21.02.2019
Czy psy mogą jeść pomidory?
Magdalena Olesińska
Ten tekst przeczytasz w 2 minuty
Pomidory są źródłem cennych składników odżywczych. Wielu z nas zajada się nimi z nieskrywanym apetytem. A co z naszymi pupilami? Czy psy mogą jeść pomidory?
fot. Shutterstock
Chciałbyś w spokoju zjeść swój posiłek, ale nie możesz, bo wpatrują się w ciebie te błagające o jeden kęs oczy twojego pupila… Większość psów bardzo chciałaby spróbować tego, co właśnie konsumuje jego opiekun. I to niezależnie od tego, czy jest to soczysty pomidor, czy mięso. Ogólnie nie zaleca się częstowania psa resztkami z naszego stołu (nawet jeśli zwierzę bardzo chciałoby ci pomóc w jedzeniu). Są jednak takie pokarmy, którymi warto od czasu do czasu podzielić się ze swoim pupilem. A co z warzywami? Czy psy mogą jeść pomidory? Sprawdźmy to!
O pomidorach słów kilka…
Pomidory należą do rodziny warzyw psiankowatych. Oznacza to, że zawierają kilka szkodliwych składników, w tym glikoalkaloid – tomatynę i niewielkie ilości solaniny (zielone pomidory). Solanina znajduje się w łodygach i liściach pomidora. W dużych ilościach ta substancja jest dla psów szkodliwa. Dlatego jeśli nasz pupil jest smakoszem tego warzywa, powinniśmy wybierać dojrzałe, mocno czerwone pomidory. Nie należy podawać psu liści czy łodygi. Dla osób, które uprawiają to warzywo w swoim ogródku, upilnowanie zwierzęcia przed zjedzeniem zielonych części rośliny może być trudne, ale warto o tym pomyśleć.
Psy nie mogą jeść niedojrzałych pomidorów ani żadnej części pomidora, która jest zielona, w tym łodygi oraz liści. Pomidory – głównie te niedojrzałe – zawierają szkodliwy glikoalkaloid, czyli tomatynę i solaninę. Spożycie ich w dużych ilościach może doprowadzić do wymiotów, biegunek i ogólnego dyskomfortu w jamie brzusznej – wyjaśnia dr Pete Lands.
Jeśli twój pies zjadł niedojrzałego, zielonego pomidora lub liście czy łodygi, musisz go uważnie obserwować. Mogą wystąpić bowiem następujące objawy zatrucia:
- wymioty,
- biegunki,
- senność,
- depresja,
- dezorientacja/utrata koordynacji,
- wolniejsze bicie serca,
- rozszerzone źrenice,
- drżenie,
- napady padaczkowe.
Objawy zatrucia występują rzadko, a rokowania u psów, które zatruły się pomidorami, są ogólnie dobre. Jeśli jednak zauważysz którykolwiek z powyższych symptomów, koniecznie udaj się z pupilem do lekarza weterynarii.
Czy psy mogą jeść pomidory?
Wracając do naszego głównego zagadnienia – czy psy mogą jeść pomidory? Psy mogą okazjonalnie spożywać dojrzałe, czerwone pomidory, które są świeże. Takie pomidory są uważane za nietoksyczne. Przed podaniem pupilowi tego warzywa, zaleca się jego wcześniejsze umycie (tyczy się to również innych warzyw i owoców). Dopóki twój pupil nie spożywa niedojrzałych pomidorów i zielonych części tego warzywa, nie masz się czym martwić. Ponadto możesz podawać psu także sos pomidorowy. Wystrzegaj się jednak wszelkich przypraw.
A czy twój pies jest smakoszem pomidorów czy może są mu obojętne?
Zobacz powiązane artykuły
14.11.2024
Gryzaki dla psa – które są bezpieczne, a jakich należy unikać?
Ten tekst przeczytasz w 9 minut
Poroże jelenia, królicze ucho, a może sarnia noga? Naturalne gryzaki dla psa robią ostatnio furorę i coraz częściej podajemy je naszym pupilom. Ale czy to na pewno dobrze? Które gryzaki wybierać? Ja łączyć ich podawanie z podstawowym żywieniem? I jak to jest z tymi zębami – czy gryzaki naprawdę je czyszczą? Na te pytania odpowiada specjalistka żywienia psów i kotów Karolina Hołda!
undefined
07.11.2024
Jak pomóc zwierzętom przetrwać zimę?
Ten tekst przeczytasz w 3 minuty
Zimą, być może ze względu na święta, często odczuwamy chęć pomagania. Mroźne dni dają się we znaki bezdomnym psom - ale nie tylko im. Jak możesz pomóc zwierzętom zimą?
undefined
16.10.2024
Ludzkie choroby, na które chorują też psy
Ten tekst przeczytasz w 3 minuty
Wbrew pozorom organizm psa jest bardzo podobny do naszego. Z tego względu typowe, ludzkie choroby można spotkać także u psów!
undefined