18.05.2019
Dlaczego warto rozmawiać z psem?
Aleksandra Więcławska
Ten tekst przeczytasz w 3 minuty
Prawie każdy opiekun psa od czasu do czasu z nim rozmawia, nawet jak się do tego nie przyznaje. Czy to ma sens?
fot. Shutterstock
Mówienie do psa to nic złego – wręcz przeciwnie, większość z nas przecież to robi. Tylko dlaczego warto rozmawiać z psem?
Niektóre psy rozumieją, co się do nich mówi
Na pewno pamiętacie suczkę Chaser, która zna więcej niż tysiąc słów. Takich zdolnych psów historia zna więcej, a pewnie są też tysiące takich, o których nikt nie słyszał. Niektóre czworonogi potrafią nawet pokazać wynik prostego działania matematycznego. Jak na razie naukowcom nie udało się zbadać, jaką rolę w inteligencji psów pełnią wrodzone predyspozycje (związane np. z rasą), a jaką – intensywne treningi.
Pewne jest jednak to, że psy nas rozumieją. I nie chodzi o konkretne wyuczone komendy, ale o ton głosu, którym mówimy i emocje, które mimowolnie psu przekazujemy.
Rozmawianie z psami pomaga ludziom
Sama obecność zwierzaka już łagodzi obyczaje. W konfliktowych sytuacjach psy czasem same próbują zwrócić na siebie uwagę, co nierzadko zmniejsza napięcie między kłócącymi się ludźmi.
Ale psy pomagają nie tylko dorosłym – dzieci, szczególnie te nieśmiałe, mogą wiele skorzystać na kontakcie z czworonogiem. Widzą w nim one kompana do zabawy, ale też wiernego towarzysza, któremu można powierzyć największy sekret i który go nie zdradzi. A przy tym nigdy nie ocenia, co jest tak ważne w przypadku mniej pewnych siebie dzieci.
Opiekun, który mówi do swego pupila, to dobry opiekun
Przywiązanie do psa można okazywać w różny sposób, ale jednym z nich jest właśnie mówienie do pupila. Oczywiście nie każdy jest gadułą i nie każdy chętnie – szczególnie przy świadkach i w miejscu publicznym – zwraca się na głos do czworonoga z pytaniami, na które ten odpowiada machaniem ogona, ale o człowieku wiele mówi fakt, że od czasu do czasu rozmawia z psem.
Powszechnie wiadomo, że do psów częściej mówią kobiety niż mężczyźni, ale to prawdopodobnie wynika akurat z natury, a nie z mniejszego zaangażowania w opiekę nad zwierzakiem.
Mówienie do pierwszy krok do rozmowy
Mówienie mówieniem, ale… warto czasem spróbować się porozumieć, czyli uzyskać jakąś reakcję z drugiej strony. Używane przez nas często sformułowania (np. „idziemy na spacerek?”) są psu znane i może się wydawać, że je rozumie. Z pewnością rozumie też – nawet bardziej niż słowa – nasze gesty. I to warto wykorzystywać – przykładowo podczas spaceru pokazać ręką kierunek, w którym zaraz się udacie. Czy wasz zwierzak to zrozumiał? To, czy reaguje na rzeczy, które próbujecie mu przekazać, można też sprawdzić, przerywając zabawę z psem i przekierowując swój wzrok na wybrany przedmiot. Czy i pies nie skierował swej uwagi w tę samą stronę? To może i drobiazgi, ale one składają się na porozumienie pomiędzy nami a naszymi podopiecznymi.
Wspaniale jest obserwować, jak zwierzak rozumie nasze słowa, gesty, ton głosu, bo to tworzy wyjątkową, międzygatunkową relację. A gdyby tak jeszcze rozumieć, co pies szczeka… A może już to wiecie?
Certyfikowana trenerka psów (kurs ukończony w Centrum Kynologicznym Canid). Ukończyła też liczne kursy i uczestniczyła w kilkunastu seminariach z zakresu zachowania, żywienia i opieki nad psami.
Zobacz powiązane artykuły
05.12.2024
Nadmierne przywiązanie u psa. Jak rozwiązać ten uciążliwy problem?
Ten tekst przeczytasz w 5 minut
Nadmierne przywiązanie psa do opiekuna to nie tylko uciążliwość dla człowieka. Może być także przyczyną o wiele poważniejszych problemów! Jak pracować z psem, który nie może oderwać się od opiekuna?
undefined
03.12.2024
Szelki czy obroża – co jest lepsze dla psa? Wyjaśnia zoofizjoterapeuta
Ten tekst przeczytasz w 6 minut
Odwieczny dylemat psiarzy – co będzie dla psa lepsze? Szelki czy obroża? Co założyć szczeniakowi, a co psu ze skróconym pyskiem? Z pomocą zoofizjoterapeuty rozwiewamy wszystkie wątpliwości!
undefined
03.12.2024
Jak przygotować dom na przyjęcie nowego zwierzęcia domowego
Ten tekst przeczytasz w 3 minuty
Przyjęcie nowego zwierzęcia do domu to wielka decyzja, która wiąże się z wieloma emocjami. Niezależnie od tego, czy mówimy o psie, kocie, gryzoniu czy ptaku, przygotowanie odpowiedniego środowiska w domu jest kluczowe, aby zarówno zwierzę, jak i jego opiekunowie czuli się komfortowo i bezpiecznie. Jak zatem krok po kroku przygotować dom na przyjęcie nowego pupila i jakie akcesoria będą niezbędne w codziennej opiece?
undefined