23.05.2024
Czy psy pamiętają ludzi, których bardzo długo nie widziały?
Magdalena Ciszewska
Ten tekst przeczytasz w 3 minuty
Wyjeżdżasz na dłużej i nie możesz zabrać ze sobą swego czworonożnego podopiecznego. Czy po powrocie twój pupil z radością cię przywita? Czy psy pamiętają ludzi?
fot. Shutterstock
Czasem sytuacja życiowa zmusza nas do podejmowania trudnych wyborów. Musimy wyjechać na kilka miesięcy do pracy albo z innych powodów. Nie zawsze możemy zabrać z sobą psa. Przykro nam z tego powodu, ale jak odbiera to zwierzak? Czy będzie za nami tęsknił? Czy psy pamiętają?
Oczywiście, że pies pamięta! Mój mąż wyjechał do Anglii, a ja z Korą zostałyśmy w Polsce. Pies musiał przejść 6-miesięczną kwarantannę, zanim mógł wjechać na teren UK. Wszystkiego razem uzbierało się 8 miesięcy. 8 długich miesięcy, kiedy nie widziała swojego ukochanego pana. Czy poznała? W ułamku sekundy! Po prostu płakała, piszczała i w ogóle cuda się działy, jak go w końcu zobaczyła! – napisała forumowiczka Sylwia.
Przykładów takich powitań pewnie każdy zwierzofan mógłby przytoczyć wiele w odpowiedzi na pytanie, czy psy pamiętają.
Oto historia 7-letniego husky’ego o imieniu Maks. Jego ukochany pan rok temu wyjechał do pracy do Norwegii. Przed wyjazdem znalazł mu nowy dom. Dom, z którego Maks codziennie, o tej samej porze, wymyka się i biegnie na miejsce, gdzie ostatni raz widział swego pana. Siedzi i czeka. W mróz i w upał. W deszczu i w słońcu. Wszyscy w okolicy już go znają – pisała w jednym ze swych felietonów dla portalu Psy.pl wielka miłośniczka psów Maria Czubaszek.
Czy psy pamiętają
Pytanie o to, czy psy pamiętają, a konkretnie, czy mają tak zwaną pamięć epizodyczną, czyli zdolność zapamiętania i przypominania sobie wydarzeń z przeszłości, zadała sobie Claudia Fugazza z MTA-ELTE Comparative Ethology Research Group w Budapeszcie. Pamięć epizodyczna jest właściwa nam, ludziom. A jak to jest z psami?
Psy są jednymi z nielicznych gatunków, które ludzie uważają za mądre, a mimo to wciąż jesteśmy zaskoczeni, kiedy badanie ujawnia, że możemy dzielić z nimi pewne zdolności umysłowe – tłumaczyła na łamach „The Guardian” Claudia Fugazza.
Zdobycie dowodu na to, czy psy pamiętają, nie było łatwe, bo przecież nie możemy ich o to po prostu zapytać. Wykonano eksperyment polegający na tym, że psy patrzyły, jak opiekun wykonuje jakieś działanie, na przykład podskakuje. Gdy opiekun to zrobił, wydawał psu komendę: „Zrób to!”, i zwierzak podskakiwał. Wiadomo, że zwierzaka można tak wyszkolić, ale to jeszcze nie dowód na pamięć epizodyczną.
Naukowcy wyszkolili więc najpierw kilkanaście psów, by umiały się bawić w „zrób to, co ja”. Następny etap treningu polegał na tym, że zwierzaki miały leżeć po wykonaniu przez opiekuna jakiegoś działania. Kiedy nauczyły się grzecznie leżeć, naukowcy z zaskoczenia wydawali komendę: „Zrób to!” i zwierzaki wykonywały polecenie. Działo się to niezależnie od tego, czy komenda padała po minucie czy po godzinie od momentu, gdy opiekun np. kręcił się w kółko.
Znaczy to, że pamięć epizodyczna nie jest wyjątkową umiejętnością. Mam więc ostrzeżenie dla wszystkich opiekunów psów. Wasze psy zwracają uwagę na to, co robicie. Obserwują i pamiętają – mówi Claudia Fugazza.
Od wyglądu po zapach
Nad tym, czy psy pamiętają, zastanawiali się też dziennikarze portalu Gizmodo.com i zapytali o to kilku behawiorystów, psich psychologów i lekarzy weterynarii. Wśród nich był światowej sławy specjalista, emerytowany szef kliniki zachowań zwierząt wydziału weterynarii na Tufts University w Maryland prof. Nicholas Dodman.
Obejrzyjcie filmiki na YouTube pokazujące żołnierzy, którzy przez długi czas przebywali poza domem, uczestnicząc w działaniach wojennych w różnych częściach świata – gdy wracają do domu, ich psy na ich widok okazują szaleńczą radość. Albo przypomnijcie sobie słynną historię skye teriera o imieniu Greyfriars Bobby (Bobika od franciszkanów) z Edynburga w Szkocji. Jego właściciel zmarł i został pochowany na przykościelnym cmentarzu, a pies przez kolejne dziewięć czy dziesięć lat przychodził na jego grób i czekał, aż jego opiekun wróci. Z kolei w Japonii pies Hachiko, który zawsze wychodził na dworzec kolejowy po swego opiekuna wracającego z pracy, robił to też przez wiele lat po tym, jak właściciel zmarł na atak serca. Miał wciąż nadzieję, że ten powróci. Wszystkie te historie dowodzą, że psy niewiarygodnie długo pamiętają ludzi, których kochają. I pamiętają wszystko, każdy szczegół, od wyglądu po zapach – mówi prof. Nicholas Dodman.
Absolwentka teatrologii na Uniwersytecie Jagiellońskim. Od 2005 roku sekretarz redakcji miesięcznika „Mój Pies”, a później także autorka tekstów na portalu PSY.PL. W dzieciństwie wychowywała się z suczką owczarka niemieckiego o imieniu Diana.
Zobacz powiązane artykuły
21.11.2024
Psi węch. Poznaj potęgę psiego nosa
Ten tekst przeczytasz w 6 minut
O tym, że psi węch jest nieporównywalnie lepszy od naszego, wiedzą wszyscy. Warto jednak zdawać sobie sprawę także z tego, że niektóre rasy psów czują więcej niż inne.
undefined
29.10.2024
Dlaczego pies liże rany?
Ten tekst przeczytasz w 3 minuty
Jako psiarz na pewno wiesz, że psy lubią lizać wszystko. A co w sytuacji, gdy pies liże swoje rany? Pozwalać mu na to, czy może jednak nie?
undefined
27.09.2024
Czy pies wie, że dziś wtorek? Głupie pytania – mądre odpowiedzi!
Ten tekst przeczytasz w 4 minuty
Między lekturą jednego a drugiego poradnika przychodzą nam czasem do głowy pytania, na które trudno znaleźć w nich odpowiedzi – a my spróbowaliśmy ich poszukać!
undefined