29.07.2019
Czy psy potrafią śnić?
psy.pl
Ten tekst przeczytasz w 3 minuty
„Co ci się śniło?” – takie pytanie zadajemy czasem osobie, obok której się budzimy… A gdyby tak zadać je naszemu psu? Co by odpowiedział?
fot. Shutterstock
Przez wiele lat odmawiano psom nie tylko emocji, ale również umiejętności śnienia czy rozumienia związków przyczynowo-skutkowych. Dziś wiemy o naszych pupilach o wiele więcej, dlatego jest dla nas oczywiste, że w wielu aspektach mają one podobne przeżycia i możliwości jak ludzie. Czy jednak psy potrafią śnić?
Ile śpią psy?
Na pewno zwróciłeś uwagę, że większą część swojego życia pies po prostu przesypia. Nie ma w tym nic dziwnego – jego organizm potrzebuje około czternastu godzin snu na dobę, z czego część to podsypianie w trybie czuwania. Głęboki sen jest równie ważny dla psa, jak dla człowieka. Pozwala on na poprawę procesów trawienia, sprzyja relaksowi po aktywnym dniu, regeneruje mięśnie, przywraca siły w razie gorszego samopoczucia.
U szczeniąt sen wspiera procesy neurologiczne. Oznacza to, że szczenięta, które mogą spać w bezpiecznym otoczeniu, będą prawdopodobnie szybciej i łatwiej przyswajać wiedzę. Jeśli dotychczas miałeś wyrzuty sumienia z powodu zostawiania swojego psa, gdy idziesz do pracy – przestań się martwić. Ten czas twój pies prawdopodobnie po prostu prześpi! I wyjdzie mu to na zdrowie.
Czy zdaniem naukowców psy potrafią śnić?
Wraz z rozwojem nauki możemy powiedzieć o wiele więcej na temat tego, jak wygląda psie śnienie. Wiemy już, że aktywność mózgu podczas snu psa jest bardzo zbliżona do tej, którą przejawia w takiej samej sytuacji człowiek. Można to stwierdzić głównie za sprawą faktu, że psi mózg jest zbudowany bardzo podobnie do ludzkiego. Ten argument zdaje się potwierdzać inne badanie, według którego również szczury – mimo że ich mózgi są mniej rozwinięte pod kątem neurologicznym – również wydają się śnić.
Jak śni pies?
To kolejne ciekawe zagadnienie. W czasie badań, o których wspominaliśmy wyżej, naukowcy zaobserwowali, że im mniejszy pies, tym częściej śni. O czym? Tego niestety nie dowiemy się nigdy – chyba że w końcu trafimy na psa, który porozmawia z nami w znanym nam języku. Najbardziej prawdopodobne jest to, że psy śnią po prostu o tym, co je spotyka na co dzień. Przeżywają jeszcze raz sytuacje, które są im już znane, zwłaszcza jeśli wzbudziły w nich sporo emocji. Specjaliści uważają również, że psy, które zostaną nagle obudzone i doświadczą negatywnych emocji, będą z większym prawdopodobieństwem mieć koszmary.
Pies szczeka przed sen – dlaczego?
Wiele psów szczeka, piszczy, mruczy, warczy, a nawet biega podczas snu. To całkowicie normalnie zachowanie! Zwłaszcza że u ludzi również takie epizody występują, tylko po prostu zwykle je przesypiamy i nie zdajemy sobie z nich sprawy. W ten sposób pies szczególnie mocno przeżywa sen.
Czy należy psa wówczas budzić? Zdecydowanie nie, bo nie jest to dla niego przyjemne ani zdrowe. Nagle zaskoczony i wyrwany z fazy REM pies będzie czuł się niekomfortowo. Jeśli śniło mu się coś nieprzyjemnego i warczał – w odruchu może warczeć na nas i próbować złapać zębami za rękę. Nie oznacza to, że jest agresywny czy negatywnie nastawiony! To po prostu przeniesie zachowania ze snu do rzeczywistości, do której zostanie nagle przywrócony.
Autor: Biały Jack
Psy.pl to portalu tworzony przez specjalistów, ekspertów ale przede wszystkim przez miłośników zwierząt.
Zobacz powiązane artykuły
04.12.2024
Obalamy najczęściej powtarzane mity o rasach psów!
Ten tekst przeczytasz w 4 minuty
Niektórym rasom przypisuje się wyjątkowe, niemal nieprawdopodobne cechy. Jednak nie zawsze jest to prawdą… Oto mity o rasach psów, które mogłeś uważać za pewnik!
undefined
04.12.2024
Czy krzyczenie na psa robi mu krzywdę?
Ten tekst przeczytasz w 2 minuty
Dlaczego krzyczenie na psa i stosowanie kar podczas szkolenia nie pomogą ci wychować pupila? Sprawdź, co o karaniu psów mówią najnowsze badania!
undefined
21.11.2024
Psi węch. Poznaj potęgę psiego nosa
Ten tekst przeczytasz w 6 minut
O tym, że psi węch jest nieporównywalnie lepszy od naszego, wiedzą wszyscy. Warto jednak zdawać sobie sprawę także z tego, że niektóre rasy psów czują więcej niż inne.
undefined