom zimą?
undefined
16.10.2024
Ludzkie choroby, na które chorują też psy
Ten tekst przeczytasz w 3 minuty
Wbrew pozorom organizm psa jest bardzo podobny do naszego. Z tego względu typowe, ludzkie choroby można spotkać także u psów!
undefined