01.03.2021
Czy pies może żyć bez mięsa?
psy.pl
Ten tekst przeczytasz w 3 minuty
Nasza troska o zwierzęta sprawia, że coraz częściej rezygnujemy z jedzenia mięsa. Czy nasz pies też może przejść na dietę wege?
fot. Shutterstock
Opiekunowie psów, którzy zrezygnowali z jedzenia mięsa, stają nieraz przed dylematem: czy karmić pupila zgodnie z jego mięsożerną naturą, czy kupić mu karmę wegańską i żyć w zgodzie z własnym sumieniem. Czy nasz czworonożny towarzysz może w ogóle żyć bez mięsa? Czy dieta wege jest dla niego odpowiednia?
Bezpieczna alternatywa
Karmy z mięsem też mogą być eko! Jeśli nie chcesz odmawiać pupilowi mięsa, ale przemysłowa hodowla zwierząt wywołuje u ciebie sprzeciw, kupuj karmy, których składniki pochodzą z ekologicznych i wolno wybiegowych hodowli. Takie produkty coraz łatwiej można znaleźć w dobrych sklepach zoologicznych, chociaż oczywiście są one droższe.
Czego potrzebuje pies?
Nie da się ukryć, że bliscy krewni naszych domowych pupili to zwierzęta mięsożerne. Na dietę wilków czy lisów składają się głównie upolowane przez nie zwierzęta. Prawdą jest też, że domowe psiaki przez tysiąclecia żyjące u boku człowieka przystosowały się do trawienia i przyswajania składników odżywczych także z roślin. Jednak do prawidłowego rozwoju organizmu potrzebują wielu surowców, które są w mięsie!
Należą do nich m.in. witamina D3 oraz niektóre aminokwasy, np. tauryna i kwasy tłuszczowe omega-3 – EPA i DHA. Ich brak w diecie rosnącego zwierzaka może doprowadzić do poważnych chorób i wad rozwojowych, takich jak krzywica i problemy ze wzrokiem. Karmienie dorosłego psa produktami wegańskimi jest jednak możliwe, choć trudne i wymaga ogromnej dokładności. Niezbilansowana dieta roślinna często nie zawiera wystarczającej ilości białka, wapnia, fosforu czy żelaza i może być szkodliwa dla naszego pupila. Długotrwałe niedobory ważnych składników mogą nieść za sobą poważne skutki, np. przerost mięśnia sercowego czy zaniki mięśni.
Czy karmy wegańskie są odpowiednie dla psa?
W sklepach zoologicznych coraz częściej możemy znaleźć suche i mokre karmy wegetariańskie i wegańskie. Karmy niezawierające mięsa, bazujące na białku jajek lub soi, polecane są nieraz przez weterynarzy psom z chorobami wątroby, kamicą nerkową czy silnymi alergiami pokarmowymi. Obniżona ilość fosforu lub brak składników wywołujących uczulenie mogą być zbawienne dla naszego zwierzaka. Jednak w takim wypadku dieta bezmięsna powinna trwać tylko do ustąpienia najpoważniejszych objawów choroby. Takie diety są zwykle wysoko przetworzone i dość ubogie.
Wegepies? O tym pamiętaj!
Chcesz sprawdzić, czy dieta wege jest odpowiednia dla twojego psa? Zatem musisz pamiętać o paru ważnych rzeczach!
Tylko dla zdrowych i dorosłych psów!
Rosnące psiaki wymagają diety bogatej w składniki potrzebne do prawidłowego wzrostu. W ich wypadku nie warto ryzykować niedoborowej diety – jej konsekwencje będą się ciągnąć przez całe życie! Natomiast psy chore powinny być karmione w sposób zalecony przez weterynarza lub dietetyka. Na karmę wegańską możemy sobie pozwolić wyłącznie u dorosłych, zdrowych czworonogów.
Kupuj wyłącznie sprawdzone produkty
Gotowe karmy wegańskie są bezpieczniejsze niż samodzielne przygotowywanie roślinnej diety dla zwierzaka. Jednak nawet w ich wypadku powinniśmy zachować ostrożność! Aby nie ryzykować, że nasz pies dostanie posiłek bezmięsny, który nie jest odpowiednio zbilansowany i może mu poważnie zaszkodzić, wybierajmy tylko produkty dużych firm, przeprowadzających dokładne badania. Nie oszczędzajmy na jedzeniu dla pupila!
Skonsultuj się ze specjalistą
Przed wprowadzeniem diety roślinnej porozmawiaj o tym z weterynarzem, który dobrze zna twojego psa. Spytaj, czy wybrana przez ciebie karma jest bezpieczna i odpowiada jego potrzebom. Jeśli jednak chcesz samodzielnie komponować psie posiłki, udaj się po poradę do psiego dietetyka. Pomoże ci on ułożyć jadłospis, który zapewni twojemu zwierzakowi wszystko, czego potrzebuje jego organizm.
Często badaj swojego pupila
Psy karmione dietą wegańską powinny być dużo częściej poddawane kompleksowym badaniom. Taka nietypowa dieta wege może bowiem w krótkim czasie ujawnić ukryte choroby lub wywołać je u słabszych zwierzaków. Wczesne wykrycie zmian w wątrobie czy nerkach pozwoli szybko wdrożyć odpowiednie leczenie.
Autor: Dakota Świątkowska
Psy.pl to portalu tworzony przez specjalistów, ekspertów ale przede wszystkim przez miłośników zwierząt.
Zobacz powiązane artykuły
13.12.2024
Poznaj 4 naturalne sposoby na czyszczenie zatok okołoodbytowych
Ten tekst przeczytasz w 3 minuty
Zdrowe gruczoły okołoodbytowe u psa nie sprawiają żadnych problemów. Dlatego niektórzy opiekunowie mogą nawet nie zdawać sobie sprawy z ich istnienia. Inaczej wygląda sytuacja, kiedy gromadzi się tam wydzielina, co z kolei prowadzi do zaczopowania kanalików. Co wtedy robić? Poznaj naturalne sposoby na czyszczenie zatok okołoodbytowych!
undefined
12.12.2024
Głuchy pies. Dlaczego pies nie słyszy i jak sobie z tym radzić?
Ten tekst przeczytasz w 9 minut
Niektóre psy głuchną wraz z wiekiem, jednak głuchota może być także wadą wrodzoną. Po czym poznać, że pies nie słyszy i jak można ułatwić sobie życie z głuchym psem?
undefined
09.12.2024
Jak spacerować z psem?
Ten tekst przeczytasz w 5 minut
Po co psu spacer? Jak często wyprowadzać czworonoga? Sprawdź, co musisz wiedzieć o tym, jak spacerować z psem!
undefined