27.12.2021
Dlaczego pies patrzy na ścianę? Oto 5 możliwych powodów!
Aleksandra Prochocka
Ten tekst przeczytasz w 3 minuty
Kiedy powinniśmy martwić się tym, że pies patrzy na ścianę? Czy może to być objawem poważnych problemów zdrowotnych u zwierzaka?
fot. Shutterstock
iektóre zachowania psów wydają się dziwne nawet bardzo doświadczonym opiekunom. Część z nich może być zupełnie naturalna dla tych zwierząt. Część jednak może być objawem przeróżnych przypadłości zdrowotnych lub problemów behawioralnych. Dlaczego pies patrzy na ścianę? Czy długotrwałe wpatrywanie się w przestrzeń bez wyraźnej przyczyny powinno nas niepokoić?
Dlaczego pies patrzy na ścianę?
Przeciągłe wpatrywanie się w ścianę to zachowanie psów, które może być dla nas zastanawiające. Czy psiak coś na niej zobaczył? A może jego czujny słuch wychwycił jakieś odgłosy dobiegające zza ściany? Sprawdźmy, o co może chodzić czworonogowi, który patrzy w ścianę pozornie bez przyczyny!
1. Mógł coś usłyszeć
Ściany w niektórych blokach są wyjątkowo cienkie. Nic więc dziwnego, że zwierzak może słyszeć dobiegające zza ścian dziwne lub nawet niepokojące go dźwięki. W sąsiednim mieszkaniu znajdować się może pies, kot lub inne zwierzę. Jego odgłosy mogą być dla nas niesłyszalne, ale wzbudzą czujność naszego pupila. Natomiast w ścianach domu zamieszkać mogły szkodniki, takie jak myszy, szczury czy owady, których chrobotania i pisków nie wychwyci ludzkie ucho. Ale psie jak najbardziej!
2. Zobaczył coś dziwnego
Wzrok psów nie jest aż tak wyczulony jak ludzki. Jednak nawet psiak jest w stanie dostrzec małą muszkę owocówkę spacerującą po ścianie czy niewielkie zabrudzenie przypominające pająka. Czworonoga zainteresować mogą także przemieszczające się po ścianie cienie czy odbijające się światło. Jeśli pies patrzy się na ścianę, bo coś na niej zobaczył, sami też z pewnością to dostrzeżemy.
3. Objawy demencji
Starsze psy cierpiące na zaburzenia poznawcze mogą robić przeróżne rzeczy, które nie mają logicznego wyjaśnienia – szczekać bez powodu, spacerować w nocy po domu, załatwiać się na dywan czy patrzeć przeciągle w ścianę. Jeśli nasz starszy psiak zaczyna zachowywać się nietypowo, gubić podczas spacerów i zmieniać swoje przyzwyczajenia, powinniśmy zabrać go do lekarza weterynarii i poprosić o dokładne badania.
4. Padaczka
Ataki padaczkowe to nie tylko drgawki. Mogą mieć także postać chwilowych utrat świadomości i kontaktu z otoczeniem czy zamierania na kilka lub kilkanaście sekund i wpatrywania się w przestrzeń pustym wzrokiem. Jeśli pies patrzy się na ścianę, nie reaguje na wołania lub nagle zaczyna zachowywać się agresywnie przy próbie kontaktu, powinniśmy nagrać jego zachowanie i jak najszybciej skontaktować się z weterynarzem.
5. Zachowania kompulsywne
Zachowania obsesyjno-kompulsywne kojarzą nam się przede wszystkim z ganianiem ogona, uporczywym wylizywaniem łap czy łapaniem niewidzialnych much. Jednak jednym z nich może też być obsesyjne wpatrywanie się w ścianę. Takie zachowanie nie odbije się wprawdzie na zdrowiu fizycznym psa (w przeciwieństwie do innych objawów OCD), jednak wciąż powinno nas zaniepokoić i może wymagać pomocy sprawdzonego behawiorysty.
Co zrobić, kiedy pies patrzy na ścianę?
Jeśli psiak wpatruje się w ścianę, bo zaniepokoił się dochodzącymi zza niej dźwiękami lub próbuje polować na siedzącą na ścianie muchę, najprościej będzie odwrócić jego uwagę chwilą zabawy lub gryzakiem do żucia. Jeśli jednak podejrzewamy, ze patrzenie się na ścianę może mieć związek z zaburzeniem zdrowotnym lub behawioralnym, powinniśmy skonsultować się z odpowiednim specjalistą. Początkowo niegroźny objaw demencji, padaczki czy OCD może bowiem szybko przerodzić się w poważny problem!
Specjalista do spraw żywienia psów, zoopsycholog, wolontariusz w Schronisku na Paluchu. Absolwentka studiów magisterskich na Wydziale Nauk o Zwierzętach, SGGW.
Zobacz powiązane artykuły
14.11.2024
Gryzaki dla psa – które są bezpieczne, a jakich należy unikać?
Ten tekst przeczytasz w 9 minut
Poroże jelenia, królicze ucho, a może sarnia noga? Naturalne gryzaki dla psa robią ostatnio furorę i coraz częściej podajemy je naszym pupilom. Ale czy to na pewno dobrze? Które gryzaki wybierać? Ja łączyć ich podawanie z podstawowym żywieniem? I jak to jest z tymi zębami – czy gryzaki naprawdę je czyszczą? Na te pytania odpowiada specjalistka żywienia psów i kotów Karolina Hołda!
undefined
07.11.2024
Jak pomóc zwierzętom przetrwać zimę?
Ten tekst przeczytasz w 3 minuty
Zimą, być może ze względu na święta, często odczuwamy chęć pomagania. Mroźne dni dają się we znaki bezdomnym psom - ale nie tylko im. Jak możesz pomóc zwierzętom zimą?
undefined
16.10.2024
Ludzkie choroby, na które chorują też psy
Ten tekst przeczytasz w 3 minuty
Wbrew pozorom organizm psa jest bardzo podobny do naszego. Z tego względu typowe, ludzkie choroby można spotkać także u psów!
undefined