10.09.2018
Dlaczego gryzą nas psy?
psy.pl
Ten tekst przeczytasz w 3 minuty
Przemoc rodzi przemoc. Często ofiara w sprzyjających okolicznościach staje się katem – i tak bywa nieraz w przypadku pogryzień.
fot. Shutterstock
Pod względem zachowań społecznych psy są do nas niesłychanie podobne. Metody wychowawcze obowiązujące w świecie ludzi i czworonogów są takie same. Chodzi mi o prawidłowy system kształtowania młodej osobowości przez mądrych rodziców i wychowawców. Gdyby wszyscy rodzice i nauczyciele byli mądrzy, odsetek ludzi o przestępczych skłonnościach nie odgrywałby większej roli społecznej. Gdyby wszyscy opiekunowie czworonogów traktowali je z mądrą życzliwością, pogryzienia byłyby sprawą marginalną. Ale do rzeczy: dlaczego gryzą nas psy?
Dlaczego gryzą nas własne psy?
Pogryzienia przez własnych podopiecznych zdarzają się najczęściej wtedy, gdy pies jest samcem rasy uważanej za agresywną i ma między półtora a trzy i pół roku. Właśnie w tym wieku psy dojrzewają emocjonalnie i w naturalnych warunkach walczyłyby o „stołek przywódcy”. Jeżeli wcześniej nie przekonamy zwierzaka o trwałości i niezmienności hierarchii panującej w rodzinie, może on próbować wspinać się po hierarchicznej drabinie. Szczególnie wtedy, gdy uzna, że dotychczasowy szef rodziny jest słaby i niekonsekwentny, a sama rodzina niestabilna, pies może chcieć „ratować” sytuację.
Co robić, aby tak się nie stało? Zacząć nie od psa, lecz od siebie, i to koniecznie przed podjęciem decyzji o kupnie przedstawiciela rasy trudnej do wychowania. Zadaj sobie kilka pytań. Czy masz wystarczająco dużo czasu, by poświęcić go psu? Czy cała twoja rodzina jest zainteresowana tą właśnie rasą? I najważniejsze: dlaczego chcesz mieć akurat takiego czworonoga?
Jeśli powodem jest jego wygląd, chęć zaimponowania sąsiadom lub zastraszenia kogoś – zrezygnuj. Nie każdy nadaje się na wychowawcę młodzieży i nie każdy umie wyszkolić psa. Jeżeli źle się wychowa ratlerka, ucierpi na tym co najwyżej on sam, ale jeżeli będzie to mastino napoletano, konsekwencje może ponieść cała rodzina – i nie tylko… Oczywiście, zdarzają się także pogryzienia przez własne kundelki i psy ras uznanych za łagodne, ale wtedy najczęściej przyczyną jest obrona własna i strach.
Dopóki nie wbijemy sobie do głowy, że pies ma swoją godność, że może być chory, że ma prawo czegoś się bać lub czegoś nie lubić – takie sytuacje będą się zdarzały. Najlepszą receptą na prawidłowe wychowanie czworonoga jest miłość i konsekwencja.
Dlaczego gryzą nas obce psy?
Powodów jest kilka. Jednego z nich nie jesteśmy w stanie wyeliminować: braku odpowiedzialności psich opiekunów. Można by jednak uniknąć wielu takich sytuacji, gdybyśmy sami byli odpowiedzialni. Dlaczego gryzą nas psy? Prawie każdy z nich broni swojego terytorium. Jeżeli wchodzimy na nie bez zgody szefa posesji, którym powinien być pan psa, musimy się liczyć z atakiem ze strony stróża. Nikt nie lubi być nagabywany przez obcą osobę i każdy ma prawo się przed tym bronić. Pies też ma takie prawo, o czym zapominamy, wyciągając rękę do obcego zwierzaka.
Większość czworonogów odruchowo goni uciekającego – niekoniecznie chcąc zrobić mu krzywdę. Jednak jeśli ucieczce towarzyszy przeraźliwy wrzask i typowo defensywne zachowanie „ofiary”, może to dać zwierzakowi do myślenia. Zarówno strach, jak i nadmierna ufność nie są dobrymi sposobami nawiązywania kontaktów społecznych – i to nie tylko między psem a człowiekiem. Zastanówmy się, w jakich sytuacjach sami bywamy agresywni, a łatwo odpowiemy sobie na pytanie: Dlaczego gryzą nas psy?
Autor: Dorota Sumińska
Psy.pl to portalu tworzony przez specjalistów, ekspertów ale przede wszystkim przez miłośników zwierząt.
Zobacz powiązane artykuły
27.03.2025
Dlaczego warto wybrać szelki bezuciskowe dla psa?
Ten tekst przeczytasz w 3 minuty
Od pewnego czasu furorę wśród psiarzy robią tak zwane szelki bezuciskowe. Na pierwszy rzut oka wydają się wyglądać podobnie do standardowych, są jednak bardziej zabudowane. Co sprawia, że są tak chętnie wybierane przez psich opiekunów? Jakie zalety wyróżniają szelki bezuciskowe dla psa? Sprawdźmy to.
undefined
05.03.2025
Tu mieszka pies! 5 sytuacji, które zdarzają się tylko w psim domu
Ten tekst przeczytasz w 3 minuty
W psim domu dzieją się naprawdę niestworzone rzeczy, niepojęte dla zwykłych śmiertelników… Na co musisz się przygotować, chcąc przygarnąć psa?
undefined
28.02.2025
Koniec ze wspólnym spaniem! Czas na legowisko - czyli jak odzyskać swoją sypialnię bez łamania psiego serca
Ten tekst przeczytasz w 6 minut
Czy twój pies uważa twoje łóżko za swoją osobistą posiadłość? Czy budzisz się rano na skrawku materaca, podczas gdy twój czworonożny przyjaciel rozłożył się wygodnie, zajmując 90% powierzchni? Czy znasz ten szczególny rodzaj akrobatyki, kiedy próbujesz przewrócić się na drugi bok, nie budząc psa, który postanowił spać dokładnie na środku? Jeśli odpowiedziałeś "tak" na którekolwiek z tych pytań, ten artykuł jest właśnie dla ciebie!
undefined