07.02.2017
Wybuchy nagromadzonej energii
Redakcja Portalu
Ten tekst przeczytasz w 1 minutę
podpis pod obrazkiem
Witam. Mam 4-miesięczną suczkę rasy chow-chow. Od mniej więcej miesiąca suczka ma dziwne napady, jakby wybuchy nagromadzonej energii. Zaczyna biegać bardzo szybko po mieszkaniu, nie zwracając większej uwagi na przeszkody. W momencie próby uspokojenia przejawia agresję w stosunku do mnie – swojej właścicielki, atakuje także innych członków rodziny, mimo iż nawet do niej nie podchodzą. Od jakiegoś czasu zaobserwowałam, że ma też takie napady podczas spacerów, jednak wtedy są one bardziej agresywne. Wręcz kipi z niej agresja, gryzie smycz, nie pozwala się w żaden sposób dotknąć. Na dworze zaczyna się to wtedy, gdy wchodzimy na ulicę z kilkoma głośno szczekającymi psami. Słyszałam, że mogą być to napady lękowe, jednak nie wiem, jak mam postępować podczas tych napadów. Zostałam już kilka razy ugryziona w ręce, w nogi (podarte spodnie). Dziadek został ugryziony do krwi. Bardzo potrzebuję Pani porady. Pozdrawiam, Malwina
Myślę, że jest mniej więcej tak, jak to wygląda. W tym wieku szczeniaki nabierają mnóstwo energii i muszą się nauczyć samokontroli. Opis zachowania suczki nie wskazuje na lękliwość, ale oczywiście spacer jest pobudzający i może być jednocześnie niepokojący, co tylko utrudnia jej panowanie nad emocjami. Czas najwyższy wprowadzić w życie z psem zasady, które muszą bezwzględnie obowiązywać.
Wcale nie należy jej traktować jak przedszkolaka, w psim stadzie powoli musiałaby się liczyć z ograniczeniami (np. dorosłe osobniki broniłyby przed nią jedzenia, czego nie robią wobec młodszych szczeniąt). Dobrym środkiem mogłaby być regularna praca szkoleniowa (siad, waruj, zostań) bez przymusu, ale z bezwzględną konsekwencją. Konsekwencja jest konieczna, aby nasze zachowanie było dla psa czytelne.
Redakcja portalu Psy.pl
Zobacz powiązane artykuły
24.03.2025
Masz dojrzałego psa? Koniecznie zadbaj o jego zdrowie!
Ten tekst przeczytasz w 3 minuty
Psiaki, które ukończyły 7 lat, potrzebują specjalnej troski. Jak sprawić, by jak najdłużej cieszyły się dobrym zdrowiem i kondycją?
undefined
24.03.2025
Czy twój pies się stresuje? Poznaj sygnały, które o tym świadczą
Ten tekst przeczytasz w 3 minuty
Psy w stresujących sytuacjach często mają widoczne białka oczu, spięte mięśnie; mogą nerwowo dyszeć, odwracać głowę. Po czym jeszcze poznać, że twój pies się stresuje?
undefined
09.12.2024
Jak spacerować z psem?
Ten tekst przeczytasz w 5 minut
Po co psu spacer? Jak często wyprowadzać czworonoga? Sprawdź, co musisz wiedzieć o tym, jak spacerować z psem!
undefined