21.02.2019
Jak opiekować się psem, który był na łańcuchu?
Redakcja Portalu
Ten tekst przeczytasz w 2 minuty
fot. Shutterstock
Witam serdecznie,
piszę z prośbą o dość nietypową poradę.
Jak zacząć socjalizację psa trzymanego od około (a może nawet ponad) 10 lat na łańcuchu?
Pies raczej nie jest agresywny, ale niestety nie miał zbyt dużego kontaktu z człowiekiem (ograniczał się do podania psu miski z jedzeniem i wodą).
Proszę o wszelkie porady, bardzo chce mu pomóc. Jeżeli będzie taka konieczność skorzystam z indywidualnych porad behawiorysty, jestem bardzo zdeterminowana.
Dzień dobry, wspaniale, że chce Pani dać dom psu, który przeszedł tak wiele i który z pewnością nie będzie łatwym uczniem, ale wszystko jest do zrobienia. Najważniejsze, to uzbroić się w dużo cierpliwości i dać psu czas. Obserwować go, ale się nie narzucać. Co to oznacza w praktyce? Nie być nachalnym ze swoimi uczuciami, pieszczotami, głaskami. Zapewnić psu azyl – miejsce (np. legowisko), w którym będzie bezpieczny i w którym nikt nie będzie go dotykał ani niepokoił. Gdy zechce kontaktu fizycznego, podejdzie sam.
Druga sprawa to spacery. Trudną kwestią może być smycz i obroża, które niewątpliwie będą się psu kojarzyły z łańcuchem. Warto jednak spróbować oswajać owczarka z szelkami (koniecznie typu guard) i długą linką – by jak najbardziej oddalić efekt „znów zakładają mi łańcuch”. Gdy uda się przekonać psa do szelek i linki, czas wyruszyć na spacery. Spokojne, długie, najlepiej – początkowo – na terenach jak najbardziej odludnych, by pies zaczął czerpać przyjemność z samego zwiedzania świata z nowym, dobrym człowiekiem. Wspólne, wielokilometrowe spacery pozytywnie wpłyną na Waszą relację i sprawią, że pies dostrzeże w Pani przewodnika – kogoś, kto pokazuje ten nieznany, ale jakże ciekawy świat.
Po czasie wzajemnego poznawania się można zacząć wprowadzać elementy treningu – nauki „siad”, przywołania. Podstaw, które ułatwią wspólne życie. Z takim bagażem pozytywnych doświadczeń można wyruszyć do ludzi i innych zwierząt. Ale wszystko spokojnie, bez pośpiechu i cierpliwie. Najważniejsze, to nie tworzyć presji – obserwować reakcje psa i pozwalać mu się oswoić w swoim tempie.
Polecamy też artykuł: https://www.psy.pl/pies-uwolniony-z-lancucha/.
Zobacz powiązane artykuły
14.11.2024
Gryzaki dla psa – które są bezpieczne, a jakich należy unikać?
Ten tekst przeczytasz w 9 minut
Poroże jelenia, królicze ucho, a może sarnia noga? Naturalne gryzaki dla psa robią ostatnio furorę i coraz częściej podajemy je naszym pupilom. Ale czy to na pewno dobrze? Które gryzaki wybierać? Ja łączyć ich podawanie z podstawowym żywieniem? I jak to jest z tymi zębami – czy gryzaki naprawdę je czyszczą? Na te pytania odpowiada specjalistka żywienia psów i kotów Karolina Hołda!
undefined
07.11.2024
Jak pomóc zwierzętom przetrwać zimę?
Ten tekst przeczytasz w 3 minuty
Zimą, być może ze względu na święta, często odczuwamy chęć pomagania. Mroźne dni dają się we znaki bezdomnym psom - ale nie tylko im. Jak możesz pomóc zwierzętom zimą?
undefined
16.10.2024
Ludzkie choroby, na które chorują też psy
Ten tekst przeczytasz w 3 minuty
Wbrew pozorom organizm psa jest bardzo podobny do naszego. Z tego względu typowe, ludzkie choroby można spotkać także u psów!
undefined