11.04.2017
Czy zabawa szarpakiem wywołuje agresję?
Ewelina Włodarczyk
Ten tekst przeczytasz w 1 minutę
fot. Shutterstock
Dzień dobry,
czytałam jakiś czas temu, że bawienie się z psem szarpakiem może nauczyć go agresji, bo szarpanie zabawki przypomina rozrywanie ofiary. To prawda?
Prawidłowa zabawa szarpakiem (to znaczy taka w której nie rozdrażniamy psa, nie wywołujemy strachu czy złości) nie ma nic wspólnego z agresją. Przeciąganie się, czy dostosowane do siły psa szarpanie, uruchamia zachowania z kręgu zachowań łowieckich, a nie agresywnych.
Popęd łowiecki i popęd agresji to dwa różne popędy, kontrolowane przez różne mechanizmy i nie należy ich mylić ani łączyć. Bawienie się z psem szarpakiem do doskonały element budowania więzi, motywowania psa do współpracy, czy nagradzania za właściwe zachowania.
Jeśli nasz pies chętnie podejmuje taką aktywność i sprawia mu ona przyjemność, warto to wykorzystać i bawić się z nim w przeciąganie.
Ewelina Włodarczyk
Psycholog, Instruktor Szkolenia Psów, behawiorysta
Centrum Kynologiczne Canid
www.canid.pl
Uniwersytet Mikołaj Kopernika w Toruniu
Zakład Etologii i Psychologii Porównawczej
Magister psychologii, zoopsycholog, behawiorysta. Specjalista Terapii Zachowania Zwierząt Towarzyszących. Instruktor Szkolenia Psów Canid. Założycielka Centrum Kynologicznego Canid.
Zobacz powiązane artykuły
24.03.2025
Masz dojrzałego psa? Koniecznie zadbaj o jego zdrowie!
Ten tekst przeczytasz w 3 minuty
Psiaki, które ukończyły 7 lat, potrzebują specjalnej troski. Jak sprawić, by jak najdłużej cieszyły się dobrym zdrowiem i kondycją?
undefined
24.03.2025
Czy twój pies się stresuje? Poznaj sygnały, które o tym świadczą
Ten tekst przeczytasz w 3 minuty
Psy w stresujących sytuacjach często mają widoczne białka oczu, spięte mięśnie; mogą nerwowo dyszeć, odwracać głowę. Po czym jeszcze poznać, że twój pies się stresuje?
undefined
28.11.2024
5 sposobów na psy, które nie lubią zostawać same w domu
Ten tekst przeczytasz w 2 minuty
Pies, który piszczy, szczeka i niszczy pod nieobecność opiekunów, naprawdę cierpi i przeżywa to, że zostawiłeś go samego. Takim psom można – i trzeba – pomagać.
undefined