02.01.2019
Pies na wszystko szczeka. Co robić?
Redakcja Portalu
Ten tekst przeczytasz w 1 minutę
fot. Shutterstock
Pies szczeka na rowerzystów ,osoby biegające , starszych mężczyzn i czasem kobiety , nastolatków (szczególnie płci męskiej) ,inne psy i obszczekuje wszystkich ,którzy głośniej się zaśmieją czy kaszlną ,szczególnie takie zachowanie u suni można zaobserwować na spacerze wieczornym . Niezbyt pomagają komendy (pomimo tego , że w innych sytuacjach na nie reaguje ) , staram się skupić jej uwagę na mnie ale niezbyt taka ,,taktyka” działa
Co robić ?
Wygląda na to, że problemem nie jest samo szczekanie (to tylko objaw), ale ogromne emocje, które pies ciągle odczuwa i sam nie potrafi nad nimi zapanować. Jego niepokój wzrasta wieczorem i to nie dziwi – wiele psów tak ma. Zwykłe próby skupienia uwagi czy też wydawanie komend tu nie pomoże, bo pracujemy nie nad samym zachowaniem (szczekanie), ale nad emocjami, które to zachowanie wywołują (lęk przed różnymi obiektami, ekscytacja).
Czy piesek jest na smyczy podczas tych spacerów, czy może samodzielnie podbiegać do tych osób? Lepiej, by był na smyczy, aby można było zapobiegać bezpośrednim „atakom”. Najpierw należałoby popracować z oddali nad spokojnym zachowaniem, to znaczy po ciemku wychodzić w miejsca, gdzie nie ma ludzi ani rowerów. Gdy uda się w samotności wypracować spokojne „siad”, „łapa” czy kilka innych komend, a także spokojne spacerowanie, można przejść do miejsca, gdzie obiekty są widoczne, ale z bardzo daleka. Stopniowo, gdy pies dobrze reaguje, można zwiększać poziom trudności. „Trudne” obiekty można wprowadzać etapami, po kolei, zapraszając najpierw do współpracy znajomego rowerzystę.
Warto, zamiast karmić psa w domu, zabrać całą porcję na spacer i tam wydawać całą kolację, nagradzając za spokój. Na wszystko jednak potrzeba czasu i cierpliwości.
Polecamy także ten artykuł: https://www.psy.pl/sposoby-na-szczekajacego-psa/.
Zobacz powiązane artykuły
14.11.2024
Gryzaki dla psa – które są bezpieczne, a jakich należy unikać?
Ten tekst przeczytasz w 9 minut
Poroże jelenia, królicze ucho, a może sarnia noga? Naturalne gryzaki dla psa robią ostatnio furorę i coraz częściej podajemy je naszym pupilom. Ale czy to na pewno dobrze? Które gryzaki wybierać? Ja łączyć ich podawanie z podstawowym żywieniem? I jak to jest z tymi zębami – czy gryzaki naprawdę je czyszczą? Na te pytania odpowiada specjalistka żywienia psów i kotów Karolina Hołda!
undefined
07.11.2024
Jak pomóc zwierzętom przetrwać zimę?
Ten tekst przeczytasz w 3 minuty
Zimą, być może ze względu na święta, często odczuwamy chęć pomagania. Mroźne dni dają się we znaki bezdomnym psom - ale nie tylko im. Jak możesz pomóc zwierzętom zimą?
undefined
16.10.2024
Ludzkie choroby, na które chorują też psy
Ten tekst przeczytasz w 3 minuty
Wbrew pozorom organizm psa jest bardzo podobny do naszego. Z tego względu typowe, ludzkie choroby można spotkać także u psów!
undefined